O gradu

 

Svaki Banjoluèanin æe na pomen svog grada reæi da je krajiška ljepotica grad zelenih aleja, grad mladosti, sporta i lijepih žena.
Banja Luka je podignuta sa obje strane Vrbasa, na mjestu gdje ova divlja, planinska rijeka iz svojih klisura, tijesnaca i klanaca gubi osobine gorske rijeke i ulazi u niziju kroz koju pravi svoj put ka u{}u u Savu.
   Panorama grada Banja Luke  

Vrbas teèe sredinom grada i na gradskom podruèju prima pritoke: Suturliju, Crkvenu i Vrbanju.

Središnji dio grada leži na nadmorskoj visini od 163m, okružen tercijarnim brežuljcima. Okolina Banje Luke bogata je raznovrsnom šumskom divljaèi, a rijeke ribom, što je doprinijelo razvoju lova i ribolova.

Još od rimskog perioda poèelo je iskorištavanje termalnih i mineralnih izvora koji se na teritoriji grada nalaze u Srpskim Toplicama i u susjednoj opštini Laktašima i Slatini.

Klima u Banjoj Luci je umjereno kontinentalna sa uticajima panonskog pojasa. Srednja godišnja temperatura je 10,7°C, srednja januarska 0,8°C, dok je srednja julska 21,3°C.

Prostrano podruèje grada nije u srazmjeri sa brojem stanovnika koji ga naseljavaju. Prateæi tok Vrbasa grad se razvijao nizvodno, a stambena naselja koja su se gradila poslije Drugog svjetskog rata i zemljotresa 1969. razvijala su se u širinu prema brdima koja okružuju Banju Luku, ispod kojih su nikle moderne višespratnice.

 

   Susreti na Vrbasu   Padobranci

Na širim prostorima grada otkrivena su veoma bogata arheolo{ka nalazišta koji govore o prastanovnicima prostora oko rijeke Vrbas. Pod svojim današnjim imenom se spominje prvi put 6. 2. 1494. U tursko doba Ferhad paša Sokoloviæ oko 1580 gradi èaršiju na idealnom prostoru za razvoj naselja, na ušæu Crkvene u Vrbas.

U svojih 500 godina postojanja Banjaluka je bila poprište mnogih sukoba, u vrijeme austrijsko – turskih ratova bila je vi{e puta pustošena, a njeno stanovništvo pobijeno ili rastjerano. Naroèito je znaèajna bitka koja se vodila oko banjoluèke tvrðave 1773. godine u kojoj su obje strane pretrpjele velike gubitke. Banju Luku su pored vojnièkih pohoda pustošile i velike epidemije kuge, od kojih je najstrašnija bila ona izme|u 1813. i 1816. te uvijek prisutni zemljotresi.

Krajem turske vladavine Banja Luka, prema novoj administrativnoj podjeli postaje regionalni centar vlasti. U to vrijeme grad je imao 1126 ku}a od kojih su 103 bile u srpskoj varoši.

1878. Banju Luku okupira Austro – Ugarska, pod èijom vlašæu grad znaèajno napreduje. Dobija saobraæajnice, razvija se privreda i trgovina. željeznièkim putem se izvlaèi drvno bogatstvo, koje se plasiralo dalje u sve krajeve Austro – Ugraske.

Najznaèajnija liènost tog vremena udiže se visoko iznad Zmijanja na Manjaèi sa koje dolazi, veliko književno stvaralaštvo i domoljublje Petra Koèiæa ostavlja veliki i trajni peèat na slici Banje Luke.
Za vrijeme austrougarske vladavine otvorena je i Velika realka, Fabrika duvana i drvoprera|ivaèko preduzece «Bosna holtz».

Vrijeme velike ekspanzije grada dolazi sa vladavinom energiènog i poduzetnog Bana Svetislava Tise Milosavljeviæa, kada se grade monumentalne zgrade Hipotekarne banke, Banske uprave, Banskog dvora, Sokolskog doma, Higijenskog zavoda i Narodnog pozori{ta.

   

Procvat grada zaustavlja Drugi svjetski rat i njemaèko bombardovanje 9. aprila 1941, te saveznièko 1944. Banja Luka je oslobo|ena 22. aprila 1945. godine.

Najteži udarac u poslijeratnom periodu joj zadaje katastrofalni zemljotres 1969. godine, nakon kojeg grad konaèno dobija svoj prepoznatljivi izgled i znaèaj.

Osnivanjem Republike Srpske, Banja Luka kao najveæa teritorijalno politièka jedinica postaje glavni grad Republike, u kojem su sjedišta svih republièkih institucija.

Danas se prostire na površini veæoj od 15 000 ha koju naseljava oko 220 000 stanovnika, od kojih preko 75% živi u užem gradskom podruèju. Kulturno-obrazovni koncept regije stvaraju Narodni muzej, Narodno pozorište, Narodna i univerzitetska biblioteka, Kulturni centar Banski dvor, Arhiv, Djeèije pozorište, Umjetnièka galerija, trinaest srednjih škola i èetrnaest viskoškolskih ustanova.

Naroèito je znaèajna djelatnost kompozitora i etnomuzikologa Vlade Miloševiæa. Grad mladih je znaèajan sportski centar èiji su rukometaši, bokseri, fudbaleri i drugi sportisti postizali izuzetne rezultate na evropskim i svjetskim takmièenjima i olimpijadama.

Nazad