Leonardo da Vinci se rodio 15. aprila 1452. godine u malom gradu utvrdjenju - Vinci, nedaleko od Firence. Kada je zajedno sa ocem preselio u Firencu koja je tada bila centar renesanse, slikanje ga jos vise privlaci, te ga zato njegov otac salje kod tada poznatog umjetnika Verrocchia. Leonardo tu uci razne tehnike, a njegov talenat se ispoljava vec u prvim radovima. U to vrijeme svi umjetnici su imali svoje mecene, bogate plemice koji su pomagali umjetnike, a Firencom je, koja je zapravo bila republika, vladala bogata bankarska porodica Medici. Glava porodice je Lorenco koji je zbog svoje drzavnicke sposobnosti i ljubavi prema umjetnosti dobio naziv Velicanstveni. Pomaze umjetnicima medju kojima je i mladi Leonardo. Posto je jos ranije obecao milanskoj porodici Sforca da ce jedan firentinski umjetnik izliti spomenik posvecen Francesku Sforci, zacetniku dinastije, salje Leonarda u Milano.
Na dvoru kod Ludovika Il Mora da Vinci se nije bavio samo umjetnickim radom. Takodje je i dvorski scenograf, vojni i hidro-inzinjer, medjutim i pored svih obaveza stize da vrsi razne studije o covjekovoj anatomiji. Iz tog peroda imamo veliki broj skica i crteza ljudskog tijela. Kip konjanika zbog koga je dosao u Milano nikada nije zavrsio jer Milano 1499. godine zauzima Luj XII, a Leonardo se vraca u Firencu. Ostaje tu neko vrijeme, da bi zatim ponovo dosao u Milano. 1513. godine odlazi u Rim kao gost firentinskog kardinala, u kom se nalaze najveci umjetnici ovog perioda. Ostaje u Rimu do 1517. kada mu tadasnji kralj Fransoa I nudi gostoprimstvo, te Leonardo zadnje dane svog zivota provodi u dvorcu u Kluu, koji je dobio od samog kralja Francuske. 2. maja 1519. fodine umire u 75. godini, a za sobom ostavlja veliki broj spisa i studija.
Kao i mnogi umjetnici tog vremena, Leonardo nije bio samo slikar. Renesansni umjetnici nerijetko su bili najskolovaniji ljudi, a samim tim nisu se ogranicavali samo na jednu od umjetnosti. Mikelanjelo je bio arhitekta, vajar, pjesnik i slikar, Leonardov ucitelj Verikio bio je zlatar, vajar, inzinjer i slikar, Bramante arhitekta i slikar, Rafael slikar i arhitekta. Tako je i Leonardo, pored toga sto je bio slikar, bio je i arhitekta, vajar, anatom, inzinjer, matematicar i pronalazac. Mnogi od njegovih nacrta posluzilia su kasnije kao ideje razlicitim pronalazacima. Njegova hidraulicka rjesenja su nevjerovatna, a na polju geometrije je stvarno uspjesan. Smatra se da je Leonardo nacrtao mnogouglove za Pacolijevu knigu De divina proportione . Sve ove cinjenice ukazuju da je Leonardo da Vici bio neprevazidjen genije, koji je bio vijekovima ispred svog vremena, a neke od njegovih ideja cak i danas pokusavaju da se shvate.