Takmičenja
Najveće međunarodno taklmičenje organizuje, naravno, FIFA, a to je Svetsko prvenstvo u fudbalu. Ovo se takmičenje održava svake četiri godine. Više od 190 nacionalnih fudbalskih reprezentacija nastupa u kvalifikacijama pod nadzorom pripadajućih konfederacija za mesto u završnom turniru. U završnom turniru nalaze se 32 ekipe (broj ekipa je povećan sa 24 1994. na 32 1998.) koje se takmiče kroz približno mesec dana. Iduće SP održavat će se 2010. u Južnoj Africi.
Fudbal je takođe zastupljen na Olimpijskim igrama od 1900., osim u Los Anđelesu 1932. Pre nastanka SP-a u fudbalu, Olimpijske igre su imale status najvećeg međunarodnog takmičenja u fudbalu. Prvo je olimpijski fudbalski turnir bio predviđen isključivo za amatere, no od OI u Los Anđelesu nastup je dopušten i profesionalcima, no uz brojna ograničenja koja onemogućuju slanje najjačih fudbalski reprezentacija na na OI. Trenutno, fudbal na OI igra se na nivou U-23, no od OI u Pekingu 2008. s tim će se prestati, pa će svi moći slati najbolje nacionalne igrače na Igre. Kod žena i ženskog fudbala na OI, stvari su potpuno drugačije. Od Igara 1996. u Atlanti i žene igraju nogomet, i to sa svim profesionalnim igračicama bez dobnih ograničenja. Zato je naslov olimpijskih fudbalskih prvakinja od jednake vrednosti kao i Svetsko prvenstvo u fudbalu za žene.
Nakon SP-a, najvažnija međunarodna fudbalska takmičenja su kontinentalna prvenstva koja organiziraju kontinentalne konfederacije i okuplja najbolje fudbalske ekipe s pojedinog kontinenta koje na glavni turnir ulaze kroz sitem kvalifikacija. Ti turniri po kontinentima i nadležne konfederacije jesu:
Također postoje i klupska takmičenja po kontinentima koja su takođe vrlo popularna i kvalitetom ne zaostaju za nacionalnim kontinentalnim takmičenjima. Najpoznatija klupska takmičenja su Liga šampiona u Europi, te Kup Libertadores u Južnoj Americi.