Geografija
Njemačka se nalazi u prirodnogeografskom
središtu Europe, ali je zbog gospodarske rezvijenosti i pripadnosti Europskoj
uniji pribrajamo Zapadnoj Europi.Srednji položaj Njemačke u Europi prometno je
vrlo važan jer se preko nje spajaju istok i zapad Europe, te sjever i jug.
Prometno je Njemačka u europskim okvirima gotovo nezaobilazna.
Na svome sjeveru
Njemačka izlazi na dva mora, Sjeverno i Baltičko more, koja su spojena umjetno
prokopanim Kielskim kanalom. Sjeverno more vrlo je prometno pa se Hamburg razvio
u jednu od najznačajnijih svjetskih luka. Žila kucavica njemačkog gospodarstva
jest rijeka Rajna koja povezuje različite gospodarski razvijene europske regije,
od Alpa do Sjevernog mora, a povezuje Švicarsku, Njemačku, Francusku i
Nizozemsku. Najvećim dijelom teče kroz Njemačku.
Reljefno je Njemačka vrlo raznolika, a ističe se pet osnovnih reljefnih cjelina: Alpe i predalpski prostor, Schwarzwald, Njemačko sredogorje, Južno njemačko pobrđe i Sjeverna njemačka nizina.
Južnije od Dunava nalazi se predalpski prostor koji je u doba pleistocenskih odledbi bio oblikovan djelovanjem ledenjaka što su se spuštali niz padine Alpa i u podlozi izdubili brojna ledenjačka jezera. Uslijed djelovanja ledenjaka nastale su brojne naslage pijeska i šljunka. Predalpski se prostor postupno izdiže prema jugu gdje se nalaze Bavarske Alpe. Bavarske Alpe dio su najvećeg europskog planinskog lanca nastalog u doba alpske orogeneze u tercijaru. Zbog relativno mlađeg nastanka Bavarske Alpe siromašne su rudnim bogatstvima, ali jačanjem turističkih kretanja ovaj se dio Njemačke zbog prirodnih ljepota i povoljnih uvijeta za razvoj skijaškog i planinarskog turizma posljednjih tridesetak godina posebno jače razvija.
Planinski sistem Schwarzwald nalazi se na jugozapadu Njemačke, a ime je dobio po vazdazelenim šumama jele i smreka. Planina je nastala za vrijeme hercinske orogeneze (Devon) pa je bogata rudama. Visine najviših vrhova ne prelaze 1500 m. U prošlosti se stanovništvo Schwarzwalda, zbog izoliranosti tijekom dugih zima, bavilo preciznim obrtima- kao naprimjer proizvodnjom satova.
Južno njemačko pobrđe uključuje relativno niske gorske nizove paleozojskog postanka koji se pružaju oko jugozapada prema sjeveroistoku kao npr. Švapske Alpe ili Franačke Alpe. U dolinama rijeka povoljni su uvijeti za proizvodnju hrane.
Njemačko sredogorje nalazi se u središtu Njemačke. Nastalo je u vrijeme hercinske orogeneze pa su vrhovi uslijed dugotrajnog zaravnavanja relativno niski i prekriveni šumama, a geološki stare stijene bogate su rudama. Na temelju tih rudnih bogatstava u 19. st. započela je prva njemačka industrijska revolucija. Ovaj kraj se često naziva "prava Njemačka".
Sjeverna njemačka nizina najveća je reljefna cijelina Njemačke. Prostire se od Njmačkog sredogorja na jugu do obala Sjevernog i Baltičkog mora na sjeveru. Nizina je nastala u doba pleistocenskih odledbi kada se ledeni pokrov nekoliko puta povlačio prema sjeveru (interglacijali) i ponovno je prekrivao (glacijali). Ledenjaci su svojim erozivnim djelovanjem zaravnili ovaj prostor koji nigdje ne prelazi 90 metara nadmorske visine, ostavili velike naslage pijeska i šljunka te izdubili brojna jezera. Za ledenih doba eolskim su djelovanjem nastale naslage plodnog prapora ili lesa na južnim dijelovima Sjeverne njemačke nizine i ti su prostori gusto naseljeni i iskorišteni za poljoprivrednu proizvodnju. Ledenjačko oblikovanje reljefa ove nizine prestalo je završetkom poslednje odledbe, prije otprilike 12 000 godina. Od tada se rijeke u slabo plodnu nizinu donossile naplavni materijal, a postepeno se šumski i travnati biljni pokrov. Dugotrajnim naseljavanjem i marljivim radom čovjek je uspio od slabo plodne pjeskovite nizine napraviti plodne površine. Uz neke niske obale Sjevernog i Baltičkog mora plima prodire u unutrašnjost i do desetak kilometara zbog čega nije moguće gospodarsko iskorištavanje pa su ponegdje izgrađeni polderi kao i u susjednoj Nizozemskoj. Rijeke koje se ovdije uljevaju u more tvore široka riječna ušća, estuarije, povoljna za nastanak luka kao npr. Hamburg (Laba) i Bremen (Weser) koji su duboko uvučeni u kopno.
U Njemačkoj prevladava umjereno topla vlažna klima, a na Alpama i planinska klima. Cijeli je prostor pod snažnim utjecajem Atlanskog oceana s kojeg stalni zapadni vjetrovi donose vlažan zrak tokom cijele godine. U istočnim dijelovina Njemačke izraženija je kontinentalnost pa je tu česta nestabilna vremenska situacija pod utjecajem sukoba kontinentalnih i maritimnih zračnih masa. Količina padvina kreće se između 700 mm u zavalama i dolinama do 1000 mm iznad 1000 m nad morem. Prosjećna godišnja temperatura iznosi oko 8°C. Pod utjecajem oceanskog zraka zime su blaže nego što bi se očekivalo po geografskim širinama, a ljeta ipak svježija.
Zbog dugotrajne naseljenosti pripodni biljni pokrov u Njemačkoj je jako izmijenjen i danas je samo oko 29% prostora pokriveno šumom. Tipična biljna zajedniva je bukova šuma, ali veliki problemi za biljni pokrov nastali su uslijed ubrzanih procesa industrijalizacije i automobilizacije koji su uzrokovali kisele kiše. U Njemačkoj se zbog velikih šteta uzrokovanih onečišćenjima posebna briga poklanja ozeljenjavanju i ekološkim problemima.
U privrednom životu Njemačke vrlo važnu
ulogu imaju najveće rijeke. Rajna je najznačajnija rijeka koja teritorijom
Njemačke protjeće i u dužini oko 700 km. Trebalo je više od sto godina
intenzivnih radova da se Rajnu učini plovnom na cijelom toku kroz Njemačku.
Dunav spaja Njemačku sa zemljama srednje i jugoistočne Europe. Za potreba
njemačkog, ali i europskog gospodarstva prokopan je spojni kanal koji povezuje
rijeke Rajnu i Dunav. Rijeka Laba nalazi se periferno u odnosu na gospodarski
najrazvijenjije dijelove Njemačke, ali je vrlo značajna za zemlje srednje Europe
koje nemaju izlaz na more.