Znamenitosti Beograda

Postoje mesta u Beogradu koja obavezno morate da videte i osetite.Ulice,trgovi,spomenici,parkovi,česme,arheološka nalzišta...i druge znamenitosti koja zaslužuju preporuku.Mnoga os njih su proglašena za kulturna dobra.

Knez Mihailova

Pešačka zona i trgovački centar-Knez Mihailova ulica je zakonom zaštićena kao jedno od najstarijih i najvrednijih gradskih spomeničkih ambijenata,sa nizom reprezantivnih zgrada i građanskih kuća nastalih krajem 70-setih godina 19.veka.Smatra se da je još u vreme Rimljana ovde bio centar naselja Singidunuma,a u vreme Turaka na ovom području krivudale su ulice sa baštama, česmama i džamijama.Sredinom 19.veka ovde je u gornjem delu bila bašta kneza Aleksandra Karađorđevića.Nakon izrade regulicanog plana Beograda,koji je 1867. izradio Emilijan Josimović,ulica je brzo izgrađena i dobila svoju fizionomiju i sadržaj.U njoj se grade kuće i nastanjuju  najuticajnije i najbogatije porodice trgovačkog i političkog Beograda.Godine 1870. Uprava grada je i zvanično krstila ulicu dajući joj ime-ulica Kneza Mihaila.

HOTEL "SRPSKA KRUNA",Knez Mihailova 56,sagrađen 1869. u stilu romantizma,kao najmoderniji hotel u Beogradu.U zgradi je između 1945.i 1970.g. bila smeštena Narodna biblioteka Srbije,a danas je Biblioteka grada Beograda.

KUĆA MARKA STOJANOVIĆA,Knez Mihailova 53-55,sagrađena  oko 1889.kao privatna kuća advokata Marka Stojanovića,u stilu neorenesanse.U njoj je bila Akademija likovnih umetnosti,osnovna 1937.g.,a danas je Galerija  Akademije.

BLOK GRAĐANSKIH KUĆA,Knez Mihailova 50,48 i 46 nastao 70-setih godina 19.veka,čijim se podizanjem označava početak prekida sa tradicionalnom "balkanskom" arhitekturom.

KUĆA HRISTINE KUMANDI,Knez Mihailova 50,izgrađena 1870,kao ugaona zgrada na preseku ulica Kneza Mihaila i Dubrovačke.U zgradi je jedno vreme bila smeštena Francusko-srpska banka,zatim belgijski i engleski konzulat.

KRSTINA MEHANA,Knez Mihailova 48,sagrađena 1869.g.,kao administrativno-trgovačka zgrada u kojoj su braća Krstić otvorili istoimeni hotel,a gde su do izgradnje Gradske skupštine održavale skupštinske sednice.

KUĆA VELJKA SAVIĆA,Knez Mihailova 46,sagrađena 1869,kao stambena kuća sa trgovačkim radnjama.Od prvobitnog izgleda zgrada je pretrpela dosta izmena.

ZGRADA SRPSKE AKADEMIJE NAUKA I UMETNOSTI,Knez Mihailova 35,podignuta 1923-1924.g.,po planovima iz 1912.g.,rad Dragutina Đorđevića i Andre Stevanovića u stilu akademizma sa elementima secesije.U zgradi se nalaze:Biblioteka SANU,jedna od najbogatijih u Beogradu;Arhiv SANU sa bogatom građom o istoriji Srbije;Galerija SANU u prizemlju zgrade,sa posebnom salom za predavanja,knjižara i antikvarnica.

ZADUŽBINA NIKOLE SPASIĆA,Knez Mihailova 33,sagrađena 1889.g.,po projektima arhitekte Konstantina Jovanovića u stilu neorenesanse,za stambenu kuću beogradskog trgovca Nikole Spasića.

PASAŽ NIKOLE SPASIĆA,Knez Mihailova 19,sgrađena 1912.g.u stilu secesije.

RESTORAN "GRČKA KRALJICA",Knez Mihailova 51,sagrađena 1835,u stilu akademizma.

HOTEL "RUSIJA",Knez Mihailova 38,zgrada je sagrađena oko 1870.g.,a dograđena 1920.g.

Kalamegdan

Najlepši i najveći beogradski park,istovremeno je i najznačajniji kulturno-istorijski kompleks,u kojem dominira Beogradska tvrđava iznad ušća Save u Dunav.Naziv Kalamegdan nosi samo prostrani plato oko Tvrđave koji je osamdesetih godina 19.veka pretvoren u park.Plato je,dok je Tvrđava bila glavno vojno uporište Beograda,služio da se neprijatelj osmotri i sačeka za borbu;zbog toga  i njegovo ime potiče od turskih reči kale-polje i megdan-borba.Turci su Kalamegdan nazvali i Fićir-bajir,što znači "breg za razmišljanje".

Preuriđivanje u park otpočelo je ,posle predaje Tvrđave Srbima(1867),po naređenju kneza Mihaila Obrenovića.Idejne skice za uređenje  Kalamegdana napravio je prvi beogradski urbanista Emilijan Josimović.Zelenilo je zasađeno između 1873.i 1875.g.,kada Beogradskom tvrđavom komanduje Dragutin Žabarac,aćutant kneza Miloša Obrenovića u doba njegove vladavine.

Plansko uređenje Kalamegdana počinje 1890.g.Tada je vojska predala park Beogradskoj opštini.Ondašnji presednik opštine Nikola Pašić odobrio je prvi kredit za uređivanje Kalamegdana od 10.000tadašnjih dinara.Godine 1905. pristupilo se proširavanju parka,uređivanjem Malog Kalamegdana,koji se prostirao od paviljona "Cvijeta Zuzorić" do Zoološkog vrta.

Pre Prvog svetskog rata kalamegdanksi park završavao se na mestu gde su sada kamene stepenice.Zemljište iza ovih stepenica je sve do 1929.potpuno neuređeno i obraslo u korov.Na Kalemgdanu su Vonji muzej,Umetnički paviljon "Cvijeta Zuzorić".Gradski zavod za zaštitu spmenika kulture,Zoološki vrt ,dečiji zabavni park,veći broj sportskih igrališta,ugostiteljskih objekata i dr.

Spomenici

POBEDNIK

Autor:IVAN MEŠTROVIĆ

Bronza-kamen,ukupna visina oko 14m.Podignuta 1928.g.

Godine 1912.Meštrović je projektovao monumentalnu fontanu koja je trebalo da se postavi na Terazijama ,sa temom oslobođena Srbije od Turaka.U centru bazena sa vodom zamislio je petostepeni stub,simbol petovekovnog ropstva pod Turcima,na čijem bi vrhu stajao "Pobednik".Posle završetka Prvog svetskog rata odustalo se od izvođenja ovog projekta, pa je 1928. "Pobednik" postavljen na Kalamegdanu,povodom proslave desetogodišnjice Solunskog fronta.Često se koristi kao simbol Beograda.

SPOMENIK NEZNANOM JUNAKU NA AVALI

Autor:IVAN MEŠTROVIĆ

U godinama posle Prvog svetskog rata spomenici neznanim junacima podignuti su u svim savezničkim zemljama,pa se i Jugoslavija pridružila ovoj akciji.Spomenik je građen četiri godine (1934-1938) i u njemu su sahranjeni ostaci nepoznatog junaka.Spomenik ima oblik sarkofaga na postamentu od šest stepenova.bočno su postavljene kartijade,koje simbolizuju počasnu stražu.

SPOMENIK BRANIOCIMA BEOGRADA IZ 1915.

Autor:KOLJA MILUNOVIĆ

Nalazi se na obali Dunava,kod Sportskog centra,Bronza i kamen ,visina 350cm.Podignut 1988.g.

Na spomeniku su upisane reči majora Gavrilovića:"Tačno u tri časa neprijatelj se ima razbiti vašim silnim jurišem,razneti vašim bombama i bajonetima.Obraz Beograda,naše prestonice,mora biti svetao.Vojnici,junaci,Vrhovna komanda je izbrisala naš puk iz svog brojnog stanja.Naš puk je žrtvovan za Kralja i Otadžbinu.Vi nemate više da se brinete za vaše živote koji više ne postoje.Zato napred u slavu! Živeo Kralj!Živeo Beograd!"

IGRALI KONJI VRANI

dve kompozicije

Autor:Toma Rosandić

Pred ulazom u Dom Narodne skupštine Srbije,u Bulevaru kralja Aleksandra;Bronza,postavljen 1939.

Nazad