Misic i tetiva
 


Neki misici su cijelom svojom duzinom mesnati i na kost se hvataju kratkim vezivnim zavrsecima. Vecina misica se na jednoj ili obje strane na kost hvata vezivnom vrpcom. Kad je vrpca okrugla zove se tetivom, tendo, a kad je vrpca plocasta, onda se zove aponeurosis (primjerice, aponeuroze misica trbusne stijenke). Tetiva je gradena od snopa paralelnih kolagenih vlakana koji imaju valovit smjer, a izmedu njih su stisnuti fibrociti. Snopovi vlakana su obavijeni rijetkim vezivom (peritendineum internum), a povrsinu tetive obavija vezivna ovojnica (peritendineum externum). Kolagena vlakna nisu rastezljiva no zbog valovitog oblika se u kontrakciji mišica mogu izravnati. Na kost se drze tako da urastaju u periost ili urastaju direktno u kost preko Sharpeyevih vlakana.

Misicni trbuh mose biti prekinut tetivom, tendo intermedius, tako da misic ima dva trbuha (primjerice m. digastricus). Tetivne vrpce mogu biti umetnute na vise mjesta duz misicnog trbuha, tako da tvore tetivne intersekcije, intersectiones tendineae (primjerice m. rectus abdominis). Tetivni zavrsetak moze biti i u obliku luka, arcus tendineus (primjerice m. soleus). Misic se može svijati oko kostane izbocine kao kolotur, tako da na njemu opisujemo posebnu tvorbu, trochlea muscularis (primjerice m. obliquus superior bulbi).Misicni trbuh i vezivna tetiva imaju razlicite uloge u radu misica. Tetive mogu izdrzati veliko opterecenje, ali su, zbog slabe opskrbe krvlju, jako osjetljive na upalu i mogu odumrijeti. Misicni dio je elasticniji, bolje prokrvljen i slabije otporan na infekciju. Pretezno misicni i pretezno tetivni zavrseci misica imaju razlicito djelovanje na kost na koju se hvataju. Misicna hvatista su sira a sila se s njih na kost prenosi na vecu povrsinu, tako da ne ostavljaju traga na kosti. Tetivni se zavrseci vezu na maloj povrsini tako da se tamo razvijaju velika opterecenja. Zato tetivni zavrseci misica izvlace kvrge, grebene i hrapavosti. Tetive su strahovito jake: tetiva poprecnog obujma od 6 cm2 moze izdrzati masu od 4 do 8 tisuca kilograma. Tetivne niti nisu usporedne nego isprepletene, tako da se sila misicnog dijela prenosi na sve dijelove tetive.

Misicne tetive se obicno hvataju na proksimalni kraj kosti, blizu osi pokreta. Tako pomazu odrzavanje krajeva kostiju u zglobu i ucvrscuju ih. Kad se kontrahiraju izazivaju pokret distalnog (slobodnog) kraja kosti. Neki se misici hvataju blize sredini dijafize kosti, a neki blize kraju kosti.