DISCIPLINE

 


              SEMI CONTACT kao što sama riječ kaže semi contact - polu kontakt - je disciplina u kojoj se  dva takmičara bore prvenstveno želeći nadvladati protivnika s tehnikom i brzinom. Ovdje snaga nije potrebna.Udarci su strogo kontrolisani i kod svakog udarca u dozvoljeno mjesto protivnika, borba se prekida i tri suca određuju bodove, odnosno kretnjom rukom pokazuju koji je borac i koliko osvojio bodova.
Svako korištenje snažnih udaraca se kažnjava. Udarci se zadaju rukama i nogama,a dozvoljena područja zadavanja udarca su prednja strana glave i prednja strana trupa dakle zabranjeni su udarci ispod pojasa. Borba se odvija na tatamiju (posebna tanka strunjača) ili ponekad na ringu.
Takmičari su podijeljeni u kadetskoj grupi po visini, a u juniorskoj i seniorskoj po težini i razlikuju se za takmičare i za takmičarke. 

               Vrlo slična disciplina Semi Contactu je LIGHT CONTACT (lagani kontakt) koja se za razliku od semi contacta odvija u kontinuitetu. Sudac ne prekida borbu već tri suca sa strane zapisuju bodove i na kraju runde dodjeljuju 10 bodova boljem borcu i 9 bodova slabijem borcu (bodovanje vrlo slično kao u boksu). Svi ostali detalji isti su kao i kod semi contacta - oprema, dozvoljeni udarci i mjesta udaraca. Borba se odvija na tatamiju, ali može i u ringu. Takmičari su podijeljeni po težinskim kategorijama.

                Sljedeća disciplina je FULL CONTACT (puni kontakt). Disciplina u kojoj je za cilj protivnika snagom i jačinom pravilnih udaraca nadvladati. Dozvoljeni su udarci u ista mjesta kako je i navedeno za semi i light contact, ali se udarci zadaju uz tehniku i punom snagom. Ako bismo radili poređenje, onda su udarci isti kao u boksu samo što treba dodati i udarce nogom u ista dozvoljena mjesta. Borba je vrlo atraktivna i odvija se u ringu.Takmičari su podijeljeni po težinskim kategorijama. Centralni sudac brine o pravilnim udarcima i regularnosti te sigurnosti borbe, a tri bodovna suca registruju bodove i na kraju borbe ocjenjuju boljega s 10, a lošijega s 9 bodova.

                   LOW KICK je također tzv. "tvrda" disciplina i osim uobičajenih udaraca rukama i nogama u prednji dio glave i tijela, dozvoljeni su i udarci nogama po nogama protivnika punom snagom (boduju se samo udarci po natkoljenici). Upravo zbog toga takmičari nose kratke hlače. Ostali detalji su isti kao i kod  full contacta - bodovanje, uloga sudaca, zaštitna oprema, podjela u težinske kategorije, itd. Borba se odvija u ringu.

                    THAI KICKBOXING - ime samo za sebe govori, naravno uz neka ograničenja u odnosu na puno grublji izvorni tajlandski boks. "Tvrda" disciplina vrlo slična low kicku, ali valja naglasiti da se borba ne prekida ako su borci u klinču i imaju mogućnost udaranja potkoljenicom i koljenima u prednji dio tijela, bočni i stražnji (osim same kičme) protivnika. Dozvoljeno je hvatanje i bacanje protivnika. Suci i bodovanje jednako je kao i kod full contacta i low kicka. Za razliku od semi - light - fun contacta i low kicka, borci u thai kickboxingu ne nose zaštitne papuče(šlape). Borba se odvija u ringu. Takmičari su podijeljeni po težinskim kategorijama.

                     MUZIČKE FORME, je disciplina u kojoj se takmičar "bori" sa zamišljenim protivnikom, a borba simbolizuje jedan od poznatih načina i stilova borbe (npr. tvrde - tzv. japanske ili meke - tzv. kineske borilačke vještine). Vrlo karakteristično je da je takmičar koncentrisan, da svojim udarcima stvara utisak protivnika ispred sebe, da je usklađen s muzikom te da je stalno u pokretu i maksimalno uravnotežen. Svojim pokretima takmičari vrlo često imitiraju stil ili način borbe pojedinih životinja. Na svjetskim prvenstvima užitak je gledati kako vrhunski takmičari prikazuju borbu labuda, majmuna., pijanca., zmije, borbu s više protivnika. Postoje muičke forme tvrde i meke te s oružjem i bez oružja.Vrlo su atraktivne i vrlo često se prikazuju kao borilački show u pauzama prije navedenih "tvrdih" kickboxing disciplina.

                        I na kraju najnovija disciplina AERO KICKBOXING. Ova disciplina rezultat je zahtjeva velikog broja rekreativaca u zapadnim zemljama koji se više ne žele "tući" u tvrdim disciplinama., primati udarce za koje se dugotrajno treba pripremati već žele svladati osnove borilačkih vještina i uz muziku plesati tj. izvodeći kretnje u stilu kickboxing udaraca i obrane te izbjegavanja udaraca, "udarati" zamišljenog protivnika. Radi pojašnjenja - ova disciplina je kombinacija kickboxing elemenata s plesom i muzikom odnosno kombinacija je aerobika i elemenata kickboxinga. Izvodi se pojedinačno i ekipno.

 

 <<NAZAD