Vincent van Gog (30. mart 1853. – 29. jul 1890.) je jedan od 3 najveca slikara postimpresionizma i jedan od najcenjenijih slikara uopste.
 

Porijeklom je iz Holandije, bio je teolog i svestenik u rudniku i slikao je rudare tamnim mrkozelenim bojama. Poslije kratke pariske impresionisticke faze kada rasvetljava paletu i napusta socijalne teme, Van Gog odlazi u Arl, na jugu Francuske, gde zapocinje njegov arlezijski period.
Intenzivno je koristio crvenu i zelenu boju i povodom svoje slike Kafana nocu pise svom bratu Teu u Parizu: "Soba je krvavo crvena i tamnozuta, u sredini je zeleni bilijar i cetiri svetiljke limunove boje, koje bacaju narandzasto-zelenu svetlost. Svuda se bore najrazlicitije zelene i crvene boje: u sitnim likovima protuva koje spavaju, u praznoj i zalosnoj sobi... Pokusao sam da crvenim i zelenim izrazim strasne strasti ljudske duse."
 

Van Gog je zacetnik koloristickog ekspresionizma. Kada je Pol Gogen dosao u Arl poceo je da slika zajedno sa Van Gogom, ali ubrzo ulaze u konflikte. Gogen ga napusta, a Van Gog odlazi u dusevnu bolnicu u San Remi, gde odseca sebi uho,radi sopstene kazne. Na slikanju u prirodi, kada mu nije islo od ruke, ubio se pistoljem, kojeg je nosio zbog sumskih zivotinja, u svojoj 37. godini zivota.
Slika Seljanka iz njegovog ranog holandskog perioda (mart 1885) nalazi se u beogradskom Narodnom muzeju.

 

Nazad <<