Poznat i kao Vitka dama, Ajfelov toranj je metalni toranj koji se nalazi na Marsovim poljima. Izgrađen je povodom Svjetske izložbe koja se održavala na stogodišnjicu Francuske buržoaske revolucije, na kojoj je trebalo da predstavlja glavni ulaz, a djelo je inženjera Aleksandra Gustava Ajfela. Sa svoja 324 metra visine (ukupno 300m sa televizijskom antenom na vrhu, koja je dodata kasnije), nadmašio je Keopsovu piramidu u Gizi i sve do 1930. godine bio najviša građevina na svijetu, kada je u Americi igrađena zgrada Chrysler Buiding-a. Toranj je podignut na površini od 125 metara uokrug, a na njemu se radilo dvije godine, od 1887. do 31. marta 1889.. godine, 10 časova dnevno. Svečano otvaranje bilo je 06. maja 1889. godine, kome je kumovao engleski kralj Edvard VII.
Konstrukcija se sastoji od 18.038 dijelova od livenog gvožđa, povezanih pomoću 2.5 miliona zakovica, a teška je oko10.100 tona. Njen strukturni proračun je izradio Moris Kečlin. Broj stepenica koje vode do vrha građevine je varirao tokom vremena, a danas iznosi 1665 stepenika.Održavanje tornja se sastoji u nanošenju premaza na celu strukturu od 50 tona boje svakih sedam godina radi zaštite od korozije. Povremeno se boja menja. Trenutno je toranj smeđe boje.Kula ima dva restorana, ''95'' i ''Žil Vern''.
Ajfelov toranj se sastoji iz 3 platforme.Površina između nosača platformi je sljedeća: 4.415 m2 na prvoj, 1.430m2 na drugoj i 250m2 na trećoj platformi.Visina platformi iznosi :57m prva, 115m druga te 276m treća platforma. Broj sijalica koje osvjetljavaju toranj iznosi 20.000.
Aleksandar Gustav Ajfel rođen je 15. decembra 1832. godine u Dižonu od oca Aleksandra a majke Katarine, porijeklom Francuskinje. Ajfel je čuvenii francuski inženjer, konstruktor vijadukta i mostova,poznat po izgradnji mosta Maria Pia preko rijeke Puoro u Portugalu te Garabit vijadukta u centralnoj Francuskoj 1884. godine, specijalista za čelične konstrukcije koji je prvi put uveo gradnju pneumatskih temelja velikih mostova u upotrebu. Najpoznatiji je po izgradnji Ajfelovog tornja ali i po projektovanju kupole opservatorije u Nici, gradnji peštanske željezničke stanice u Mađarskoj, kao i projektovanjem strukture Statue slobode.
Gustav Ajfel Maria Pia most vijadukt Garabit