Trijumfalna kapija (Arc de Triomphe)

 

 

Trijumfalna kapija je spomenik koji se nalazi na trgu Šarla de Gola, poznatim i kao Trg Etoal (Trg tri zvijezde), okružuje je 12 velikih avenija i 12 palata. Nalazi se na istočnom kraju avenije Jelisejska polja. Podignuta je između 1806 i 1836, po planu koji je arhotekta Žan Šalgren predložio Napoleonu I, koji ga je i projektovao nakon bitke kod Austerlica, 1806. godine. To je komemorativni spomenik koji služi borcima Francuske, naročito onim iz vremena Napoleonovih ratova.U zadnjem planu se vidi veliki svod Defans (1989), djelo Danca Ota fon Sperekelsena, zamišljen da zatvori na zapadu ogromnu istorijsku perspektivu Pariza koja slijedi Jelisejska polja i završava se na istoku dvorcem muzejom Luvrom.

 

 

                                                             

Izgradnja slavoluka je trajala sve do ranih 30. godina XIX vijeka. Projekat je rađen kao neo-klasicistička  interpretacija staro-rimskog Titovog slavoluka. Na njemu je vajarski predstavljena simbolična borba francuske mladeži protiv nemačkih oklopnika.

Grupe skulptura nisu integralni dio friza, već su pridodate spolja. Četiri grupe reprezentuju: Trijumf iz 1810., Otpor, Mir i Odlazak dobrovoljaca iz '92. (takozvana „Marseljeza“, koja je ujedno i najpoznatija). Gornji dio građevine je ukrašen štitovima i imenima francuskih revolucionarnih ratova i Napoleonovih bitaka (bitke posle njegovog bega sa Elbe nisu navedene). U unutrašnjosti su ispisana imena 558 francuskih generala.

Trijumfalna kapija je visoka 51 metar i široka 45 metara, druga po veličini u svijetu.

Grob neznanog junaka iz Prvog svjetskog, sahranjenog 28.januara 1921. godine, iako je postojala mogućnost da se grob nađe u Panteonu, simbolizuje slavu neindentifikovanih poginulih francuskih ratnika.Na nadgrobnoj ploči piše-''ICI REPOSE UN SOLDAT FRANÇAIS MORT POUR LA PATRIE 1914–1918', odnosno ovdje leži vojnik poginuo u borbi za svoju domovinu u Prvom svjetskom ratu. Tu je upaljen i prvi Vječni plamen još 391. godine, kada je ugašen plamen Vestalskih djevica.

 

                               

               

 

 

                                                       

                                                                        grob neznanog junaka

 

 

 

 

 

 

 

POVRATAK