Veliki dio modernog Pariza nastao je kao rezultat značajnih urbanih promjena koje su uslijedile u drugoj polovini XIX vijeka. Sve do tada Pariz je predstavljao lavirint uskuh uličica sa posebnim tipom kuća, koje su pravljene obično od crvene cigle i bile oivčene drvetom, koji se poveziovao ekserima. Zahvaljujući baronu Hausmenu- Georges-Eugčne Haussmann (27. mart 1809. – 11. januar 1891.), stvorena je mreža širokih avenija i zgrada neoklasičnog stila, što predstavlja veći dio Pariza koji nam je danas poznat. Ovi planovi koji potiču iz vremena Drugog carstva Napoleona III primjenjuju se i danas zbog zakona koji propisuje izgradnju fasada prema ulici čija je širina unaprijed određena na mnogim novim građevinama. Visina zgrade je takođe određena zakonom o širini ulica, tako da je ovaj sistem pretrpio nekoliko promjena tek nakon sredine XIX vijeka, da bi se omogućilo građenje viših konstrukcija.
Upravo ova ograničenja dovela su do toga da se građevine koje ne odgovaraju propisima moraju graditi izvan Pariza, što je poznato kao ''museification'' fenomen. Mnoge institucije danas su sagrađene, ili se njihova gradnja planira u nekom od predgrađa, kao što su finansijska oblast La Defense, glavni prehrambeni market koji trguje naveliko- Rungis, brojne škole, npr. HEC- Paris School of Management, svjetski poznate labaratorije, u dijelovima Evry i Saclay, najveći sportski stadion- Stade de France, kao i neka ministarstva, npr. Ministarstvo transporta Takođe i Francuska nacionalna arhiva treba da se premjesti na područje sjevernog predgrađa do 2010. godine.
Monmartr
Poznate građevine, avenije, parkovi i četvrti Pariza su: Monmartr - stecište umjetnika i boema, avenija Jelisejska polja, koja je ujedno i najpoznatija pariska avenija te Monparnas - istorijska četvrt umjetnika. Danas su tu visoki i kontroverzni oblakoder, Trijumfalna kapija - slavoluk posvećen francuskim ratnicima, kao i Panteon - bivša crkva, od XIX vjeka mauzolej zaslužnih francuskih velikana. U Parizu se nalazi i Palata invalida - niz reprezentativnih građevina iz 17. vijeka namijenjenih smještaju ratnih veterana. Danas je to muzej i grobnica više istorijskih ličnosti, uključujući Napoleona. Gran pale, velika izložbena hala iz 1900. te trg Konkord - mjesto gdje se za vrijeme Francuske revolucije nalazila giljotina, se takođe nalaze u Parizu. Danas je u središtu trga egipatski obelisk iz Luksora. Latinska četvrt, stecište univerzitetske omladine, profesora i intelektualaca i čuveno groblje Per Lašez, na kojem su sahranjene mnoge značajne ličnosti (Balzak, Šopen, Oskar Vajld, Edit Pjaf, Marija Kalas, Džim Morison...) takođe predstavljaju neke od najpoznatijih dijelova grada.
Trg konkord
hram Panteon