Versaj (Versailles)

Versaj je francuski grad (opština) u departmanu Ivlen. Grad je predgrađe Pariza, a ranije je služio i kao glavni grad Francuskog kraljevstva. Širom sveta grad je poznat po Versajskoj palati koja je bila kraljevski dvorac. Svojim veličansvenim izgledom, unutrašnjim sadržajima i okolnim parkovima, Versaj je bio pravo umetničko delo. Umetnost Versaja je imala svoju svrhu: da slavi i veliča moć kralja Luja XIV, da bude mesto za deset hiljada ljudi sa njegovog dvora i da zadivi svijet. Gradnja dvorca je započela 1661. godine kada je Luj XIV okupio tadašnje najuglednije umjetnike i stručnjake da osmisle novu kraljevsku palatu. Tako je nastao Versaj, po mnogima najlepši od svih dvoraca Evrope. Unutar zidina Versaja može stati oko 6.000 ljudi, a dvorac ukrašavaju mnogobrojne fontane i predivno zelenilo, takođe u dvorcu se nalazi i astronomski sat.

 

Najpoznatiji dio dvorca je Galerija ogledala, koja ima raskošan enterijer sa mnogo mermera i zlata, tako da je bila u skladu sa razmetanjem voljenog kralja sunca.Galerija ogledala je u stvari hodnik dugačak 70 metara u kome je nasuprot svakom prozoru, koji gleda na park, postavljeno veliko ogledalo izrađeno u kraljevskim radionicama. Hodnik povezuje sjeverno i južno krilo središnjeg dijela dvora, to jest, Salone rata i mira. Plafoni su ukrašeni freskama posvećenim Marsu, starogrčkom bogu rata. Ovakvih fresaka ima u mnogim prostorijama u dvorcu i svaka je posvećena nekom antičkom božanstvu.  U njoj je 1919. godine potpisan Versajski ugovor i tako okončan Prvi svjetski rat. Versaj prestaje biti kraljevska rezidencija 1789. godine.Ime Versaillesa (Versaj) verovatno dolazi od latinske reči versare, okrenuti. Izraz se izvorno koristio od XI  vijeka za površine koje se obrađuju.Za vrijeme Francuske revolucije grad je preimenovan u Berceau-de-la-Liberté. tj. „kolijevka slobode”.

 

Godine 1083. u  povelji opatije Sent-Per iz Čartresa spominje se stanoviti Hugues de Versailles, što je prvi pomen imena. Sve do 1678. godine, kada je Luj XIV odlučuio prebaciti dvor i vladu u Versaju, ovo je bilo malo selo okruženo šumama. Dolaskom kralja i njegovog dvora 06. maja 1682. godine ovo malo mjesto ubrzano se razvija, i do kraja vladavine Luja XIV ima oko 30.000 stanovnika. Grad se nastavlja razvijati i za vreme njegovih naslednika, i do revolucije ma oko 50.000 stanovnika.

Danas je rastom pariških predgrađa, Versaj, koji je doživio veliki ekonomski i demografski razvoj, uključen u parišku aglomerizaciju. Uloga grada kao političkog i pravnog središta pojačana je 1960-ih i 1970-ih, kad je grad postao središte zapadnih predgrađa Pariza.

Opština Versaj nalazi se 19 kilometara jugozapadno od Pariza. Iako je prefektura departmana Ivlen, ne nalazi se u njegovom središtu, neko blizu granice s departmanom Gornja Sena. Urbanistički dio Versaja sastoji se od šest glavnih četvrti:

        1.četvrt Chantiers, s istoimenim kolodvorom.

        2.četvrt Sveti Luj, u blizini palate, u kojoj se nalazi istorijska zona sa katedralom Sveti Luj, igralištem itd.

        3.četvrt Notr-Dam, simetrična četvrti Saint-louis, gde se nalazi crkva Notr-Dam i trgovačka ulica.

        4.stambene četvrti Montreuil, Porchefontaine i Clagny-Glatigny.

        5.storijska četvrt Montbauron, čije se ime danas praktički ne koristi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POVRATAK