Atina - boginja mudrosti

 


 

 

   U grčkoj mitologiji, Atina (grčki: θην, Athēnâ, ili θήνη) je bila boginja civilizacije, tj. mudrosti, tkanja, zanata i disciplinovanije strane rata (nasilje i krvožednost su bili Aresov domen). Atinina mudrost prati tehničko znanje potrebno u tkanju, metalurgiji ali takođe uključuje i lukavost (metis) likova kao što je Odisej. Njoj su sveti sova i maslinovo drvo.

    Prve priče o Atini govore o njoj kao o boginji ptica. Prvobitno je zamišljena kao boginja sa krilima, a čak je u nekim mitovima i sama bila ptica - sova. Zato i ne čudi zašto u mitovima koji su nastali kasnije Atinina poruka stiže preko orla, sokola i sl.

   Atinina najbolja prijateljica je Nike, boginja pobede. Atina se pojavljuje kao zaštitnica mnogih grčkih junaka, uključujući Herakla, Odiseja i Jasona. Ona je i omiljena Zevsova ćerka, rođena iz njegove glave.

    Postoji nekoliko verzija Atininog rođenja. U jednom, koji se najčešće spominje, Metis, boginja mudrosti, zatrudnela je sa Zevsom. Zevs se veoma uplašio jer je postojalo proročanstvo da će se roditi jedna boginja sa jakim i nezgodnim karakterom. To je Zevsa uplašilo, jer se setio da je on svrgnuo svoga oca, te se bojao da će se tako nešto i njemu desiti. Zato je Zevs pretvorio Metis u muvu i onda je pojeo. No, bilo je prekasno. Metis je, u Zevsu, počela da pravi kacigu i odoru za svoju začetu ćerku. Zvuk čekića kojim je proizvodila Metis pravila kacigu, uzrokovao je veliki bol u Zevsovoj glavi, pa je Hefest rascepio njegovu glavu. Atina je iskočila kroz pukotinu, već odrasla, opotpuno obučena i potpuno opremljena ratnom opremom.

    U Mikenskoj Grčkoj pojavljuje se ime Atina Potinija u tekstovima o Kronosu. Pretpostavlja se da ovo znači "Gospođica Atina". Nije sigurno da li je Atinino ime povezano sa gradom Atina. Kasnije se ona pojavljuje kao zaštitnica grada, ali verovatno da je grad dobio ime nevezano za ovu boginju. Platon je značenje Atininog imena tumačio kao "misao (um) boga".

 

 


<<Nazad