REGIONALNA PODJELA

 

Ruska Federacija se na osnovi ukupnih istorijsko-geografskih karakteristika dijeli na evropski i azijski dio. Ove dvije velike prostorno-geografske cijeline mogu se podijeliti na nekoliko manjih geografskih cjelina (regiona).Granici sa 14 drzava.

 

Moskovska regija zauzima sredisnji prostor evropskog dijela Ruske Federacije.Ova regija je privredno najrazvjeniji dio Ruske Federacije, ekonomsko jezgro zemlje.

 

Sjeverozapadna regija prostire se sjverno od regije centra.Izlazi na Balticko i sjeverna mora.Klimatski je nepovoljnija. Ima znatna rudna i sumska bogastva i veliki pomorski znacaj.Vodeci centar je Sankt Peterburg- najveca luka drzave.

 

Povolozje - obuhvata siroki pojas duz srednjeg i donjeg toka Volge. Ima vrlo znacajna nalazista nafte i gasa.Ovo je snazan industrijsko - agrarni region. Ima veliki energetski i saobracajno - tranzitni  znacaj.Veci centri su Samara, Kazan, Volgograd.

 

Regija evropskog juga zauzima podrucje izmedju Kaspijskog jezera i Crnog mora.Prostorno je najmanja, ali najgusce naseljena regija. Na jugu se naslanja na Kavkaz. Industrijsko-agrarna je regija.

 

Uralski region - cini podrucje Urala. Ovo je rudama najbogatija regija. Ural spada u najvece i najznacajnije rudarsko-industrijske oblasti Evrope. Glavno je srediste teske industrije ruske drzave.Veci centri su: Jekaterinburg, Perm, Sverdlovsk i dr.

 

Zapadni Sibir smjesten je izmedju Urala i rijeke Jenisej. Cini ga Zapadnosibirska nizija, mocvarno i klimatski nepovoljno podrucje. Raspolaze sa trecinom svjetskih zaliha gasa i obezbjedjuje 2/3 ruske proizvodnje nafte.

 

Istocni Sibir cini Srednjosibirsko visocje bogato zlatom, dijamantima i drugim rudama. Imaveliko sumsko bogastvo. Klima je veoma surova. Najslabije je naseljen prostor.

 

Daleki istok je planinska oblast duz obala Tihog okeana.Najslabije je naseljen region. Najznacajniji centar je Vladivostok - najveca ruska luka na Pacifiku.

 

 

NAZAD