O DUBAIJU

 

 

Dubai je jedan od sedam emirata, u državi koja nosi ime Ujedinjeni Arapski Emirati, koja ovako oformljena postoji tek od 1971. godine, kada se sedam emirata ujedinilo kako bi se odvojili od zavisničkog odnosa sa Velikom Britanijom. Iako je Abu Dhabi glavni grad Ujedinjenih Arapskih Emirata, Dubai je najveći grad po broju stanovnika. Stanovništvo u Ujedinjenim Arapskim Emiratima je u većini muslimansko (96%), od čega su većina Sunni, a tek nekih 16% Shia muslimani. Dubai je poprimio odlike internacionalnog grada, veoma liberalnih shvatanja i tek u vrijeme mjeseca Ramazana ćete naići na strožija pravila oko ishrane na javnim mjestima, dok se u drugim vremenskim periodima nećete osjećati ništa drugačije nego što bi se osjećali u bilo kojoj metropoli na Zapadu.

Dubai se razlikuje od drugih emirata po tome što njegovi najveći prihodi ne dolaze od nafte, nego od turizma. Dubai je otvorio vrata svjetskim investiranjima, što je rezultiralo totalnom rekonstrukcijom grada, potpunom izmjenom njegovog izgleda. Dubai danas želi da ima ono što drugi nemaju.  Postao je svjetski poznat po svojim inovativnim građevinskim projektima. Ima najviši hotel, ski-centar u pustinji, gradi se najviša zgrada na svijetu, ostrva oblika velike palme i zemaljske planete, pruža neograničene mogućnosti investiranja u zemlji u kojoj nema poreza. Time je postao magnet za bogataše cijelog svijeta, ali i magnet za radničku klasu na cijelom Bliskom istoku.

 

Kultura Dubaija

Kultura Dubaija je ukorijenjena u islamskoj tradiciji koja je dio nacionalnog životnog stila u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Međutim, Ujedinjeni Arapski Emirati su ipak otvoreni prema  strancima koji nisu islamske vjeroispovijesti. Slobodni su da upražnjavaju svoju religiju, alkohol se služi u svim hotelima i nema ograničavanja po pitanju oblačenja. Žene nisu diskriminisane. Učtivost i gostoljubivost su jedne od mnogih vrlina Dubaija. Najveća pažnja posvećuje se sportu, a trke kamila i jedrenje su još uvijek popularni u Dubaiju.

 

Dubai je svjetski grad i posjetioci se mogu oblačiti po svojoj želji. Ipak, mora da postoji neki znak poštovanja lokalnog stanovništva. Dobra ideja je da se ne nosi veoma kratka, uska odjeća, barem ne u vrijeme religijskih praznika. Građani Ujedinjenih Arpaskih Emirata obično nose tradicionalnu odjeću. muškarci nose dishdasha ili khandura, bijelu dugačku haljinu  i turban dok se žene u javnosti pojavljuju u crnim abaya, dugačkim haljinama koje pokrivaju njihovu normalnu odjeću. Takođe nose i šal preko glave i lica.

Fotografisati je dozvoljeno unutar grada, kao što se i očekuje zbog svih prelijepih građevina i pejzaža u Dubaiju. Međutim, fotografije državnih ili vojnih ustanova, luka i aerodroma nije dozvoljeno. Kao i svuda u svijetu, ljubazno je pitati za dozvolu prije fotografisanja ljudi. Smatra se za uvredu fotografisati ženu muslimanskog porijekla.

Arapska kuhinja obuhvata mnoge tipove jela iz država kao što su Maroko, Egipat, Avganistan, Lebanon, Tunis i druge. Duž cijelog grada, trgovci prodaju shawarma, vrući sendvič sa jagnjetinom ili piletinom, posluženim sa povrćem. Alkohol se služi samo u restoranima, hotelima i barovima koji posjeduju dozvolu. Takođe se služi i u nekoliko rekreativnih klubova. Shisha duvan je dozvoljeno konzumirati u većini prostorija. To je tradicionalan duvan koji se puši kroz posebne cijevi, a najčešće se konzumira u restoranima i kafićima.

 
 

Stanovništvo

Stanovnika Ujedinjenih Arapskih Emirata 2001. godine je bilo oko 3 290 000. Stanovnika Dubaija ima oko 971 000. Oko 71% stanovnika su muškarci, a 29% su žene. Oćekuje se porast broja stanovnika za 3.3% po godini, pa se tako očekuje da će broj stanovnika u Dubaiju do 2010. godine iznositi oko 1.4 miliona.

 

Klima

Klima u Dubaiju je subtropska, sušna klima. Kiša je neredovna i rijetka pojava. Izmedju novembra i marta vrjeme u Dubaiju je toplo i sunčano, ali nije pretjerano vruće. Zimske temperature se kreću oko 23 Celzijusova stepena po danu, dok su noći malo hladnije.

 

Jezik

Službeni jezik je arapski, dok se engleski jezik koristi u komercijalne i poslovne svrhe. Hindi i Urdu se takođe mnogo koriste.

 

NAZAD