NAUKA I KULTURA

Njemačka je mnogo doprinijela svjetskoj nauci i kulturi.
Među najznačajnije njemačke naučnike spadaju fizičari: Ajnštajn, Plank i Hajzenberg. Zatim, matematičari: Lajbnic, Gaus i Hilbert, astronom Kepler, lingvisti braća Grim, biolozi Koh, Erlih i mnogi drugi.
Čuveni njemački pronalazači su: Gutenberg, Rentgen, Simens i Cepelin.
Značajni njemački kompozitori su Betoven, Bah, Hendl, Brams i Vagner; pjesnici Gete, Šiler i Hajne; pisci Man i Breht; slikari Direr, Holbajn i Ernst; arhitekti Nojman, Gropijus i Van der Roe.
Posebno se ističe plejada njemačkih filozofa: Kant, Hegel, Marks, Engels, Šopenhauer, Niče, Hajdeger i dr.
Mnogi velikani nisu bili Nijemci po savremenim kriterijumima, ali su stvarali u okviru njemačke kulture, npr. Mocart, Kafka i Nikola Kopernik.
Njemački jezik, koji ima mnogo dijalekata, u 19. vijeku je bio lingua franca srednje, istočne i sjeverne Evrope, a i danas se uči širom svijeta kao jedan od najvažnijih jezika. Najvažnija institucija za promociju njemačkog jezika i kulture je Geteov institut sa 128 filijala širom svijeta.
Odnedavno se Njemačka vratila na svjetsku kulturnu scenu u velikom stilu, s preporođenim Berlinom, te novom muzikom i umjetnošću. Između ostalog, u filmu i književnosti postoji jak trend da se obrađuju teme vezane uz njemačko ujedinjenje.
 

« « NAZAD