ana pavlova

 

 

Ana Matvejevna Pavlova, takodje poznata kao Ana Pavlovna Pavlova, 31. januar/12. februar 1881. – 23. januar 1931, je bila vrhunska ruska igracica klasicnog baleta.

Biografija

Ana Pavlova se ucila baletu u rodnom Sant Peterzburgu, gdje se 1899. prikljucila ansamblu Teatra Marinski. Igrala je uloge u baletima “Krcko orascic”, “Rejmond”, “Zizela”, “Bajadera”, “Sopenijada” i “Egipatske noci”, izmedju ostalih. Gostovanja tokom 1908. ucinila su Pavlovu poznatu sirom Evrope.

 Kada je Sergej Djagiljev 1909. osnovao “Ruski balet”(Less ballets Russes) u Parizu, glavne uloge u njemu su igrali Vaclac Fomic Nizinski i Ana Pavlova.Ova trupa je bila jedna od najpoznatijih i najuspjesnijih baletskih trupa svoga vremena.

Od 1910. stalno se nastanila u Londonu. Sopstvenu trupu je oformila 1911. i sa njome gostovala na svim kontinentima.

Umrla je od zapaljenja plucne maramice 23. januara 1931, tokom svoje oprostajne turneje i par dana prije svog pedesetog rodjendana, u Hagu. Urna sa njenim pepelom je bila polozena u groblje u Londonu, a 2001. je premjestena u Moskvu shodno Aninom zavestanju.

Znacaj

Pavlova je zauvjek promjenila sliku idealne balerine. Tokom 1890-ih, balerine u teatru Marinski su bile jaki tehnicari, sto je obicno zahtjevalo da imaju snazna, misicava tijela. Pavlova je bila vitka, lagana i izgledala je krhko, sto je bio idealan izgled za romanticne uloge poput “Zizele”. Koristila ja parce tvrde koze u svojim baletskim cipelicama da bi olaksala ples na vrhovima prstiju, sto je kasnije postala praksa u baletu. Mihail Fokin je za nju, 1907, iscenirao poznatu solo-scenu “Umiruci labud”, na muziku Kamij Sen Sansa.

 Zanimljivosti

 Poslednja zelja za zivota joj je bila da zagrli svoj kostim iz “Umiruceg labuda”. Po baletskoj tradiciji, predstava na kojoj je trebala da ucestvuje je odrzana, ali je reflektor obasjavao praqzno mjesto na sceni, gdje je ona trebala da igra.

 Omiljena poslastica u Australiji i na Novom Zelandu je veoma kaloricna torta sa slagom, po imenu “Pavlova”. Torta je dobila ime po tome sto je po hranljivosti u ostrom kontrastu sa vitkim stasom nekadasnje balerine.

Nazad