Oko 230 openovih djela je sačuvano, iako su neke partiture i djela iz njegovog ranog djetinjstva izgubljena. Stvorio je priblino 80 opusa i sva su komponovana za klavir. Preteeno je sve predviđeno za solo izvođenje osim nekoliko djela kamerne muzike i nekoliko koncerata za klavir uz pratnju simfonijskog orkestra. Pored toga, stvorio je
openove kompozicije:
58 mazurki
27 etida
26 preludija
21 nokturno
20 valcera
17 poloneza (jedna s orkestarskom pratnjom, i jedna za violončelo sa klavirskom pratnjom)
5 ronda
4 balade
4 imprompta
4 skerca
4 seta varijacija
3 sonate za klavir
3 ècossaise-a
2 koncerta za klavir i orkestar, op. 11 i 21
openova druga djela uključuju trio za violinu, violončelo i klavir, fantaziju na teme iz poljskih pjesama uz pratnju orkestra, 19 poljskih pjesama za glas i klavir, zatim sonatu za violončelo i klavir koja je bila i posljednja kompozicija koju je objavio za ivota.
Uobibičajene salonske komade uzdie do ranga istinskih umjetničkih djela. Dao je doprinos stvaranju novih tipova formi-balada, fantazija, skerca. Etida koja je do opena bila instruktivna kompozicija, koritena u nastavi klavira da bi se savladao određeni tehnički problem, kod njega postaje koncertni komad.
Dva klavirska koncerta i jedna baletska svita su jedina djela gdje je korisio orkestar. Posebno su značajna njegova dva klavirska koncerta, komponovana u klasičnoj trostavačnoj formi zrelog koncerta 19. vijeka. Sa pravom je Berlioz za njih napisao da je orkestar u njima samo pratnja, takoreći hladna i nekorisna. Klavir je u prvom planu. openovi klavirski koncerti, standardni su deo svjetskog koncertnog repertoara i svuda se rado izvode. Mladi pijanisti ih rado uzimaju za svoja međunarodna takmičenja. To su:
Prvi koncert, opus 11, e-mol
Ovaj koncert je dovren 1830. a objavljen i premijerno izveden 1833. godine. Posvećen je pijanisti Fridrihu Kalkbreneru. Tri njegova stava obrazuju cjelinu trajanja 37 minuta. Prvi stav je Allegro maestoso, sav u sonatnom obliku i traje polovinu ukupnog vremena koncerta. Obe njegove teme su veoma izraajne i elegantne, sa prizvukom sjete, bez snanijih kontrasta. Samo druga tema modulira u E-Dur, a orkestar se kroz cijeli stav tretira kao stereotipna pratnja veoma virtuoznom klaviru. Drugi stav je Romansa Larghetto u E-Duru i po svom karakteru je jedan nokturno. Inspirisan je openovom ljubavi prema Konstanci Glatkovskoj, a o virtuoznosti klavira svjedoči podatak da se ovaj stav moe izvoditi i kao samostalan komad, pisan samo za klavir. Ovdje je orkestar jo hladnija pratnja jednoj draesnoj melodiji klavira. Treći i finalni stav je Rondo Allegro, opet u E-Duru, na kraju se vraća u osnovni tonalitet, a glavna tema mu je zasnovana na ritmovima krakovjaka, poljske narodne igre. Klavir je ovde jo virtuozniji, kroz sve svoje registre, a u drugoj temi, open bez ikakvih ukrasa daje maha lijevoj ruci da nastupa za oktavu ispod desne. Ovaj stav, kroz uvod, razradu i finalnu kadencu, daje maha solisti da iskae sve bravure klavira kao instrumenta.
Ovaj je koncert dovren iste 1830. godine, samo neto prije prvog koncerta, ali je objavljen i premijerno izveden tek 1835. godine. I ovaj je ispočetka bio inspirisan openovom ljubavi prema Konstanci Glatkovskoj, ali je kasnije kad je objavljen, posvećen drugoj openovoj ljubavi, Delfini Potočkoj. Mada je i ovaj koncert dosta virtuozan, briljantnost je neto potisnuta u korist poetskog izraza. Tri njegova stava obrazuju cjelinu koja traje 35 minuta. Prvi stav je opseni sonatni Maestoso. Karakteriu ga ritmički izrazita prva i druga lirska tema. U razvojnom dijelu i reprizi nastupaju karakteristični openovi osećaji za obilje matovitih figuracija, ornamenata i blistave pasae i tercne nizove. Drugi stav je Romansa Larghetto i po svom karakteru je opet nokturno, kao i u prvom koncertu. Samo, u njegovom srednjem dijelu se javlja jedan snaan prolom u orkestru iz koga solista u zavrnom delu, uz blago figuriranje, vraća prvobitno raspoloenje stava. Finalni treći stav je Rondo Allegro, pisan u stilu sonate, gdje prva tema opet donosi, samo sada vie lirsku, poljsku narodnu igru krakovjak. Epizode stava se smjenjuju u formi mazurke u orkestru i lirskih solo partija u klaviru, da bi nakon burnih ritmova poljskog obereka, u kadenci, solista ponovo dobio priliku da iskae sve viruozne mogućnosti solo klavira.