PRAVILA

 

 

TEREN
    Teniski terenTeniski teren je ravna, pravougaona povrsina dimenzija 23,78 m x 8,23 m. Po sredini je podeljen na dva polja mrezom visine 91,4 cm po sredini i 107 cm na krajevima. Osnovne vrste podloga su: trava, beton, tepih i sljaka (nabrojane po "brzini" podloge). U okviru ovih osnovnih vrsta postoje razlicite podvrste podloga.
je ravna, pravougaona povrsina dimenzija 23,78 m x 8,23 m. Po sredini je podeljen na dva polja mrezom visine 91,4 cm po sredini i 107 cm na krajevima. Osnovne vrste podloga su: trava, beton, tepih i sljaka (nabrojane po "brzini" podloge). U okviru ovih osnovnih vrsta postoje razlicite podvrste podloga.
 

 

    LOPTA
    Teniska lopta je precnika od 6,35 cm do 6,67 cm i dozvoljene tezine od 56,7 g do 58,5g. Lopta bacena sa visine od 254 cm mora da odskoci u rasponu od 135 cm do 147 cm.

 

    REKET
    Maksimalna dozvoljena duzina rama teniskog reketa (ukljucujuci i drsku) je 81,28 cm, a sirina 31,75 cm. Dozvoljene dimenzije polja unutar rama su: duzina 39,37 cm, a sirina 29,21 cm.

 

    ODABIR STRANA I SERVISA
    Odabir strana i ko ce servisom zapoceti mec vrsi se bacanjem novcica, pre zagrevanja. Igrac koji osvoji pravo prvenstvenog izbora moze:
    - odrediti ko ce prvi servirati
    - izabrati stranu terena
    - ustupiti izbor protivniku
    Ako je igrac izabrao stranu terena, drugi igrac odredjuje ko ce prvi servirati i obrnuto.

                                                                                 
 


    SERVIS
    Server mora stajati iza osnovne linije, a izmedju zamisljenih produzetaka centralnog znaka osnovne linije i out-linije. Server rukom baca loptu i reketom je lansira pre nego sto ona dotakne tlo. Servis se upucuje u servis polje protivnika dijagonalno od polozaja servera u odnosu na centralni znak osnovne linije. Server naizmenicno menja stranu u koju servira. Lopta mora da predje preko mreze i padne u servis polje protivnika (sastavni deo tog polja su i linije). Servis se zavrsava trenutkom kontakta reketa i lopte ili ako u tom pokusaju server promasi loptu.
                                                                                
    FOOT-FAUL
    Foot-faul predstavlja prestup preko bilo koje od navedenih linija koje ogranicavaju servera. Smatra se neadekvatnim da sudija u toku igre upozori servera na mogucnost pravljenja foot-faul-a.

                                                                           

    SERVIS FAUL
    Servis faul obuhvata: foot-faul, promasaj lopte pri servisu i promasaj servis polja (sto podrazumeva i zaustavljanje lopte u mrezi).

    DRUGI SERVIS
    Izvodi se posle servis faul-a na prvi servis, po istom postupku.

     

    LET - ponavljanje poena

     

    LET SERVIS
    Kada lopta dotakne mrezu, a ne postoje razlozi za pozivanje servis faul-a poziva se let servis koj podrazumeva ponavljanje servisa (prvog ili drugog u zavisnosti od toga koj servis je izveden).

Preuzeto sa .serbiantennis.com
     

    SMENJIVANJE SERVISA - igraci naizmenicno serviraju GAME-ove.
                 

    POEN
    - Server gubi poen, ako u dva uzastopna pokusaja napravi servis faul.
    - Server dobija poen, ako lopta pre nego sto dotakne zemlju dotakne telo, odecu ili reket primaca.
    - Igrac gubi poen, ako promasi polje protivnika (linije su sastavni deo terena).
    - Igrac gubi poen, ako ne uspe da vrati loptu u polje protivnika pre nego sto ona dva puta dodirne tlo.
    - Igrac gubi poen, ako tokom poena telom, odecom ili reketom dodirne mrezu.
    - Ako u toku igre, lopta pogodi stub-nosac mreze, smatra se da je lopta isla u out.
    - Ako sudija u toku igre uzvikne out, a zatim ispravi svoju odluku:
    (a) ako su na taj nacin igraci ometeni primenice se pravilo LET - poen ce biti ponovljen od prvog servis;
    (b) ako odluka nije uticala na odigravanje poena korekcija ostaje na snazi.
    - Ako je prvi servis bio faul, a drugi ponisten zbog LET-a (ne i LET SERVIS-a) poen ce se ponoviti pocevsi od prvog servisa.

     

    BODOVANJE TOKOM GAME-a
    Prvi poen igraca oznacava se 15, drugi 30, treci 40, a cetvrtim poenom osvaja GAME. Ako oba igraca imaju po tri poena oznaka je DEUCE. Igrac koj osvoji sledeci poen ima prednost - ADVANTAGE, a ako osvoji i sledeci poen osvaja GAME. Ako nakon prednosti poen osvoji njegov protivnik oznaka je ponovo DEUCE i tako iznova dok jedan od igraca ne osvoji dva uzastopna poena nakon DEUCE-a.

    BODOVANJE TOKOM SET-a
    Set osvaja igrac koj prvi osvoji 6 od 10 GAME-ova. Ako ovakav rezultat ne bude postignut igra se dok jedan igrac ne stekne dva GAME-a prednosti.

     

    TIE-BREAK SISTEM
    Ovaj sistem se koristi kada se u SET-u postigne rezultat 6-6 u GAME-ovima.
    Ne primenjuje se u trecem i petom SET-u meceva koj se igraju na dva i tri dobijena seta (zenski i muski Grand Slam mecevi).
    GAME&SET osvaja igrac koj prvi postigne 7 od 12 poena. Ako se ovaj rezultat ne postigne TIE-BREAK se produzava dok jedan od igraca ne stekne prednosti od dva poena. U TIE-BREAK-u prvi poen servira igrac koj je primao servis u prethodnom GAME-u. Sledeca dva poena servira njegov protivnik i tako naizmenicno do kraja TIE-BREAK-a. Igraci menjaju strane nakon svakog sestog odigranog poena.

                                                                              

    PROMENE STRANA

    Promene strana u SET-u analogne su promeni servera u TIE-BREAK-u (1-2-2-2-2-2).
                 

    MAKSIMALAN BROJ SETOVA
    U zenskoj konkurenciji maksimalan broj iznosi 3, a u muskoj 5 SET-ova.

     

    VREMENSKA OGRANIcENJA MEcA
    - Dozvoljeno vreme za promenu strana iznosi 90 sec.
    - Pauze izmedju poena ogranicene su na 20 sec.
    - U slucaju povrede igraca, sudija moze odrediti medicinski time-out u trajanju od 3 min.
    - Po okoncanju drugog SET-a (zene), odnosno treceg (muskarci) igraci mogu zatraziti i dobiti pauzu ne duzu od 10 min.
    - U slucaju prekida meca na vise od 10 min pre nastavka meca dozvoljeno je ponovno zagrevanje.
                                                                      
    ZAMENA LOPTI
    Zamena lopti novim vrsi se po okoncanju svakog sedmog (zene), odnosno sestog(muskarci) GAME-a.

 

   UDARCI

  Glavni udarci koje teniseri najčešće koriste su: servis, forehand i backhand.

  Drugi udarci u tenisu su: return, smash, pasing shot, drop shot, lob, stopball, volley, topspin, slice, cross, longline, ace.

  Servis

 Servis je udarac kojim teniseri započinju poen. Pri servisu, igrač stoji pred osnovnom linijom, baca lopticu u vis, i pri silaznoj      putanji, udara reketom i šalje je u polje (ograničeno T-linijom i bočnom linijom) preko mreže. Loptica je regularna ukoliko uđe u naznačeno polje ili ako dodirne samu bočnu liniju ili T-liniju. U svim ostalim slučajevima, loptica se uzima za nevažeću, te se servis ponavlja. Nakon svakog dobijenog poena, igrač servira lopticu (jedanput s desne, drugi put s lijeve strane terena), sve dok ne osvoji jedan gem. Igrači serviraju lopticu naizmjenično nakon svakog odigranog gema. Postoji više verzija servisa, ali uobičajeno se razlikuje servis ispod i iznad ruke. Servis iznad ruke je dominantan oblik serviranja loptice. Mnogi teniseri, pri servisu, troše puno energije, kako bi skratili poene. Pri vrlo snažnom i brzom servisu, protivnički igrač ne može vratiti lopticu u teren, te igrač koji servira osvaja brzi poen. Servis winner je poen koji dobija igrač nakon samog servisa, tj. kada lopticu suprotni igrač ne uspije vratiti preko mreže. Ako suprotni igrač nije uspio da stigne uzvratiti udarac na servis protivnika, kaže se da je njegov protivnički igrač dobio as (engl.: ace).

Forehand

Za desnorukog igrača forehand predstavlja udarac desnom rukom, i to zamahom reketa koji ide od desne prema lijevoj strani tijela, tako da je dlan desne ruke okrenut licem prema loptici. Za lijevoruke igrače vrijedi suprotno. Većina tenisera koristi jednoručni forehand. Međutim, neki igrači koriste i dvoručni forehand (rijetko). Forehand je snažan udarac, koji se izvodi izvan polja za servis, mada to nije pravilo. Pri dugoj razmjeni udaraca, forehand zajedno sa beckhandom predstavlja glavne udarce.

Backhand

Backhand za desnoruke tenisere predstavlja udarac zamahom reketa od lijeve prema desnoj strani tijela, tako da je dlan desne ruke okrenut prema tijelu, a ne prema loptici. Backhand je inače udarac koji se teže izvodi od forehanda. Kao i kod forehanda, i kod backhanda postoji jednoručna i dvoručna varijanta. Neki teniseri koriste se samo jednoručnim ili samo dvoručnim backhandom, mada ima i onih koji znaju koristiti i jedan i drugi. Zbog pritiska (naprezanje mišića i lakta) koji uzrokuje zamah reketa pri backhandu, više igrača se koristi objema rukama, i uglavnom je dvoručni backhand snažniji i brži udarac. Neki teniseri izbjegavaju backhand udarce (zbog naprezanja), te forsiraju forehand. Nepravilno i dugotrajno izlaganje lakta pri backhandu, dovodi kod tenisera do ozbiljne deformacije zgloba ruke ili lakta (tzv. teniski lakat), te je potrebno oprezno pristupati ispravnom držanju reketa, kako ne bi došlo do neželjenih efekata.

Ostali udarci

Od ostalih udaraca najviše se koriste drop shot, slice, volley, lob, pasing shot i smash.

 

                                                                                                                             NAZAD