Privreda

U Španiji šestina stanovništva živi od poljoprivrede. U unutrašnjosti je na prvom mjestu uzgoj žitarica (pšenice, ječma, i kukuruza), zatim duvana i pamuka. Najvažnije poljoprivredno područje Španije je sredozemno.Na visoravnima Mesete uzgajaju se ovce i koze (17 miliona), a na sjeveru zemlje goveda (5 miliona grla). Poljoprivredni proizvodi čine veliki dio vrijednosti izvoza.
Duž obale Sredozemnog mora i oko rijeka Taho, Gvadijana, Gvadalkivir i Ebro na velikim površinama prostiru se maslinjaci, plantaže južnog voća i vinogradi. Španija je najveći svjetski izvoznik pomorandži, a poznata je i po izvozu limuna, maslinovog ulja i vina. Dosta se gaje žitarice, vinova loza, voće, citrusove ku
lture i masline. Španija je na prvom mjestu u svijetu po proizvodnji maslinovog ulja, na trećem po proizvodnji agruma i na četvrtom po proizvodnji vina.
Mada je Španija i posle Drugog svetskog rata bila uglavnom agrarna zemlja, danas je ona srednje razvijena država u kojoj dominira tercijarni sektor - u ukupnom nacionalnom dohotku učestvuje sa 56%. Sekundarni sektor učestvuje sa 39%, a poljoprivreda ima udeo 5%. Zaposleni u poljoprivredi čine 12% svih aktivnih, dok u industriji i rudarstvu radi 25% i u uslugama 63%. Na poboljšanju poljoprivredne proizvodnje proizvodnje Španija je u poslednjih dvadesetak godina dosta uradila, a to potvrđuju i brojne huerte. Od obradivih površina (470.000 ha) oranice i voćnjaci zauzimaju 42%, livade i pašnjaci 21%, šume 30%, a neplodno je oko 7%. Uz to, navodnjava se oko 3,2 miliona hektara. I danas najveći deo poljoprivrednih površina pripada veleposednicima (oko 50%), a njihova imanja - latifundije uglavnom imaju površinu veću od 250 ha. Mala imanja su ispod 50 ha, mada ima dosta manjih od jednog ha.


Region Mursija (šp. Región de Murcia) je jednoprovincijska autonomna pokrajina u Španiji . Nalazi se na jugoistoku Pirinejskog poluostrva na obali Mediterana između regija Andaluzije i Valensije. Grad Mursija je glavni grad pokrajine. Zauzima površinu od 11.313 km² i ima 1,3 miliona stanovnika, od kojih jedna trećina živi u glavnom gradu.
Zbog tople klime Mursija predstavlja region pogodan za poljoprivredu. U Mursiji se proizvodi jako mnogo voća, povrća i cveća, koje se izvozi u ostali deo Španije i u Evropu. Poznata je i po odličnim vinarijama i po proizvodnji maslinovog ulja. Postoji mala količina padavina i velika potražnja za vodom i u poljoprivredi i u turizmu. Snabdevanje vodom se vrši iz reke Segure, koja se smatra najzagađenijom vodom u Evropi. Kanalima se dobija voda i iz udaljene reke Taho.
 

Rudarstvo se ističe željeznom, bakrenom, olovnom, cinkovom, srebrenom, manganovom i volframovom rudom. osim toga, Španija ima žive, kamene soli, sumpora i kalija. proizvodnja ugljena ne podmiruje današnje potrebe. Većinu električne energije daju termoelektrana (70%).Španska industrija, koja se počela razvijati veoma kasni, prerađuje samo dio domaće rudarske proizvodnje, pa je zbog toga velik izvoz neprerađene rude. Iako Španiji nedostaje energetiskih izvora i visoko kvalifikovane radne snage, ipak ima razvijenu tešku brodograđevinu, automobilsku, strojnu, tekstilnu, hemisjku i prehrambenu industriju. Slično kao i sve druge južnoevrposke zemlje, ni Španija ne može osigurati dovoljno radnih mjesta u industriji i drugim zanimanjima neagrarnog gospodarstva za radnu snagu koja se oslobađa u poljoprivredi. Zbog toga mnogo Španskih radnika traži zaposlenje izvan zemlje. Izvoze se uglavnom rudarske i poljoprivredne sirovine.Španija je visoko razvijena industrijsko-agrarna zemlja. Dobro su razvijeni rudarstvo, metalurgija, mašinska i hemijska industrija. Industrija je koncentrisana na sjevernom primorju.


 

NAZAD