Popularni junak rođen u vrijeme nemira

 

U vrijeme kad je Napoleon vodio dvostruki život, stalno prelazeći iz uniforme francuskog oficira u korzikansku, u Francuskoj se desio važan događaj. U julu 1789. godine Francuzi su se pobunili protiv Burbona i opsjeli su Bastilju. Ova pobuna protiv vlasti proširila se na cijelu zemlju. Kralj Luj XVI bio je pretjerano privržen feudalnom sistemu koji je predugo trajao, sa Marijom Antoanetom je živio u luksuzu, što je produbljivalo jaz između njega i njegovog naroda. Pričalo se da je kraljev general, nakon pada Bastilje, kad je shvatio da će sa svojim trupama stradati u pokolju, mirno i nezainteresovano odgovorio: "Onda neka bude nasilje." Nije ni pomišljao da će za manje od četiri godine biti osuđen na smrt.

Kada je Napoleon čuo da je Luju XVI odrubljena glava, nasmijao se i pomislio: "Kakav idiot..." Iako je i sam učestvovao u gušenju revolucije, brzo je izmjenio svoju procjenu političkog konteksta i odlučio da podrži revoluciju. Jedan od razloga za ovakvu odluku bila je situacija na Korzici. Pošto je njegova porodica protjerana sa Korzike, izgubio je zanimanje za nezavisnost Korzike. Sada je bio u potrazi za novim zadatkom. Na kraju su mu odgovor dali pokretači revolucije.

Revolucija se proširila svuda po Evropi, pošto ljudi više nisu mogli da žive u starom feudalnom sistemu vladavine i tražili su nešto novo. Ovo se pretvorilo u novi Napoleonov cilj: svrgavanje monarhije i uspostavljanje republike. Sasvim se odrekao borbe za suverenitet Korzike i pridružio se revolucionarnom pokretu, trudeći se da postane Francuz koji se ne razlikuje od onih koji su tu rođeni. Maksimilijan Robespjer, predsjednik Nacionalne skupštine, bio je poznat po svojoj vladavini terorom. Njegov mlađi brat Avgustin bio je u vojsci i Napoleon je postao Maksimilijanov odani sljedbenik. Robespjer je uočio Napoleonove sposobnosti i upotrebio ih protiv kontrarevolucionara, koji su pokušali da ponovo uspostave monarhiju. Napoleonova vojnička karijera nakon ovoga brzo je napredovala.

Revolucija je svrgnula francusku monarhiju i uticala na stvaranje sličnih pokreta u susjednim zemljama, ali prema mišljenju onovremenih intelektualaca, ono što je usljedilo nakon revolucije nije bilo ono čemu su se nadali. Francuska je ostala sa bespomoćnim vođama, tako da su Engleska i druge zemlje u tome vidjele priliku koju su htjele da iskoriste. Bio je snažan pokušaj drugih zemalja da Francusku podjele na dva dijela, kao u slučaju Poljske, ali su Francuzi mobilisali sve vojnike u pokušaju da prevaziđu krizu. Tada je Napoleon izbio u prvi plan.

Napoleon je bio uključen u otpor britanskim trupama koje su 1793. godine pokušavale da osvoje luku Tulon.

 

NAZAD