geografski polozaj

Austrija se nalazi u sredisnjoj Evropi i ne poseduje izlaz na more. Dijeli se na dva podrucja: alpsko podrucje koje zauzima oko 70% teritorije i nizije kojom teku Dunav i njegove pritoke.

Alpska Austrija

Alpska Austrija pruza se od Bodenskog jezera do Dunava; tamo je pojas ulancanih planina ispresjecanih dolinama i prirodnim prevojima: sjeverna strana Tridentinskih i Karnskih Alpa (na granici sa Italijom), Visoke Ture, Niske Ture, Noricke Alpe (u sredisnjoj zoni), Algajske alpe, Bavarske Alpe i Ceska suma (na granici sa Njemackom i Republikom Ceskom). Alpske planine su obrasle gustim sumama, a nad njima se uzdizu velicanstveni ledenjaci. Najvisi vrh Austrije je Grosglokner (3.797 m) u Visokim Turama.

Dunavska Austrija

Dunavska Austrija je ravnicarska ili blago valovita, a pruza se na severu zemlje prostranom dunavskom ravnicom. U severoistocnom delu nalazi se ravnica koja nastavlja u Madjarskoj. Tok Dunava u Austriji dug je 360 km;Dunav ulazi u Austriju kod Pasau i tece do periferije Bratislave na granici sa Slovackom. U Dunav se slivaju mnoge pritoke koje se spustaju sa istocnih Alpa: najvazniji je In, koji protice Tirolom sa pritokom Salzah, Ens i Traun.Drava izvire na italijanskoj teritoriji, ali tece Austrijom 400 km od svojih 720 km, pre nego sto se ulije u Dunav u Hrvatskoj; jedina vaznija leva pritoka Dunava je Morava koja delom oznacava granicu sa Republikom Ceskom. Alpski predeo obiluje malim i slikovitim ledenjackim jezerima; najvece jezero Nezidersko (320 km²) nalazi se u Gradiscu u Madjarskoj ravnici. Austriji pripada deo obale Bodenskoga jezera na granici sa Svajcarskom i Nemackom. Klima istocnih predela je hladna i kontinetalna. Na Alpama zavisi od nadmorske visine i od rasporeda dolina i uzvisina. Povremeno se oseca uticaj toplog vetra koji ublazava temperaturu na brdima i uzrokuje topljenje snega. Krajolici su prekriveni prostranim sumama crnogorice i belogorice kao i planinskim livadama.

 

Granične države Austrije Gradovi u Austriji

 

BEC-Glavni grad Austrije i pokrajine Donja Austrija, 1.512.000. stanovnika. Lociran je na Dunavu, na raskrscu putnih pravaca sjever-jug, povezujuci Baltik sa Jadranom, i zapad-istok, povezujuci Zapadnu Evropu sa Balkanom. Grad dostize svoj vrhunac krajem XIX vijeka, kada sa 2.200.000. stanovnika predstavlja prvi germanski grad, kulturno srediste, rijecnu luku, industrijski i trgovinski centar povezan sa ceskim zemljama.

Administrativno je podijeljen na 23 okruga.

 

Spomenik u Becu

Katedrala u Becu

Poslije perioda pada, usljed 2 svjetska rata i okupacije grada do 1955, Bec ponovo preuzima stare funkcije- trgovinskog centra koji je u dobrim odnosima sa istocnoevropskim zemljama, zemlja azila, univerzitetskog, kulturnog i turistickog centra, koji ugoscava ucesnike medjunarodnih konferencija i kongresa, sa raznovrsnom industrijom (elektrotehnika, masinstvo, prehrana, metalurgija, konfekcija, hemija, tekstil, drvo i papir). Trenutno se u njemu nalazi petina austrijskog stanovnistva. Centar Beca je cuveni Ring, dio grada koji je svoj urbanisticki izgled dobio za vrijeme vladavine cara Franje Josifa. Njegova ideja je bila da se jednim bulevarom odvoji centar grada ili Innere Stadt sa svojim palatama, pozoristima i radnjama od perifernih dijelova. Ring je u stvari samo jedna od 23 oblasti, koliko ih Bec ima. Uzem Becu pripada 9 oblasti, a ostale obuhvataju i predgradja.

 

 

homepage