СПИСАК ВАЖНИЈИХ ЉЕКОВИТИХ БИЉАКА

 
 

 

 

 

 

   

Коприва

 

  Опис биљке:

Коприва је дводомна биљка с великим корјеном. Стабљика је усправна и висока до 1,5 метара. Листови и петељке су покривени жаокама које су на врху кукасте, а при дну дебеле. На додир се ломе и изливају оштар сок на кожу, који жари. Цветне гранчице носе или мушке или женске цветове. Неугледни су и зелени, а оплодњу им врши вјетар. Плод је мален, једносјемени орашчић. Служи и као индустријска и као љековита биљка. Због своје витаминске и прехрамбене вриједности коприва се, и поред тога што се не узгаја у вртовима, сматра изузетно здравим, корисним и приступачним поврћем лијеком.Изузетно је богата разним корисним састојцима: бјеланчевинама, угљеним хидратима, мастима, калцијумом, фосфором,гвожђем, витаминима Ц, А, Б2 и К, каротином, пантотенском киселином и др..Коприва је, поред осталог, прави мали поливитамиснки резервоар. На нашим трпезама је ријетко има, а може се припремати на више начина.


Станиште:

Расте уз путеве, плотове и на запуштеним мјестима као коров.


Љековити дио биљке:

Лист, корјен и сјеме. За лијек се у прољеће и јесен скупља корјење. У прољеће се скупљају листови и вршике, а цијела биљка, тј. стабљика, цијеле године. Сјеме се скупља у августу.


Љековито дјеловање:

Чај од цијеле биљке одваја слуз из плућа, чисти желудац, јетру и цријева, а уједно је изврстан лијек за лијечење анемије, шуљева, жутице, маларије и свих других грозница. Највише мокраћом одваја лоше сокове из тијела. Одличан је лијек против опадања косе. Помјешана са другим биљкама лијечи чиреве на желуцу и цријевима, чисти крв, поспјешује пробаву, смањује узрујаност и несаницу. Исто тако, добар је лијек против водене болести, гихта, јетре, бубрега и несвјестице.