Stanovnistvo

Italija je jezicno i vjerski uglavnom homogena, ali je kulturno, privredno i politicki vrlo raznolika. Peta je u Europi po gustoci stanovnistva (196 stanovnika po cetvornom kilometru). Nema velike manjine, a najveca je austrijska manjina u Juznom Tirolu (1999.: 287,503 Austrijanaca i 116,914 Talijana), te slovenska manjina oko Trsta.

Ostale manjine s djelomicno sluzbenim jezicima su:

Osim toga, ima i jezika koji se govore lokalno, kao sto su:

Iako je glavna vjera katolicanstvo (85% gradjana su nominalno katolici), postoje stare protestantske i zidovske zajednice, kao i sve veca useljenicka zajednica muslimana.

 Postoje velike razlike u dostignutom stepenu ekonomskog razvoja sjevera i juga, sto pokazuje i profesionalni sastav stanovnistva: 44,2% stanovnika je zaposleno u industriji , 15,5%stanovnika se bavi poljoprivredom, a 40,3% bavi se raznim drugim zanimanjima.

Italija danas broji 58 mil. stanovnika . Gustina naseljenosti je vrlo neravnomjerna, a prosjecna iznosi oko 192 st./km2.Velikom gustinom naseljenosti isticu se industrijska podrucja sjeverne Italije , poljoprivredno razvijena Padska nizija, ligurska i jadranska obala , Kampanja i sjeverna Sicilija .U rijetko naseljena podrucja ubrajaju se alpski, apeninski i ostrvski planinski krajevi, te mocvarni dijelovi Toskane i Sardinije.

Prirodni prirastaj se neprekidno odrzavao na prilicno visokom nivou. Stopa nataliteta , Koja je u Italiji pocetkom XX v. iznosila 33‰ ,oko 1950.g. je pala na 20 ‰ i izgleda da se stabilizovala na toj vrijednosti. Nasuprot tome ,stopa mortaliteta bila je oko 1910g. 20‰, a u najnovije vrijeme iznosi oko 10‰ . Sjeverni dio Italije ima manji prirodni prirastaj nego juzni dio.

Pocetna strana