SANKT PETERBURG                                              GRADOVI                                                                                                                                                     

 

      Sankt Peterburg (ruski Sankt-Peterburg, često skraćeno Peter, ranije Petrograd, Lenjingrad) je grad u sjeverozapadnoj Rusiji koji nosi status federalnog grada i administrativnog centra Lenjingradska oblast i sjeverozapadnog federalnog okruga.

Poslije Moskve, Sankt Peterburg je drugi po broju stanovnika, i drugi po važnosti ekonomski, industrijski, naučni i kulturni centar Rusije. Nalazi se na ušću rijeke Neve u Finski zaljev (Baltičko more), što ga čini i važnim trasnportnim i trgovačkim centrom.

Sankt Peterburg je osnovao Petar Veliki 1703. na močvarnom zemljištu u blizini mora. Time je želio osigurati ruski pristup Baltiku. Grad je od 18. do 20. vijeka bio prijestolnica Ruskog Carstva, značajan europski kulturni centar, i najvažnija ruska luka na Baltiku. Središnji dio grada je danas pod zaštitom UNESCO.

Površina je 1.439 km ², a broj stanovnika je 2009. bio 4,58 miliona. To je najsjeverniji milionski grad na svijetu.
     


Često se pogrešno misli da je Petar Veliki ovaj grad nazvao po sebi. Ustvari, grad je ime dobio po Petrovom svecu-zaštitniku Simonu Petru. Tvrđava je kratko nosila nizozemsko ime Sankt-Pieterburch, koje je brzo promijenjeno u njemačko Sankt-Petersburg. Nakon izbijanja Prvog svjetskog rata, 18. avgusta 1918. ime grada je promijenjeno u rusifikovano ime Petrograd. Nakon Lenjinove smrti 1924, grad je 26. januara 1924. postao Lenjingrad. Ovu odluku je donijelo rukovodstvo petrogradske komunističke partije, s obrazloženjem da je odavde Lenjin započeo Oktobarsku revoluciju.

Sankt Peterburg je bio simbol caristički Rusije. Kao drugi grad Rusije po veličini bio je veoma cijenjen. Promjena imena u Lenjingrad je upečatljivo simbolizirala promjenu socijalnog i političkog sustava.

 

 Konjanički spomenik Petra Velikog

POCETAK STRANICE