Ukidanje ropstva i dalji razvoj
Po zavrsetku gradjanskog rata u Americi je ukinuto ropstvo,ali crnci i dalje nisu imali nikakva prava i većina ih je živjela u bijedi.1896.odobrena je segregacija,tj. odvojene ustanove za bijelce i ostale. Tek po završetku 2. svijetskog rata crnci su počeli sa borbom za prava a "zakonom o gradjanskim pravima" 1964. ukinuta je diskriminacija.
Pokret za gradjanska prava
Nakon donošenja tog zakona,crnci su uvidjeli da mogu dogurati dalje od formalnih ciljeva za koje su se borili. Mnogi studenti su se aktivirali u militantnim grupama i dizali pobune u crnačkim četvrtima. Ambicije boraca za prava su se proširile i oni su se sada borili za stvaranje pluralističkog društvenog poretka.I do danas ta pitanja nisu u potpunosti rješena,ali crnci imaju više prava nego ikada do sad.
Integracija i antagonizam
Poslije 30 godina nakon donošenja zakona,broj crnaca upisanih na koledže,ilifunkcionera znatno se povećao,a mnogi gradovi su još u ranim devedesetim za gradonačelnike birali crnce.Uprkos tome ne može se još reći da je status crnaca izjednačen,i da nema međusobnih konflikata imeđu rasa.Naprotiv,takvih situacija je bilo na stotine devedesetih godina prošlig vijeka,a glavni uzrok smrti američkih crnaca bila su ubistva. Martin Luter King je sanjao o "društvu slijepom za boje",medjutim sve se više čini da će njegov san biti nedosanjan.