Od maceta do macke

Mace, neposredno poslije rodjenja, tezi oko 100 grama i postaje teze svaki dan za nekih 15 grama. Sa 10 nedelja starosti ima oko 1 kilogram. Do desete nedelje zenke i muzjaci rastu isto, ali zato posle ovog vremena muzjaci pocinju da prednjace u rastu. Oba pola rapidno rastu do 6.-7. mjeseca starosti, pa slijedi usporavanje rasta, gde sa 9 mjeseci starosti zenkica prestaje da raste, dok muzjak rast nastavlja do nekih 11 mjeseci starosti. Jedna macka oko 12 meseci starosti prosjecne velicine, normalno tezi oko 4-4.5 kg.
Rezim ishrane…
Neposredno poslije rodjenja macici pocinju da sisaju majcino mlijeko - kolostrum.
Prvih par sati su vrlo bitni za opstanak. Moraju macici posisati kolostrum jer samo tada mogu iskoristiti materije iz nje i tako obezbjediti sebi prvu fazu imuniteta. Bitan je podatak da je macje mlijeko "jace" od kravljeg mlijeka. Macici sisaju do nekih 10 nedelja starosti, mada vec sa 3-4 nedelje pocinju da se interesuju i probaju "konkretnu hranu". U ovo vrijeme sa nekoliko mlijecnih zuba oni lako jedu mekanu hranu baziranu na mesu, npr. konzerviranu macecu hranu.
Sta poslije sisanja?
Posle 10 nedelja, kad se zavrsi period sisanja, bitno je macicima pruziti kompletno izbalansiranu hranu, koja sadrzi u sebi dovoljno energije, proteine, vitamine i minerale, naravno adekvatnoj proporciji. Najbolje je koristiti hranu spremljenu za macice, jer ona obezbjedjuje adekvatan rast maceta. Mace ima posebne potrebe za kalcijumom, fosforom, u adekvatnom odnosu, potrebe za cinkom, vitaminom A i D, tiaminom, esencialnim masnim kiselinama, i posebno za taurinom. Na primjer odlicna hrana koja ne sadrzi samo jedan element u dovoljnoj kolicini npr. cink, moze izazvati usporen rast, dermatitis u razlicitom stepenu, cak i neke deformitete. 
Macici bi trebali jesti sto raznovrsniju hranu. Palatabilnost [tj. jestivost ili primamljivost] je zasnovana na aromi, teksturi i ukusu. Sto vice ukusa proba mace, time ce biti manje izbirljivo kao odrasla macka. Uz suvu hranu treba ponuditi i konzerviranu hranu. Hranjenje mora imati svoju postojanost, ne da bude neujednacena, isprekidana jer nepostojanost moze izazvati digestivne probleme koje mogu zavrsiti sa prolivom. Za macice je bitno da cin jedenja bude lak, tj. da komadici budu mali, ako treba suvu hranu potopite u vodu. Macicima niposto ne treba davati hranu koja je deklarisana samo za odrasle macke, jer ta vrsta hrane ne sadrzi dovoljno gradivne materije za rast mladog organizma. Specijalno formulisana hrana za macice sadrzi visi nivo proteina i energije od ostale vrste hrane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Gubitak apetita
Zdravo mace spava, jede i igra se, pa ponovo spava, jede, igra se... Sve sto odstupa je moguc problem. Tada konsultujte svog veterinara. Sve je u redu dok je mace nestasno. Ako mace nije jelo 48 sati, neophodan je veterinar. Ako mace povraca, ima proliv ili povisenu temperaturu i pri tome izostaje apetit, odmah idite kod veterinara. U ovim slucajevima dehidracija [ gubitak vode iz organizma ] moze da bude kritican.
Potrebe u ishrani
Uporedjujuci sa ostalim zivotinjama, posebno sa drugim mesojedima, macke imaju jedinstvenu potrebu u ishrani. Ne smiju nikad biti vegetarijanci! Imaju visoke potrebe u proteinima. Ne mogu konvertovati karotin u vitamin A. Organizam macke ne moze metabolizovati niacin iz triptofana, moze koristiti samo esencijalne masne kiseline iz zivotinjskog izvora i ima potrebe unosa taurina za izgradnju misicne mase.