Pitagora (oko582-496, prije Hrista)    
   
Biografija    
 
Rodonačelnik filozofije matematike i osnivač intelektualne zajednice, zvane pitagorejski savez ili bratstvo - bio je Pitagora, rodom sa Samosa, ostrva naspram Mileta. Međutim zbog sukoba sa tiraninom Polikratom, on se nastanjuje u Krotonu, polisu u Južnoj Italiji ("Velikoj Grčkoj"). Smatra se da su na Pitagoru najviše uticali egipatski geometri i sveštenici, Anaksimandar i Ferekid sa Sira. Sam Pitagora je sebi pripisivao polubožanski karakter, tvrdeći: "Postoje ljudi i bogovi i bića kao Pitagora." Priča se da su Krotonjani bili ubijeđeni da je on otelotvorenje Apolona hiperborejskog, osnivača proročišta u Delfima. Pitagora je svakako najpoznatiji po geometrijskoj teoremi o odnosu kateta i hipotenuze u pravouglom trouglu. Prema Apolodoru, kada je Pitagora formulisao ovu slavnu teoremu, zaklao je stotinu volova, da počasti narod.
 
Učenja      
 
U "Metafizici" Aristotel na sledeći način objašnjava suštinu pitagorejske filozofije: " Oni koje nazivaju pitagorovcima prvi su se posvetili matematici i unaprijedili je. Vaspitani u ovoj naučnoj grani, oni su smatrali da su matematička bića u osnovi svih bića. A kako su brojevi, po prirodi, prvi među ovim načelima (...) oni su smatrali da su brojevi elementi svih bića, i da je čitavo nebo harmonija i broj" (1971: 17).Pitagora je uvidjeo da je i zvuk riječ (logos) kosmosa. Uočio je da visina tona i broj treptaja zavise od dužine žice. Tako je matema-tika (grč. mathema-znanje) nastala uočavanjem zakonitosti u prirodi i muzici, da bi se potom računica i harmonija tražile i u samom ljudskom životu.
 
Pošto za Stare (Helene) 0 ne postoji kao broj, osnovni brojevi su 1 i 10. Jedan izražava jedinstvo mnoštvenosti pojava u svijetu. Brojem 2, uz problem identiteta javlja se u filozofiji i problem razlike, odn. suprotnosti. Pitagorejci su poseban značaj pridavali tetraktisu (četvorni broj). Pitagora ga je strkturirao kao dekadu kamenčića u pijesku (1+2+3+4), a u obliku trougla čije je tijeme monada, iz koje onda izrastaju diada, triada i tetrada. Tako je broj 1 (monada) "počelo svih bića", broj 2 (diada) simboliše ženski princip, broj 3 (triada) simboliše muški princip, broj 7 ljubav - ali je broj 10 (dekada) najznačajniji, jer je on za pitagorejce "početak i vođa božijeg, nebeskog i ljudskog života". Svi brojevi rastu do 10, a onda slijedi samo obično dodavanje i ponavljanje. Svijet je harmonija i broj, a brojevi se dijele na parne i neparne. U vezi s tim, pitagorejci se prvi formulisali i tablicu od 10 osnovnih filozofskih kategorija, po principu diade: ograničeno i neograničeno, neparno i parno, jedno i mnoštvo, desno i lijevo, muško i žensko, ono što miruje i ono što se kreće, ravno i savijeno, svijetlo i tama, dobro i zlo, kvadrat i paralelogram.
   
Pitagorejska kosmologija je aritimetičko-geometrijska, jer su oni, prema Aristotelu, brojeve prevodili na likove (grč. eidos). Pri tome, pod Terminom kosoms Pitagora podrazumijeva dobro uređen i skladan svijet (grč. harmonia-sklad). Čini ga 1o sferičnih tijela: Sunce, Mjesec, Zemlja, Zvijezdano nebo, 5 poznatih planeta i Antizemlja. Nije bez značaja Pitagorino mišljenje da je Zemlja kugla, tj. savršeno nebesko tijelo, jer su mu sve tačke na površini podjednako udaljene od središta. Međutim njegovo shvatanje nije geocentričko, jer tvrdi da je u središtu kosmosa vatra. I nače sva nebeska tijela se kreću u međuprostorima da proizvode muzičko sazvučje ili harmoniju.

 

Nazad   Početna strana