Arhitektura
Arhitektura Nice je raznolika. Starim gradom preovladjuju tesne mediteranske ulice, zbijene zgrade jarkih boja sa drvenim kapcima. Na okolnim brdima su rezidencije i vile bogatijeg sloja dok novom delu grada preovladjuju tipicne zgrade novijeg doba. Grad obiluje verskim objektima od kojih svakako treba spomenuti vec prethodno pomenutu Crkvu Notre-Dame de Cimiez koja je i najstarija u gradu, sagradjena 1450 godine, a rekonstrisana u 17 i 19 veku.
Pored crkava u gradu dominiraju italijanske barokne verske skole, medju kojima je najpoznatija Saint Jacques le Majeur sagradjena na pocetku 17 veka. Prisutnost drugih naroda i kultura u gradu stvara potrebu za podizanjem novih svetilista. 1859 godine sagradjena je prva ruska pravoslavna crkva, koja vremenom postaje premala za potrebe mnogobrojnih ruskih emigranata, koji 1903 godine pocinju gradnju crkve Svetog Nikole.
Crkva je zavrsena devet godina kasnije, a podignuta je na mestu smrti ruskog carevica Nikolaja Aleksadrovica Romanova po kome je ulica u kojoj se crkva nalazi dobila ime “Tzarevich”. Pored Rusa , u 19 veku Englezi su bili cesti gosti Nice, pa je tako sagradjena i jedna crkva u tipicnom gotskom stilu. Crkva je sagradjena po uzoru na kembridzsku King’s Ciollege Chapel (Cambridge).
Nicki jezik je dijalekat oksitanskog koji se govori na jugu Francuske, u Monaku, i nekim delovima Italije i Spanije. Oksitanci su zapravo narod Juzne Evrope koji je spletom istorijskih dogadjaja asimilovan u francusku, spansku i italijansku naciju. Danas se Oksitanija u Francuskoj podrazumeva samo kao posebno kulturno i jezicko podneblje.
Na brdu Colline du Chateau je utvrdjenje Bellanda Tower, u kojem je napravljen zanimljiv vodopad gde voda pada s najvise tacke u Nici i rasprsuje se u milion sitnih kapljica. S brda se pruza pogled na ceo grad. Na istocnoj strani je luka iz 1750. godine. Nju je izgradio Sarl Emanuel Treci (Charles Emmanuel III), vojvoda savojski.
Zgrade i uske ulice u Starom gradu datiraju iz 17. i 18. vijeka. Stari trgovi, poplocane uske ulice, prozori puni cveca, balkoni s vesom koji se susi su prizori koji se ovde mogu videti. Stolovi kafica uglavnom pokrivaju celi prolaz, ali to je ipak deo sarma ovog dela grada. Predivna je i trznica cveca Cours Saleya, koja se nalazi u srcu starog grada.
Na jednoj strani Trga Masena je zgodan park, vrt Alberta I, prepun ruza puzavica koje se izvijaju nad setalistem. Na drugoj strani su zivopisne zgrade, Muzej Masena, spomenik Albertu I od Belgije, moderne skulpture, fontane s razigranim vodoskocima. Za one druge, hrabre i, naravno, bogate, slavni Ruhl Casino pruza mnoge mogucnosti. Smestena na Setalistu Engleza, u superluksuznom hotelu Le Meridien, ova impresivna gradjevina se ne sme zaobici. Pored kockarskih, pruza i brojne zabavne sadrzaje, koncerte, pa ga zovu i "Mulen ruz Azurne obale". Zahvaljujuci novoj tramvajskoj liniji, kao jednom od najskupljih infrastrukturnih projekata u Evropi, Nica je postala jedan od najmodernijih gradova prilagodjenih pesacima na Mediteranu.