Kultura

Barselona je poznata kao metropola modernizma. Grad u kojem je ziveo i radio arhitekta Antoni Gaudi, sadrzi i njegova najreprezentativnija dela, koja godisnje privlace milione turista iz celog svijeta. Najpoznatije delo arhitekte i ujedno najposeceniji arhitektonski objekat u Spaniji je katedrala Sagrada Familija (Sveta porodica), koja je ostala nezavrsena posle njegove smrti i jos uvek se gradi. Predvidja se da ce biti zavrsena oko 2020 godine. Druga poznata dela arhitekte su kompleks Park Guelj, gde je arhitekta i ziveo poslednjih dvadeset godina svoga zivota, kuca Mila (katal. Casa Milà).

Osim dela arhitekte Gaudija, tu su jos i drugi biseri katalonskog modernizma kao sto je bolnica San Pau i Palata katalonske muzike (katal. Palau de la música catalana), arhitekte Ljuisa Domeneka i Myntanepa.

Osim modernizma, mozemo sresti i istaknuta dela drugih istorijskih perioda. Iz srednjovekovnog perioda vredno je istaknuti dela gotike, koja su prisutna u starom gradu i po kojima je i cela jedna cetvrt dobila ime, Goticki kvart (katal. barrio gótico). Njemu pripadaju katedrala Santa Eulalija, bazilika Santa Marija del Mar (karakteristicna po harmoniji i cistoci forme) i crkva Santa Marija del Pi koja se nalazi na istoimenom trgu (Plasa del Pi).

Iz savremene arhitekture treba narocito istaknuti nemacki paviljon (Paveljon aleman), nemackog arhitekte i dizajnera Ludviga Misa van der Roea, koji je konstruisan 1929. godine u svrhu internacionalne izlozbe, svetskog dogadjaja ciji je domacin te godine bila Barselona. Tu su jos i Zaduzbina (fondacija) DJoana Miroa i Paviljon Republike (1937) katalonskog arhitekte DJyzepa Ljuisa Serta i Muzej savremene umetnosti Barselone (skraceno, MAKBA), americkog arhitekte Ricarda Mejera.

 

Picassov muzej je jedan od najpopularnijih i najposjecenijih muzeja u Barceloni, a osim toga je i jedan od najkompletnijih jer sadrzi dobro ocuvanu kolekciju Picassovih slika.Smjesten je na starom mjestu BERENGUER de AGUILAR,ciji je vlasnik baron Castellet-a. A nedavno je dopunjen ilustracijama palace Mauri-a i Finestres-a.Pikasov muzej je otvoren 1963 Picassovim slikama koje je donirao Jaume Sabater, Picassov prijatelj.Nekoliko godina kasnije clanovi Picassove porodice su kolekciji darovali nekoliko novih slika.

Muzej savremene umjetnosti Barcelone smjesten je u RAVAL celiji, koja se nalazi u jednoj od najkompletnije renoviranih oblasti CIUTAT VELLA distrikta. Ygradu muzeja je projektovao Richard Meier na Placa dels Angels (Trg andjela ).Izgradnja muzeja je pocela 1990. godine a zavrsila u proljece 1995. godine.Sam arhitektonski karakter regije se nalazi u jakom kontrastu sa kompleksom arhitektonskog zdanja Muzeja savremene umjetnosti Barcelona.Zgrada se sastoji iz cetiri sprata sa modernim arhitektonskim jedinicama, odlikuju je srednje veliki prozori, umjerene dekorcije, dok je unutrasnjost muzeja u harmonicnom skladu sa izlozenim postavkama. Pored toga muzej sadrzi i privatni dio koji je doniran od strane Fundacio Museum de Art Contemporani (Kulturne umjetnicke fondacije Barcelone ).

PALAU de la MUSICA CATALANA je moderna gradjevina gradjena u periodu izmedju 1905.-1908. godine, i predstavlja vrhunac stvaralastva  arhitekata Domenech i Montaner. Zgrada takodje sadrzi koncertnu dvoranu u kojoj nastupa Orfeo Catalo, hor osnovan krajem 19. vijeka. Njegovi osnivaci su Lluis Millet i Amadeu Vives koji su vodili glavnu ulogu u predstavljanju katalonske muzike. Palata je ubrzo poslije svoje izgradnje srasla sa kulturnim zivotom grada i postala zila kucavica svih izraza nacionalne kulture. Arhitektonski, fascinantna je cinjenica kako se ova ogromna zgrada prilagodila okolini strmih i kosih ulica izmedju kojih stoji. Gradjevina je pravougaonog oblika i u procelju prvog sprata posjeduje skulpturnu grupu u cijem centru se nalazi sv. Georgije, a oko njega su figure iz svakodnevnog zivota. Skulpturna grupa predstavlja vjekovnu borbu za umjetnoscu a narocito muzikom. Djelo predstavlja vrhunac katalonske naturalisticke skulpture. Unutar gradjevina nalazi se kolonada stubova oblozena mozaikom, sitnim ukrasima naturalisticke prirode bogate dekoracije. Raznobojni veliki prozori su podjeljeni malim keramickim stubovima i daju impresivan i daju impresivan izgled zgrade. Vrhunski arhitekti su upotrijebili svoje vjestine da bi konstruisali, dekorisali  " Palau " stvarajuci na taj nacin ornamentalni spomenik harmonije. PALAU de la MUSIC CATALANA-i je dodijeljena godisnja nagrada 1999. godine od strane skupstine grada Barcelone. A 1997. godine registrovana je kao dio UNESCO-ve svjetske bastine.

pocetna