Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE)
Ujedinjeni Arapski Emirati su naftom bogata bliskoistočna država koja zauzima teritoriju jugoistočnog dela Arabijskog poluostrva u jugozapadnoj Aziji kod Persijskog zaliva. Čine je sedam emirata: Abu Dabi, Ajman, Dubai, Fudžairah, Ras al-Haimah, Šardžah i Um al-Kvain. Graniči se sa Omanom i Saudijskom Arabijom.
Ujedinjeni Arapski Emirati leže na Arabijskom poluostrvu. Zemlje sa kojima graniče su Oman, Saudijska Arabija, i Katar. Zemlja se prostire na severu od Persijskog zaliva, na jug do Omanskog zaliva.Peščana pustinja zauzima većinu zemlje, sa planinama na severoistoku (najviši vrh Jibir na planini Hajar, 1.527 m). Duž obale se nalaze slane ravnice.
Stanovnici područja današnjih UAE krajem 18. i početkom 19. veka napadali su britanske brodove u Persijskom zalivu i Indijskom okeanu. Britansko carstvo odgovorilo je 1819. i nizom ugovora stavio države jugoistoka Arapskog poluostrva pod svoju kontrolu, preuzimajući obranu i spoljnu politiku, a ostavljajući unutrašnje uređenje uglavnom nedirnutim.
Nakon britanskog povlačenja 1971. Katar i Bahrein odlučili su se za potpunu nezavisnost, a ostalih sedam emirata za ujedinjenje.
Prva decenija nezavisnosti protekla je u znaku borbe dveju najvećih emirata, Abu Dabija i Dubaija oko stepena centralizacije. Godine 1979. postignut je dogovor o podeli najviših funkcija u zemlji prema kojem mesto predsednika zauzima emir Abu Dabija, a premijera emir Dubaija.
Nakon zaoštravanja političkih prilika u regiji početkom 80-ih Emirati su se približili zemljama Zapada, posebno SAD-u, iako nisu bezrezervno podržali napad na Irak 2003.
Simboli i tradicije islama su dominantni u kulturi i religiji UAE. Vlada UAE ulaže velika finansijska sredstva kako bi se tradicionalna kultura zemlje sačuvala. Glavni vladin centar koji radi na očuvanju umetnosti, religije i kulture je u Abu Dabiju, i zove se Abu Dabi Kulturna Fondacija.
U UAE se mogu naći veliki broj crkava, kao i u susednim muslimanskim zemaljama koje su tolerantne prema drugim religijama. Kako veliki procenat stanovništva čine azijati, veliki broj restorana i kulturnih centara zemalja južne Azije je sagrađen. Takođe skroman broj evropskih kulturnih centara i škola danas postoje u UAE.
Od 60-ih godina temelj privrede Emirata čini proizvodnja nafte. Danas se UAE smatra trećim proizvođačem nafte na Bliskom istoku, iza Saudijske Arabije i Irana. Najvećim rezervama raspolaže Abu Dabi, a pretpostavlja se da su rezerve Dubaija pri kraju. U poslednje dve decenije porastao je značaj ne-naftnog sektora, posebno trgovine, financija, industrije i turizma. BDP je u 2004. bio 25.200 USD po stanovniku, mereno po PPP-u.