ISTORIJA

 

Republika Singapur, kraće Singapur je ostrvska grad-država u jugoistočnoj Aziji na jugu Malajskog poluostrva (na vrhu poluostrva Malake). Nalazi se na 137 kilometara sjeverno od ekvatora, južno od Maležanske države Johor i sjeverno od Indonezije. Sa svojih 704.0 km², to je jedna od nekoliko preostalih gradova-država na svijetu i najmanja država u Jugoistočnoj Aziji, takođe ga radi njegovog strateški važnog položaja zovu „Azijski Gibraltar“, Singapure znači lavlji grad.

 

Britanska istočnoindijska kompanija je osnovala trgovačku postaju na ostrvu 1819. godine. Glavno naselje do tog momenta je bilo Malajsko ribarsko selo na ušću singapurske rijeke. Nekoliko stotina urođenika iz plemena Orang Laut su takođe živjeli i duž obale, rijeka i na manjim ostrvima. Britanci su koristili Singapur kao stratešku postaju duž puta začina. On je postao jedan od najvažnijih komercijalnih i vojnih centara Britanske Imperije. Kada su ga okupirali Japanci tokom Drugog svjetskog rata, Vinston Čerčil je to nazvao "Najvećim porazom Britanije". Singapur se vratio pod Britansku upravu 1945. godine. 1963 ujedinio se sa Malajskom Federacijom, Sabahom i Saravakom da bi formirao Maleziju. Manje od dve godine kasnije vlada na čelu sa Li Kuan Juom proglasila je nezavisnost, odvojio se od federacije i postao nezavisna republika 9. avgusta 1965. godine. Singapur je postao član Ujedinjenih nacija 21. septembra iste godine.

 

Ime "Singapura" potiče od Sanskritskog "singa" ("lav") i "pura" ("grad").Prema Malajskim Analima, ovo ime je ostrvu dao Sumatranski princ iz 14. veka Sang Nila Utama, koji je, nakon što se iskrcao na ostrvo zbog oluje, primjetio čudnu zvijer na obali. Njegov glavni pomoćnik je pogrešno identifikovao kao "singa" ili lav. Međutim, najnovija istraživanja Singapura pokazuju da lavovi nikada nisu živjeli tamo (čak ni azijski lav), a zvijer koju je video Sang Nila Utama je verovatno bio tigar, najvjerovatnije Malajski tigar.

 

Prvi zapisi o naseobini u Singapuru su iz 2. vijeka nove ere. Ostvo je bilo ispostava Sumatranske Šriviđaja imperije i u početku je imalo Javansko ime "Temasek" (morski grad). Temasek (Tumasek) je brzo postao značajno trgovačko naselje, ali je propadao tokom kasnog 14. veka. Malo je ostataka starog Temaseka u Singapuru ali su arheolozi pronašli ostatke tog i drugih naseobina. Između 16. i ranog 19. vijeka, ostrvo Singapur je bilo deo Johorskog Sultanata. Tokom Malajsko-Portugalskog rata 1613, naselje je zapalila Portugalska vojska. Portugalci su nakon toga kontrolisali naselje u tom vijeku a Holanđani u 17., ali većim dijelom tog vremena ostrvsku populaciju su činili uglavnom ribari.

 

Grad je osnovan 1160. godine i postao važan trgovački centar jugoistočne Azije, ali ga je 1377. godine razrušila vojska javanske države Madjapahit. Nakon toga je služio isključivo kao utočište piratima.

29. januara 1819, Ser Tomas Stamford Refls iskrcao se na glavno ostrvo. Uočivši njegov strateški geografski potencijal za trgovačku postaju u Jugoistočnoj Aziji, Refls je potpisao sporazum sa Sultanom Huseinom Šahom od Johora a u ime Britanske istočnoindijske kompanije da razvija Singapur kao Britansku trgovačku postaju i naselje, što je obilježilo početak modernog doba ostrva. Reflsov zamenik Vilijam Farkuar je nadzirao period rasta i etničke migracije, koja je uglavnom bila podstaknuta imigracionom politikom bez restrikcija. Kancelarija Britanske Indije je upravljala ostrvom od 1858, ali je Singapur postao Britanska prekomorska teritorija 1867 godine, odgovoran direktno Kruni. Do 1869. godine 100.000 stanovnika je živelo na ostrvu.

 

Rano planiranje grada se odvijalo uglavnom po principu "podijeli pa vladaj" gde su različite etničke grupe naseljavane u različitim krajevima južnog dijela ostrva. Singapurska rijeka je većim dijelom bila komercijalna oblast u kojoj su dominirali trgovci i bankari iz različitih etničkih grupacija sa uglavnom Kineskim i Indijskim najamnicima koji su utovarivali i istovarivali robu iz brodova. Malajci, poreklom lokalni Orang Lauti koji su uglavnom radili kao ribari, i Arapiski trgovci i učenjaci su se uglavnom mogli naći u jogo-istočnom delu ušća rijeke, gdje se danas nalazi kraj grada koji se zove Kampong Glam. Evropski naseljenici, kojih je tada bilo malo, nastanili su se oko tvrđave Kaning Hil i dalje uzvodno uz Singapursku rijeku. Kao i Evropljani, i Indijski migranti takođe su se naselili više u unutrašnjosti, gde se i danas nalazi Mala Indija. Veoma malo se zna o ruralnim privatnim naseljima iz tog vremena (zvanih "kampong"), osim da su vršena velika iseljavanja stanovnika iz tih naselja koje je vršila Singapurska vlada nakon sticanja nezavisnosti krajem 1960-ih.

Tokom Drugog svjetskog rata Carska Japanska Armija okupirala je Malaju, što je dovalo do Bitka za Singapur. Loše pripramljeni Britanci su bili poraženi za šest dana, i predali su navodno neosvojivu tvrđavu Generalu Tomojuki Jamašiti 15. februara 1942. Japanci su preimenovali Singapur u "Šonanto I oni su ga držali pod okupacijom sve dok ga Britanci nisu povratili 12. septembra 1945, mjesec dana nakon Japanske predaje.

 

povratak na pocetnu stranicu