GEOGRAFSKI POLOZAJ

.           Njemacka ima kopnene granice s Danskom, Poljskom, Ceskom, Austrijom, Svicarskom, Francuskom, Luxemburgom, Belgijom i Nizozemskom. Ukupna  duzina granice iznosi 3757 km.

Najveca duzina granice je sa Francuskom, pa se u nekim Njemackim gradovima kao sto je Freiburg koristi i Francuski kao sluzbeni jezik.

S 82,4 mil. stanovnika, od cega 7,3 mil. stranih drzavljana, Njemacka je zemlja s najvise stanovnika u centralnoj Evropi.Ukupno ima 16 regija.

 

      TERITORIJE DRZAVE:

    1) Baden-Württemberg         9) Niedersach

    2) Bayern                             10) Nordrhein-Westfallen  

    3) Berlin                               11) Rheinland-Pfalz     

                                                

    4) Brandeburg                           12) Saarland

    5) Bremen                                 13) Sachsen

    6) Hamburg                               14) Sachsen-Anhalt

    7) Hessen                                  15) Schleswig-Holstein

     8)Macklenburg Vorpommern    16) Thüringen

 

         Njemacka se nalazi u centru Europe i seze od obala Sjevernog mora na sjeveru i do Bodenskog jezera i bavarskih Alpi na jugu.

         Ukupna povrsina Njemacke iznosi 357.050 km, dok samo kopnena povrsina iznosi 348771 km. Njemacka nema mnogo vodenih povrsina iako na sjeveru ima izlaz na sjeverno more. Osim velikog Bodenjezera, u unutrasnjosti zemlje nema mnogo jezera i ukupna vodena povrsina iznosi svega 8279km.

         Jugozapadni dioNjemacke je pod velikim utjecajem rijeke Rajne.Taj dio oko Rajne  ima zapravo i najtopliju klimu. Rajna je najznacajnija rijeka, koja teritorijom Njemacke protice i ide u duzini oko 700km. Trebalo je vise od sto godina intenzivnih radova, da se Rajna ucini plovnom na cijelom toku kroz Njemacku.

         Dunav spaja Njemacku sa zemljama srednje i jugoistocne Europe. Za potreba njemackog, ali i europskog gospodarstva prokopan je spojni kanal koji povezuje rijeke Rajnu iDunav.

         Rijeka Laba nalazi se periferno u odnosu na gospodarski najrazvijenjije dijelove Njemacke, ali je vrlo znacajna za zemlje srednje Europe, koje nemaju izlaz na more.

 

                                                 

Dunav-najveca rijeka u Evropi                                       Rajna                                                                                       zima                             

Reljefno je Njemacka vrlo raznolika, a istice se pet osnovnih reljefnih cjelina:  1) Alpe i pred alpski predio

                                                                                                               2) Svarcvald

                                                                                                               3) Njemacko sredogorje

                                                                                                               4) Juzno njemacko pobrdje

                                                                                                               5) Sjeverna njemacka nizina

 

       1) Predalpski dio se prostire juznije od Dunava i nastao je radom lednjaka koji su se spustali iz Alpskih predjela, te je stoga veoma bogat lednjickim jezerima.Predalpski prostor se izdize prema jugu gdje  su nastale Bavarske Alpe. S obzirom da su to po postanku veoma mlade planine, nisu bogate rudnim bogastvima, ali su vazno turisticko mjesto.

              2) Planiski sistem Svarzvald se nalazi na jugozapadu Njemacke i ime je dobio po zelenim sumama jele i smreke.Visina      prelazi preko 1500 m, a prijasnje stanovnistvo se najcesce bavilo proizvodnjom satova zbog izolovanosti na planini.
 
              3) Njemacko sredogorje nalazi se u sredistu Njemacke.Nastalo je u vrijeme hercinske orogeneze pa su vrhovi uslijed dugotrajnog zaravnavanja relativno niski i prekriveni sumama, a geoloski stare stijene bogate su rudama. Na temelju tih rudnih bogatstava u 19. st. zapocela je prva njemacka industrijska revolucija. Ovaj kraj se cesto naziva "prava Njemacka".
 
             4) Juznomnjemacko pobrdje ukljiucuje niske nizove paleozojskog postanka koji se pruzaju oko jugozapada prema sjeveroistoku kao npr. Franacke Alpe. U dolinama su izuzetno povoljni uslovi za stvaranje hrane.
         
             5) Sjeverna Njemacka ravnica  je najveca reljefna cjelina. Prostire se od sredogorja  na jugu do obala Sjevernog  i Baltickog mora na sjeveru. Nizina je nastala u doba pleistocenskih odledbi kada se ledeni pokrov nekoliko puta povlacio prema sjeveru (interglacijali) i ponovno je prekrivao (glacijali). Ledenjaci su svojim erozivnim djelovanjem zaravnili ovaj prostor koji nigdje ne prelazi 90 metara nadmorske visine, ostavili velike naslage pijeska i sljunka te izdubili brojna jezera. Za ledenih doba eolskim su djelovanjem nastale naslage plodnog prapora ili lesa na juznim dijelovima Sjeverne njemacke nizine i ti su prostori gusto naseljeni i iskoristeni za poljoprivrednu proizvodnju. Ledenjacko oblikovanje reljefa ove nizine prestalo je zavrsetkom poslednje odledbe, prije otprilike 12 000 godina. Od tada se rjeke u slabo plodnu nizinu donosile naplavni materijal, a postepeno se sumski i travnati biljni pokrov. Dugotrajnim naseljavanjem i marljivim radom covjek je uspio od slabo plodne pjeskovite nizine napraviti plodne povrsine. Uz neke niske obale Sjevernog i Baltickog mora plima prodire u unutrasnjost i do desetak kilometara zbog cega nije moguce gospodarsko iskoristavanje pa su ponegdje izgradjeni polderi kao i u susjednoj Nizozemskoj. Rijeke koje se ovdije ulivaju u more, tvore siroka rijecna usca, estuarije, povoljna za nastanak luka kao npr. Hamburg (Laba) i Bremen (Weser) koji su duboko uvuceni u kopno.

                               

 

 

 

pocetna stranica