KRASNA MLJEČIKA, POINSETTIA, EUFORBIA, BOŽIĆNA ZVIJEZDA

Mlječike su diljem svijeta poznate kao božićni cvijet, jer svojom žarkocrvenom bojom naspram tamnozelenih listova pristaju ugođaju i dekoraciji blagdanskog ambijenta. Cvjetovi ove biljke prilično su neupadljivi sa sitnim žutim komuškama i prašnicima u sredini. Ono što ovu biljku čini toliko privlačnom, upadljive su boje velikih preobraženih istova ili brakteja koji okružuju te cvjetove. Mlječike čine veliku skupinu biljaka (oko tisuću vrsta) s rasponom od jednogodišnjih biljaka, zatim trajnica, grmova i drveća, sve do sukulenata. Sve one sadrže mliječni sok ili lateks, koji istječe iz stabljike pri oštećenju ili obrezivanju. Otrovan je i nadražuje osjetljivu kožu.

Podrijeklo

Eufhorbia pulcherrima (krasna mlječika) potječe iz Meksika, gdje je otkrivena 1834. godine. Na svom prirodnom staništu to je grm koji naraste i do 5 m u visinu. Prema vjerovanju prastanovnika tog kraja, svoj privlačan izgled zahvaljuje asteškoj boginji kojoj je zbog nesretne ljubavi prepuklo srce, a iz kapljice njene krvi izrastao je ovaj ''vatreni'' cvijet. Svoj prodor na svjetsko tržište duguje američkom veleposlaniku u Meksiku, Joelu R. Poinsetteu, koji ju je 1833. godine donio u Ameriku. Njemu u čast zovemo je još i poinsettia. Sve do 1950. godine ta se biljka teško održavala u kući duže vrijeme, jer bi listovi otpali čim bi bila izložena suhom zraku. Razvojem nove sorte Paula Ekkea iz Kalifornije, koja može podnijeti sobne uvjete i mnogo niže temperature od uobičajenih u našim stanovima i kućama, biljka je pridobila mnogo poklonika i svojim žarkim bojama postala neizostavnom pratiljom Božića. Listovi joj ne otpadaju, a uz malo njege tjednima će zadržati intezivne boje brakteja. Do danas su ti varijeteti poboljšani, u čemu su najviše uspjeha postigli oplemenjivači iz već spomenute Kalifornije, te iz Skandinavije. Razvili su niske sorte u raznim nijansama i kombinacijama bijele, bež, ružičaste i crvene boje brakteja, koje su otporne i dugotrajne ljepote. Kako se mijenjaju prohtjevi kupaca, tako se uzgajači i oplemenjivači ove sorte nalaze pred novim izazovima, kako bi stvorili patuljaste sorte tamnozelenih listova i bujnog cvata prikladne za dekoriranje prostora.

Kupovina

Lijepa i zdrava biljka tijekom božićnih blagdana bit će pravi ukras u svakom domu. Da bi to postigli kupujmo samo zdrave biljke svjetlozelenih svježih listova, s izrazitom bojom brakteja i više cvjetnih glavica, od kojih su neke otvorene, a ostale su u pupu. Ako žute komuške otpadaju, to znači da će i brakteje biti kraćega vijeka. Stoga ne kupujte takve biljke, kao ni one kojima lišće žuti i otpada ili su bile određeno vrijeme izložene hladnoći i propuhu na otvorenim štandovima. Takve će se biljke vrlo teško prilagoditi uvjetima u stanu i po svemu sudeći ubrzo će uginuti.

Kako postići cvjetanje biljke i za idućeg Božića?

Pred vama je veliki izazov, ali još veće zadovoljstvo kad gosti ugledaju zdravu i veliku biljku prepunu procvjetalih brakteja uz vaš božićni bor. Evo što valja učiniti kako bi vam to uspijelo. Kad listovi i brakteje otpadnu nakon cvatnje, biljku podrežite na 10 cm visine, smjestite na umjereno toplo mjesto, zaštićeno od sunca i ne zalijevajte je idućih 4-6 tjedana. Početkom proljeća počnite ju zalijevati, a početkom svibnja je presadite. Pojavom prvih izboja pojačajte zalijevanje i počnite s prihranjivanjem. Između dva zalijevanja supstrat se mora polako osušiti. Od kraja rujna morat ćete prilagođavati osvjetljenje, jer se cvjetni pupovi stvaraju za kratkoga dana koji iznosi manje

od 10 sati. U vremenskom razdoblju od rane večeri do slijedećeg jutra biljku pokrivajte crnom neprozirnom vrećom. Potrebno joj je najmanje 14 sati tame. Takav postupak ponavljajte narednih 8 tjedana uz odgovarajuće mjere uzgoja. Kroz to vrijeme stvorit će se žarke cvjetne brakteje.

 

Problemi oko uzgoja?

Listovi žute, uvijaju se i otpadaju zajedno s cvjetnim glavicama - suviše je toplo, suho i pretamno

Biljka vene i otpadaju listovi - pretjerano zalijevate ili je zemlja suha

Listovi otpadaju - preniska temperatura ili izloženost vrućem / hladnom propuhu

Veličina
Postoje vrlo velike razlike, od sitnih biljaka s jednom glavicom do razgranatih s tridesetak cvjetova koje mogu biti visoke i do 50 cm .

Rast
Kupljena u cvatu biljka neće više rasti te godine. Ako je uspijete sačuvati do iduće cvatnje, naglo će porasti za 30 - 46 cm prije nego što se stvore brakteje živopisnih boja.

Cvatnja
Cvate od kasne jeseni do zime, ponekad i do ranog proljeća.

Miris
Biljka bez mirisa.

Svijetlo
Najbolje će joj biti na prirodnom svjetlu, a zimi na izravnom suncu. Dok rastu, držite ih zaklonjene od izravnog sunčeva svjetla.

Temperatura
Dok su brakteje u boji odgovara joj temperatura između 12 i 21°C . Izbjegavajte blizinu radijatora koji smanjuju vlažnost zraka. U doba mirovanja temperatura može biti i niža, ali biljka neće preživjeti mraz.

Voda
Dok raste i cvate, održavajte zemlju dovoljno vlažnom i ne dopustite isušivanje biljke. Nakon cvatnje zalijevajte je samo jedanput tjedno i održavajte je prilično suhom. Nakon obrezivanja i presađivanja opet pojačajte zalijevanje.

Vlažnost zraka
Prskajte je svaki dan vodom, po mogućnosti kišnicom, kako bi listovi ostali svježi, ali ne prskajte po braktejama. Stavite u podložak lonca kamenčiće i napunite ga vodom, pripazite da dno lonca nije u dodiru s vodom. Izbjegavajte propuh.

Prihranjivanje
Svaka dva tjedna dodajte vodi umjetno gnojivo prema uputama na pakiranju.

Obrezivanje
U proljeće, nakon cvatnje i prije presađivanja. Kako mliječ ne bi curila rezove spalite šibicom, zalijte rez voskom svijeće ili ga premažite vatom umočenom u vazelin. Radite u rukavicama, mliječ je otrovna.

Razmnožavanje
Mladi izdanci duljine 8- 10 cm s barem dva para listova i rastućim vrhom lako će se zakorijeniti u lončićima ili malom balkonskom plasteniku. Što se reznice uzmu ranije, to će biljka biti zimi veća, kad joj je i vrijeme cvatnje. Pogoduje joj klijalište pri temperaturi od 21 °C .

Aranžiranje
Veće biljke najbolji dojam ostavljaju kad su same u prostoru, dok manje možete postaviti u prvi plan, s mješovitim nasadima zelenih biljaka.

 

 

 

 

 

 

 

POČETAK