ARAPSKI DOPRINOSI MATEMATICI

*UVOD

*ARAPSKI BROJEVI

Indijski način zapisivanja brojeva bio je temelj evropskom načinu zapisivanja koji je danas jako proširen. No, oni nisu odmah preneseni iz Indije u Evropu već je njihov medij bio arapski narod.
Poprilično različiti brojevni sistemi su korišteni na arapskom poluostrvu dugi niz godina. Postojala su najmanje 3 različita brojevna sistema:

* računanje na prste: brojevi se pišu riječima; ovaj način računa su koristili trgovci i računovođe;
* seksagesimalni sistem: brojevi označeni arapskim slovima, koristio se najčešće za astronomiju;
* indijski dekadski sistem: brojevi su preuzeti iz Indije, ali bez standardnog skupa simbola, tako da su se u raznim krajevima koristili donekle različiti oblici brojeva; ispočetka su ih koristili na prašnjavim pločama koje su omogućavale isto što i danas ploča i kreda;

Posljednji sistem je omogućio napredak numeričkih metoda, npr. računanje korijena (Abu'l-Wafa, Omar Khayyam), otkriće binomne teoreme za prirodne eksponente (al-Karaji), aproksimaciju transcendentnih realnih brojeva i računanje n-tih korijena (al-Kashi).

 

                                                                                                                                           

                                                                                                                                             

 

 

 

 

 

VRATI SE NA POČETNU STRANICU

Mnogi smatraju da u razdoblju od kraja grčke antičke nauke do kasnog srednjeg vijeka u Evropi nije bilo važnih događaja u matematici osim prevođenja grčkih tekstova na arapski koji su tako -  ne direktno preko rimskog nasljeđa, već indirektno preko arapskih osvajanja - postali dostupni Evropi srednjeg vijeka. No, zapravo je doprinos arapskog područja matematici mnogo veći od samog prevođenja i prenosa podataka. Današnja matematika zapadnog stila mnogo je sličnija matematici kakvu susrećemo u arapskim doprinosima, nego onoj u starogrčkim. Mnoge ideje koje su pripisane Evropljanima kasnog srednjeg vijeka i renesanse pokazale su se zapravo arapskim. Ovdje ćemo opisati razdoblje od 8. do 15. vijeka.
Prvi inicijator nauke i prevođenja grčkih tekstova (npr. Euklidovih Elemenata) na arapski bio je kalif al - Hajjaj, koji je na vlast došao 786.g. Glavni naučni centar postaje Kuća mudrosti, vrsta akademije ili sveučilista u Bagdadu (koji je osnovan 762.g.), koju je početkom devetog vijeka osnovao al-Hajjajev sin kalif al-Ma'mun.