*UVOD
Pred kraj srednjeg vijeka matematikom se ozbiljnije bave i neki vrlo istaknuti matematičari, posebno slikari - Leonardo da Vinči i Albreht Direr, koji se zauzimaju, pored ostalog, za geometrijske konstrukcije koje se mogu provesti samo upotrebom šestara sa fiksnim otvorom. Za matematiku je srednji vijek u Evropi bio tek prelazni period unutar kojeg su se arapskim posredstvom pomalo učila zaboravljena znanja starih Grka. No ta su znanja poslužila kao odskočna daska za ulaz u matematiku novog vijeka Evrope.
U posljednjih pedesetak godina istraživanja su pokazala da je to razdoblje mnogo bogatije nego što se smatralo, te da je srednji vijek vrlo važna veza između starog i novog vijeka.
*POZNATA DJELA
- LIBER ABACI
- PRACTICA GEOMETRIAE
Ova knjiga (slika desno), napisana je 1220. godine. Sadrži veliku kolekciju geometrijskih problema podijeljenih u osam cjelina sa teoremama baziranim na Euklidovim "Elementima" i "On Divisions". Osim geometrijskih teorema sa preciznim dokazima, knjiga sadrži i praktične informacije za geometre, uključujući cjelinu "Kako izračunati visinu visokih objekata koristeći slične trougle?". U posljednjoj cjelini prezentovane su, kako ih je Fibonači zvao - geometrijske finese.
- FLOS
- LIBER QUADRATORUM
n²+(2n+1)=(n+1)².
Fibonači piše:
"Razmišljao sam o postanku svih kvadratnih brojeva i otkrio sam da nastaje iz regularnog povećanja neparnih brojeva. Za jedinicu je kvadrat jedinica, zvana 1, i to je prvi kvadrat broja, dodajući 3 dobijamo drugi kvadrat, zvani 4, čiji je korijen 2; ako toj sumi dodamo treći neparan broj, zvani 5, biće dobijen treći kvadrat, zvani 9, čiji je korijen 3; i tako niz kvadratnih brojeva uvijek raste regularnim dodavanjem neparnih brojeva."
"I zato što nije moguće riješiti ovu jednačinu na niti jedan od dva načina, radio sam da redukujem rješenje na jednu aproksimaciju."
Bez objašnjenja svojih metoda, Fibonači daje aproksimativno rješenje:
1+22/60+7/60²+42/60³+33/60 (na četvrtu)+4/60(na petu)+40/60(na šestu) .Kada to saberemo, dobije se 1.3688081075 što je tačno u 9 decimalnih mjesta, što je značajno postignuće.
Drugi dio "Liber Abacia" sadrži veliki broj problema namjenjenih trgovcima. Povezani su sa cijenama proizvoda, kako izračunati profit na transakcijama, kako pretvarati valute koje su se koristile u mediteranskim zemljama.
Problem u trećem dijelu knjige vodi do predstavljanja Fibonačijevih brojeva i Fibonačijevog niza, zbog kojih je on danas tako poznat. Npr.: "Neki čovjek je stavio par zečeva na mjesto okruženo zidovima sa svih strana. Koliko parova može biti izleženo od tog para u jednoj godini ako se pretpostavi da svakog mjeseca svaki par izlegne novi par koji nakon drugog mjeseca postaje produktivan." Rezultujući niz je: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, ... Ovaj niz, u kojem je svaki član suma prethodna dva člana, pokazao se vrlo plodan i pojavljuje se u mnogim različitim područjima matematike i ostalih prirodnih nauka. Mnogi drugi problemi su dati u trećem dijelu, kao što su problemi u vezi sa savršenim brojevima, sumom aritmetičkog i geometrijskog niza.
Fibonači govori o brojevima kao što je √10 u četvrtom dijelu knjige, zajedno sa racionalnim aproksimacijama i sa geometrijskim konstrukcijama.