ISHRANA 

 

Vašem psu potrebna je odgovarajuća vrsta hrane za rast, rad i održavanje tjelesnih funkcija. Uravnotežena ishrana je važan elemenat ako želite da posjedujete srećnog, zdravog psa sa sjajnim očima i lijepom dlakom. Za veoma kratko vrijeme moći ćete da procijenite da li sve to činite kako treba!

Principi ishrane psa isti su kao i za sve ostale životinje. Na primjer, postoji svega nekoliko razlika u ishrani pasa, mačaka i ljudi, a te razlike podrazumijevaju potrebe za određenim vrstama hrane. Svim psima potrebne su određene komponente u ishrani u odgovarajućoj mjeri. Bez obzira na to da li koristite fabričku hranu za pse ili hranu pripremljenu kod kuće, treba da obratite pažnju na ono što je neophodno i na ono što nije dozvoljeno. Važno je imati pravi pristup kada se radi o količini hrane, dodacima uz osnovnu hranu, posudama za jelo, poslasticama i vremenu hranjenja.

 

 

DOPUSTITE SVOME PSU DA OSTANE PAS

Najbolji čovjekov prijatelj pas, s nama ljudima živi već tisućama godina i kroz sva ta stoljeća njegova hrana se sastojala od ishrane prirodnim sastojcima. Tek unazad dvadesetak godina dolazi do naglog rasta industrije umjetne pseće hrane, koja je vlasnicima pasa putem reklamnih poruka po svaku cijenu pokušala nametnuti laž da ishrana prirodnim sastojcima nije ono najbolje što vlasnici pasa mogu ponuditi svojim ljubimcima. Tu laž mnogi su psi platili životom.
Putem takvih reklamnih poruka, vlasnicima pasa su nametane mnoge zablude. Izmišljeni su mnogi, više ili manje neuvjerljivi razlozi, zbog kojih psi ne bi smjeli jesti meso, kosti, ribu ili bilo što drugo osim naravno, savršeno izbalansirane i uravnotežene umjetne hrane za pse.
Zbog svega toga, svaki bi vlasnik psa morao dobro razmisliti o tome hoće li svome psu dopustiti da bude pas i da se hrani na način na koji su se tisućama godina hranili njegovi preci ili će pod pritiskom agresivne reklame dopustiti da njegov pas postane konzument proizvoda čiji sastojci potječu iz spalionica leševa i koje bi uglavnom trebao krasiti natpis "OPREZ KANCEROGENO".



2. HRANA KOJOM HRANITE SVOG PSA MORA BITI RAZNOVRSNA


Kao što ste sigurno već primijetili, ja odgovorno tvrdim da ne postoji "savršeno izbalansirana i uravnotežena hrana za pse". Takvo što vam, čak ni priroda ne može ponuditi. Zbog toga je važno da hrana kojom hranite svog ljubimca bude raznovrsna i da u sebi sadrži dovoljno vitamina, hranjivih tvari i svih drugih sastojaka koji će vašem psu omogućiti normalan razvoj, zdrav život i mirnu i bezbrižnu starost.
Svaka jednoličnost ishrane, bilo da koristite prirodnu hranu, odnosno neke njene sastojke ili umjetnu industrijsku, neminovno dovodi do slabosti organizma, neotpornosti, te podložnosti mnogim bolestima.
Pravilo o raznovrsnosti vrijedi čak i u slučaju da hranite svog psa umjetnom hranom za pse. Ni tad ne smijete propustiti priliku da hranu svog psa začinite mesom i povrćem.



3. AKO MENJATE NAČIN ISHRANE, URADITE TO POSTEPENO

U nekim trenucima i vlasnici pasa iz kojekakvih razloga odluče svojim ljubimcima promijeniti način ishrane. Takve odluke najčešće dovode do brojnih smetnji i probavnih tegoba. To pravilo posebno se odnosi na one pse koji su dotad hranjeni jednoličnom i nekvalitetnom umjetnom hranom za pse bilo kojeg proizvođača.
Zbog toga napominjemo da je u takvim trenucima potreban izuzetan oprez. Takva promjena mora se provoditi oprezno, postepeno i u što dužim vremenskom periodu prilagodbe na novu vrstu ishrane. Pokušajte kombinirati novu hranu sa starom hranom. Ispočetka neka omjer bude 90% starog načina ishrane i 10% nove hrane. Promatrajte kako pas to podnosi i oprezno mijenjajte omjer u korist novog načina ishrane
Budete li se dosljedno pridržavali ovog pravila, sebe i svog psa poštedjeti će te mnogih muka.
Sve koji se budu dosljedno pridržavali našeg savjeta o raznovrsnosti prehrane psa ovaj će problem zaobići i nikad neće imati problema sa sličnim prilagodbama.



4. KONTROLIRAJTE KOLIČINU HRANE KOJU DAJETE PSU

Neuhranjenost, mršavost, gojaznost ili pretilost jedan je od najčešćih problema s kojim se susreću psi čiji vlasnici ne posvećuju dovoljno pažnje kvaliteti ishrane svog psa. Svaki vlasnik bi osim o kvaliteti morao voditi brigu i o količini hrane koju daje svom psu što uvelike ovisi i o njegovim potrebama, rastu, starosti i temperamentu.
I ovo pravilo ponajviše se odnosi na vlasnike koji svoje pse hrane umjetnom ili loše odabranom kombinacijom umjetne i prirodne hrane za pse. Vjekovna iskustva govore nam da psi čija se ishrana bazira na mesu i mesnim prerađevinama, zbog pravilne izmjene tvari u organizmu gotovo nikad nisu ni neuhranjeni, a ni pretili.
Količina hrane koju dajete svom psu mora biti usklađena s njegovom potrebom za kretanjem i redovitim šetnjama koje mu morate omogućiti.



5. PSU NAKON OBROKA TREBA OMOGUĆITI MIR

Svaki vlasnik psa bi trebao znati da organizam psa neposredno nakon obroka nije spreman za velike fizičke napore, nagle skokove ili iscrpljujuće šetnje. Psu nakon obroka treba omogućiti odmor.
Ukoliko u nekim trenucima niste u mogućnosti pridržavati se ovog pravila, bolje je preskočiti obrok ili psu dati samo minimalnu količinu hrane.
Uradite li suprotno i odmah nakon obroka izložite svog psa povećanim naporima, moglo bi vam se dogoditi i da ga izložite opasnosti poput uvrnuća ili okretanja želuca.
A takve situacije najčešće završavaju uginućem psa.



6. PAŽLJIVO BIRAJTE HRANU

Kao što smo već naglasili, izbor hrane za psa neobično je važan. Danas na našem tržištu postoji velika ponuda umjetne hrane za pse vrlo sumnjive kvalitete. Većina od tih proizvoda sadrži više kancerogenih i štetnih sastojaka nego što je to u slučaju naše ljudske hrane dopušteno. Hraneći psa takvim proizvodima ili u većini slučajeva poluproizvodima, vi ga zapravo žrtvujete.
Čemu uopće imati psa ukoliko dopustite da već u trećoj, petoj ili osmoj godini svog života oboli od teških kancerogenih bolesti.
Visoka cijena nekih industrijskih hrana za pse nipošto nije dokaz kvalitete, već prije svega odnos odnosno omjer uloženog u proizvodnju, reklamu, distribuciju i predviđenu zaradu osoba koje sudjeluju u proizvodnji i prodaji te hrane.
Takve proizvode najbolje je izbjegavati. Isto pravilo vrijedi i za neke vrste prirodne hrane kojom se hranimo mi ljudi. Prezačinjena, preslatka ili preslana prirodna hrana, nemaju mjesta u ishrani vašeg psa.



7. VODITE BRIGU O HIGIJENI

Probavni trakt naših ljubimaca je baš kao i u njegovog dalekog rođaka vuka kratak i kiseo. On dobro razgrađuje bakterije, no osjetljiv je na viruse. Iz tog razloga potrebno je voditi brigu o osnovnim higijenskim uvjetima prilikom ishrane psa.
Posuda iz koje hranite psa mora uvijek biti čista i uredna. Hrana koja ne odgovara našim ljudskim osjetilima ili uvriježenim normama kvalitete i pouzdanosti, nije dobra ni za vašeg psa. U slučaju da pas nije dovršio obrok, ostatak se baca, sprema u hladnjak ili na za takvo čuvanje hrane odgovarajuće mjesto.
Posebnu pažnju treba obratiti na industrijsku ili umjetnu hranu. Oštećene ili izgrebene konzerve najbolje je izbjegavati. Otvorena konzerva mora se čuvati na suhom i hladnom mjestu. Vreće u kojim se nalazi industrijska suha hrana za pse potrebno čuvati na suhom mjestu i pažljivo zatvarati.



8. PROMATRAJTE PROMJENE

Ishrana psa ne temelji se na slijepom uvažavanju reklamnih dosjetki kojim uvaženi proizvođači umjetne hrane za pse nastoje privući, nagovoriti i prevariti vlasnike pasa, već na promatranju općeg stanja i zdravstvenih problema vašeg ljubimca.
O kvaliteti neke hrane najviše će vam reći promjene zdravstvenog stanja psa. To mogu biti promjene u težini psa, promjene kvalitete dlake, problemi s povraćanjem, gubitak apetita, promjene u ponašanja ili pojava kvržica po tijelu psa.
Bilo koji od navedenih slučajeva jedan je od razloga koji nam govori da s kvalitetom hrane kojom hranimo svog psa nešto nije u redu i da je potrebno promijeniti način ishrane vašeg psa.
U svim od nabrojenih slučajeva najbolje rješenje je povratak na prirodnu ishranu psa jer možda će baš prirodna ishrana psa pomoći njegovom organizmu da se očisti od daljnjeg taloženja kancerogenih spojeva i tvari. Liječiti psa koji ima problema s probavom umjetne ili industrijske hrane konzervama ili drugom vrstom industrijske hrane za pse u osnovi predstavlja veliku grešku.



9. SVJEŽA VODA UVIJEK MORA BITI NA RASPOLAGANJU PSU

Svježa i čista voda mora uvijek biti na raspolaganju psu.
O važnosti uloge vode u organizmu psa govori nam i podatak da čak i krv psa sadrži 25% vode.
Voda pročišćava organizam psa, a već 10% gubitaka tjelesne tekućine (vode) može prouzrokovati ozbiljne simptome bolesti.
Tijekom ljeta voda pomaže psu u reguliranju tjelesne topline.
Voda je prisutna u svakom tkivu psa. Čak i kosti sadrže vodu.
Voda stimulira želučane sokove i pospješuje njihovu aktivnost.
I zato, nikad, doslovno nikad, nemojte zaboraviti da je vaša dužnost da svome psu uvijek omogućite dovoljnu količine svježe i čiste vode.



10. ČUVAJTE SE BRIŽNIH SAVJETA

Jedna od najčešćih zabluda vezana uz ishranu pasa je to da su veterinari kvalificirani da vam preporučuju način i vrstu ishrane vašeg psa. To naravno nije istina. Veterinari se školuju za liječenje životinja i rijetko tko od njih ima iskustva u ishrani pasa.
Stručnjaci za ishranu zovu se nutricionisti, a ne veterinari.
Riječ je zabludi koja se namjerno podmeće, jer veterinari u takvim slučajevima predstavljaju idealnu sponu između proizvođača industrijske hrane za psa i kupaca odnosno vlasnika pasa.
Naravno da i veterinare i proizvođače industrijske hrane za psa zanima vaš novac, a ne i zdravlje vašeg psa. Da je to doista tako govori nam i to da će vam veterinar u pravilu ponuditi najskuplju vrstu hrane, odnosno upravo onu na kojoj on uzima najveću maržu prilikom prodaje.
On o toj hrani zna samo onoliko koliko mu je proizvođač te hrane naveo u prospektu ili na predavanju koje je održano na simpoziju, koji je organizirao, financirao i sponzorirao, a tko drugi, nego proizvođač te hrane.
I baš zbog toga, čuvajte se brižnih savjeta koje vam daju veterinari koji o svemu znaju baš sve.
Za savijet u vezi ishrane svog psa upitajte ili nekog tko se bavi nutricionizmom ili nekog od vlasnika pasa za kojeg ste procijenili da ima iskustva, da zna o čemu govori, i da ne namjerava zarađivati na zdravlju i bolestima vašeg psa.
 

 


 

 

POČETNA STRANA