ISTORIJA MINHENA

 

Grad je 1158. godine osnovao Henri the Lion (=lav), moćan saksonski vojvoda, koji je kratko vrijeme vladao i Bavarijom, kao selo za monahe (ime grada ima značenjemonasi) i mjesto za skupljanje danka, na reci Isar, koja je pritoka Dunava. Godine 1180.-e, dodeljen je Vitelsbasima, koji su upravljali provincijom neprestano, sve do 1918. godine, sto je najduži period vladavine bilo koje njemačke dinastije.

Minhen je u pocetku bio zasjenjen Landsut-om, mada je postao prestonica gornjeg dijela podjeljenog vojvodstva 1255. godine. Tek je 1503.-ce postao prestonica ujedinjene Bavarije i ostao je relativno skromne veličine do 19. vijeka, kada je planirano da bude proširen u grad širokih bulevara i prostranih trgova, u skladu sa svojom novom ulogom, koju mu je dodelio Napoleon, a to je da bude kraljevska prestonica.

Hitler je jos ambicioznije zapoceo program izgradnje, u skladu sa specijalnom ulogom grada, kaoPrestonice nacističkog pokreta“. Na sreću, samo jedan dio je izgradjen, ostavši do današnjih dana kao podsjetnik na neslavno poglavlje istorije grada.

Uprkos svom kosmopolitizmu, Minhen je dovoljno mali da se obidje tokom jedne posjete, a u blizini je snježnih planina i alpskih jezera na samo sat vremena vožnje. Najbolje vrijeme da se dodje u Minhen je period od juna do oktobra, kada su sve pivske bašte, ulični kafici i barovi u punom zamahu.

Glavni grad njemačke pokrajine Bavarske, ima oko 1.700.000 stanovnika. Za vrijeme vladavine porodice Vitelsbah, koja je počela 1225. godine, grad je stekao status prestonice Bavarske. 1327. godine, grad je gotovo potpuno izgorio u velikom požaru. Kasnije ga je obnovio Luj IV, rimski imperator.

Razvijao se kao grad muzičkog i pozorišnog centra u XIX vijeku. Poslije Prvog svjetskog rata postaje središte desničarskog političkog pokreta. Tu je 1923. godine Adolf Hitler pokušao da sruši bavarsku vladu i od tada Minhen bio najintezivnije poprište Nacističke partije.U ovom gradu je 1938. godine potpisan Minhenski sporazum.

U Drugom svjetskom ratu grad je bio bombardovan od strane savezničkih snaga. Tokom razaranja su ipak sačuvane značajne srednjovekovne gradjevine, kao Minhenska katedrala i gradska većnica. 1972. godine su u ovom gradu održane ljetne Olimpijske igre.

Minhen je danas poznat industrijski, trgovački i kulturni, visokoškolski centar Nemačke. Poznat je po brojnim muzejima i po ogromnoj proizvodnji piva.

Podjeljen je na stari i novi dio. Stari dio je zapadno od reke Izar i u njemu se izdvaja najveći trg Marienplatz. U ovom dijelu se nalazi veliki broj gradjevina iz XVIII vijeka, koje su gradjene pod jakim italijanskim uticajem.

Izdvajaju se crkva Frauenkirche i Gotska Katedrala visoka 99 metara. U gradu su od mnogobrojnih kapija nekadašnjeg Berlina ostale Sendlinger kapija iz 1310. godine i Isar kapija iz 1337. godine.

U novom dijelu grada jednu od najimpozantnijih gradjevina predstavlja Maksimilianeum – zgrada bavarskog Parlamenta. Ovde se nalaze i mnogi muzeji (istorijski, likovni, naučni,...) po kojima je ovaj grad čuven.