Holandski slikar koji se smatra jednim od
najvecih slikara u istoriji evropske umjetnosti sva svoja djela (oko 900 slika i
1100 crteža) stvorio je u vremenskom roku od 10 godina prije nego sto je
podlegao mentalnoj bolesti i pocinio samoubistvo. On je i klasican primjer
neshvacenog umjetnika. Tek nakon smrti su mu slike postale poznate i cijenjene,
da bi danas postizale rekordne cijene na aukcijama.
Kao i mnogi drugi, tokom
zivota nije dobio zasluzena priznanja, a veliku je popularnost stekao tek nakon
smrti. Jedina slika koju je za zivota prodao je 'The
Red Vineyard' (Crveni vinograd) koja je danas izlozena u moskovskom muzeju.
Intenzivno je koristio crvenu i zelenu boju i povodom svoje slike Kafana noću piše svom bratu u Parizu: "Soba je krvavo crvena i tamnožuta, u sredini je zeleni bilijar i četiri svetiljke limunove boje, koje bacaju narandžasto-zelenu svetlost. Svuda se bore najrazličitije zelene i crvene boje: u sitnim likovima protuva koje spavaju, u praznoj i žalosnoj sobi... Pokušao sam da crvenim i zelenim izrazim strašne strasti ljudske duše."
Kada je Pol Gogen došao u Arl počeo je da slika zajedno sa Van Gogom, ali ubrzo njih dvojica počinju da se svađaju. Gogen ga napušta, a Van Gog odlazi u duševnu bolnicu u , gde odseca sebi uvo, kažnjavajući se tako. Na slikanju u prirodi, kada mu nije išlo od ruke, ubio se pištoljem, kojeg je nosio zbog šumskih životinja, u svojoj 37. godini života.
Slika Seljanka iz njegovog ranog holandskog perioda nalazi se u Narodnom muzeju u Beogradu.
On je jedan od prvih umjetnika koji je deformirao prirodni oblik, da bi postigao što jaču i intezivniju izražajnost. Svaki je njegov,autoportret dio njegove i u njima se odrazuje njegova životna putanja. Njegov je uticaj nadasve velik u čitavom svjetskom slikarstvu.
U Van Gogovom muzeju u Amsterdamu nalazi se najveća zbirka njegovih dela na svetu. Među 200 slika i 500 crteža, nalaze se i čuveni „Suncokreti“, „Beli voćnjak“ i „Žuta kuća“. Pored ove izuzetne kolekcije Van Gogovih slika, muzej poseduje i dela francuskih impresionista, kao i nekoliko Pikasovih slika.