3D ALATKE

U grupi 3D alatki nalaze se alatka zid (Wall), stub (Column), greda (Beam), vrata i prozor (Door & Window), objekat (Object), stepenice (Stair), ploča (Slab), krov (Roof).
 

Napomena:
U donjem desnom uglu dugmadi nekih alatki nalazi se mali crni trougao. On označava da postoji podpaleta sa još srodnih alatki. Pritisnite bilo koje dugme označeno trouglićem i držite pritisnut taster miša da biste vidjeli ostale dostupne alatke iz date grupe.


Alatka zid (Wall Tool): je jedna od kompleksnijih alatki u ArchiCAD-u. Pre svega treba istaći da smo do sada crtali zidove bez obraćanja pažnje na njihove karakteristike. Sad bi trebalo da se upoznamo sa parametrima da bismo mogli da radimo sa zidovima. Prozor Wall Settings aktivira se dvostrukim klikom na ikonu Wall u Toolboxu. Ako je aktivirana alatka Wall, do istog dijaloga doćićemo i pritiskom na strelicu "lijevo" na tastaturi, a zatim biramo komandu Wall Settings iz menija Edit, ili jednostavno klikom na ikonu Wall u Info Box-u.

Dijalog Wall Settings sadrži određeni broj parametara koji se često ponavljaju i kod drugih alata. Prozor se sastoji iz četiri dijela, a to su geometrijski i pozicioni atributi (Geometriy and Positoning), atributi osnove (Floor  Plan and Section), atributi modela (Model) i atributi liste (Listing and Labeling).



 



 



 


Alatka stub (Column Tool): je alatka za brzo definisanje stubastih struktura. Stubovi su u ArchiCAD-u sačinjeni iz dva dela: jezgro (core) i obloga (veneer). Jezgro je nosivi dio stuba. Elementi stvoreni alatkom Column pravougaonog su ili kružnog preseka. Stubovi mogu biti slobodnostojeći, odnosno povezani sa zidovima.

Alatka greda (Beam Tool): se koristi za konstruisanje greda na nekom projektu. U ArchiCAD-u grede su pravi, horizontalno orijentsani elementi pravougaonog preseka. Orijentacija završetka grede je vertikalna. Greda je određena širinom, visinom i dužinom ose i mogu se koristiti kao drvene ili betonske grede pravougaonog preseka.

Alatka prozor (Window Tool): koristi se samo na postojećem projektu, postavljanjem u postojeć zid.  Prije postavljanja prozora kliknite dva puta na Window u Tool Box-u da se otvori dijalog prozor sa parametrima Window Settings. U ovom prozoru, pretraživačem biblioteke (Library Browser) tražimo željeni oblik prozora u direktorijumu biblioteke, a potom ga možemo pregledati u prozoru Preview i podesiti parametre prema svojim potrebama. Nakon postavljanja prozora u zid, on postaje sastavni dio tog zida i tu ostaje i nakon pomjeranja ili izmene dužine zida. Prozori isecaju otvore na zidovima, čime se postiže realističan prikaz u 3D prozoru. Takođe pored standardnih oblika prozora u Tool Box-u nalazi se jos dve alatke:

Alatka vrata (Door Tool): koristi se samo na postojećem projektu, postavljanjem u postojeći zid. Prije postavljanja vrata kliknite dva puta na Door u Tool Box-u da se otvori dijalog prozor sa parametrima Door Settings. U ovom prozoru, pretraživačem biblioteke (Library Browser) tražimo željeni oblik vrata u direktorijumu biblioteke, a potom ga možemo pregledati u prozoru Preview i podesiti parametre prema svojim potrebama. Pa na osnovu pročitanog možemo doći do zaključka da su male razlike u rukovanjima alatkama Door i Window; pa se one često i zajedno razmatraju.

Alatka objekat (Object Tool): koristi se za postavljanje elemenata biblioteka tipa objekat u projekat. U osnovi su prikazani simboli za osnovu, takođe se pojavljuju u presjecima, izgledima kao i u 3D vizualizaciji ako imaju 3D opis. Upotreba je veoma jednostavna, dvostrukim klikom na ikonu Object otvara se dijalog prozor Object Settings. Tu izaberemo objekat i jednostavnim klikom na neki dio zadanog projekta taj objekat postavljamo. Ponuđeni objiekti skladište se u direktorijumima biblioteka i sastatavljeni su od: grafičkog 2D simbola - kojim je objekat predstavljen u osnovi, 3D oblika - koji je uobičajno ili po želji prikazan u preseku/izgleda i 3D prikazu.

Alatka lampa (Lamp Tool): koristi se za postavljanje izvora svijetlosti u obliku elemenata biblioteka u projekat. Većina parametara i tehnika funkcionisanja kao i postavljanje u projekat radi se  na isti način kao i kod objekata. Upotreba je veoma jednostavna, dvostrukim klikom na ikonu Lamp otvara se dijalog prozor Lamp Settings. Tu izaberemo lampu i jednostavnim klikom na neki dio zadanog projekta tu lampu ili neki drugi izvor svjetlosti postavljamo.

Alatka stepenice (Stair Tool): otvara se preko Toolbara (ikona stepenište). Ova opcija u ArchiCAD-u nam omogućava jednostavnu konstrukciju svih uobičajnih tipova stepeništa, određivanjem numeričkih vrednosti parametara. Prije postavljanja vrata kliknite dva puta na Stair u Tool Box-u da se otvori dijalog prozor sa parametrima Stair Settings. Princip postavljanja je isti kao i kod objekata, izaberemo vrstu stepeništa, potom podesimo parametre prema svojim potrebama i zatim jednostavnim klikom na zadani projekat gdje želimo postavimo stepenište.

Alatka ploča (Slab Tool): otvara se takođe preko Toolbara (ikona ploča). U osnovi ploče se crtaju kao poligoni, zbog čega se mogu prilagoditi bilo kojem obliku osnove. Korišćenje ove alatke slično je korišćenju alatki Roof-krov, Fill- šrafura i Mesh- mreža, a opisane procedure važe za sve navedene alatke. Dvostrukim klikom na alatku Slab otvara se dijalog Slab Settings. Ovaj dijalog prozor je po mnogim aspektima sličan prozoru Wall Settings (vidi alatku zid). Crtanje ploče, započinje se određivanjem konture ploče, klikom definišemo čvorove. Takođe kod alatke ploče ponuđene su i metode konstrukcije, a to su:

Alatka krov (Roof Tool): je izuzetno fleksibilna alatka. Pored uobičajne funkcije kreiranja krovova, koristi se i za postavljanje neobičnih 3D oblika čime se izlazi u susret velikom broju zahteva. Izuzev debljine krova koja je nepromjenljiva za pojedinačnu krovnu ravan, svi drugi geometrijski parametri, uključujući otvore, prilagodljivi su. U većini slučajeva, ova konstrukcija se sastoji od ploča pod nagibom, ista je kao konstrukcija od ploča s tim da posjeduje jedan važan dodatni parametar - nagib krova. Takođe princip konstrukcije je isti kao i kod altke Ploča. Dvostrukim klikom na alatku Roof otvara se dijalog prozor Roof Settings. Opšti parametri nalaze se na gornjoj strani prozora. Bitno je istaći da je Linija oslanjanja najkritičniji element kreiranja jednostavnih i složenih krovova. To je horizontalni element (koji se ne štampa) i deo je donje površine krova (kao i slemenjača i venčanica krova). Pad krova tumači se kao osovinski ugao između ove linije i visine donje ivice krova i definisan je elevacijom linje oslanjanja.

Alatka Mreža (Mesh Tool): je moćno sredstvo kojim kreiramo površine bilo kog oblika, definisanjem elevacie karakterističnih tačaka i interpolacijiom izemđu njih. Pomoću ove alatk
e pravimo površine, obrubljene površine i čvrsta tijela. Dvostrukim klikom na alatku Mesh otvara se dijalog prozor Mesh Settings u kojem namještamo parametre po potrebi. Princip konstrukcije je sličan kao i kod alatke ploča i krov.

 

NAZAD