ALATI ZA BILJEŽENJE (notation tools)

Alatka za linearno kotiranje (Dimension Tool): pridružena je  elementima i preračunava se i prikazuje neposredno nakon izmene na elementima. Korištenje alatke je jednostavno, uključimo alatku za linearno kotiranje (Dimension Tool), kliknemo na sve krajnje tačke zida i prozora, nakon toga dvostrukim klikom zatvorite kotni niz. Pritiskom na dugme Delete ili klikom na OK u Tool Box-u pojaviće se kursor Čekić. Nakon što se pojavi kursor Čekić, kliknite na mjesto gdje želite da postavite kotnu liniju. Kotni niz će se automatski sračunati i prikazati.

Alatka za radijalno kotiranje (Radial Dimension Tool):
ovom alatkom se kotiraju poluprečnici lučnih i kružnih elemenata (zakrivljeni zidovi, krugovi, lukovi) ili radijusi kružnih struktura (ploča, krovova, šrafura). Radijalno kotiranje se ne može primenjivat na složenim krivim linijama - splajnu, jer one nisu definisane konstantnim poluprečnikom. Prije upotrebe dvostrukim klikom na alatku  Radial Dimension otvara se dijalog prozor  Radial Dimension Settings u kojem namještamo parametre po potrebi. Ovaj prozor je sličan prozoru kao kod linearnog kotiranja, a takođe i kotiranje se vrši po istom principu kao i kod linearnog kotiranja.

Alatka za ugaono kotiranje (Angle Dimension Tool): omogućava nam postavljanje vrednosti uglova između para ivica linearnih elemenata i/ili linija. Kao linearne
i radijalne, i ugaone kote su poluautomatske i  upotpunosti vezane za elemente. Ponuđene su razne merne jedinice i standardi za ugaone kote. Dvostrukim klikom na alatku  Angel Dimension otvara se dijalog prozor  Angel Dimension Settings u kojem namještamo parametre po potrebi i ovaj prozor je sličan kao dva prdhodna. Prilikom ugaonog kotiranja potrebno je utvrditi četiri referentne tačke da bi se u osnovi prikazale vrednosti ugla. Ove tačke se definišu na sledeći način:

Četiri tačke koje smo definisali odrediće beskonačne prave koje će ArchiCAD upotrebiti za izrčunavanje ugla. Kursor prelazi u oblik čekić i očekuje od vas da postavite oznaku. Prilikom postavljanja oznake, možemo se orijentisati prema četiri kvadranta ravni dobijenih podelom pomoću dve kotne linije koje se seku u određenoj tački; oznaka se postavlja u zavisnosti od kvadranta u kojem ćemo peti put kliknuti mišem.

Alatka za visinsko kotiranje (Level Dimension Tool): omogućava postavljanje visinske kote u osnovi, koje se primenjuju na ploče, odnosno krovne površine i mreže u prikazima osnova i situacija pod uslovom da je u Cordinate Box-u aktivirana opcija gravity. Dvostrukim klikom na alatku 
Level Dimension otvara se dijalog prozor  Level Dimension Settings u kome je ponuđeno deset oblika visinskih kota čiju dimenziju i boju pera određujemo sami. Princip postavljanja kota je jednostavan, kliknemo na bilo koju tačku u radnom prostoru izvan ploče ili krova/mreže, videćemo vrednost evelacije sprata. Potom aktiviramo ociju gravity za ploču, krov/mrežu i kliknemo na neku od tačaka u ploči, krovu/mreži alatkom Level Dimensioning.

Alatka tekst (Text Tool): je napredna alatka, nudi višeredni tekst, sve mogućnosti rada sa slovima, više stilova i poravnavanje u bilo kom smeru. Dvostrukim klikom na alatku
Text otvara se dijalog prozor Text Settings. Opcije u ovom prozoru obezbeđuju punu kontrolu nad orijentacijom i tipografijom tekstualnih elemenata. U ovom prozoru možemo odrediti tip, stil i veličinu slova. Postavljanje se vrši veoma jednostavno, pošto namjestimo parametre po našim potrebama, označimo prostor gdje želimo da ispišemo tekst. Po ispisivanju teksta kliknemo izvan označenog prostora, tekst se namješta po parametrima koje smo predhodno podesili.

Alatka labela (etiketa) (Labela Tool): koristi se za postavljanje tekstualnih blokova koji omogućavaju identifikaciju ili komentar elemenata ili delova projekta. Etikete su uokvirene ili bez okvira sa linijom vođicom i strelicom. Postoje dvije kategorije etiketa koje biramo u Info Box-u

Dvostrukim klikom na alatku Label otvara se dijalog prozor Label Settings. Ovaj dijalog prozor je sličan prozoru Text Settings, stim da ovaj prozor ima listu za odabir tipova elemenata za automatsko postavljanje etiketa. Princip postavljanja je sličan kao i kod teksta, stim da prvo označimo mjesto odakle počinje strelica, a onda mjesto gdje ispisujemo tekst.

Alatka zone (Zone Tool): daje mogućnost definisanja prostornih jedinica projekta koje zovemo zonama. Zone su prostorije, grupe prostorija projekta koje zovemo zonama. Zone se na projektu prikazuju kao šrafura i njoj pridružen pečat. Šrafurom je označena površina zone na projektu, dok pečat sadrži tekstualnu informaciju o zoni, uključujući njen naziv, broj, površinu, materijal obrade poda, površinu zidova (sa ili bez otvora) kao i razne druge informacije. Dvostrukim klikom na alatku
Zone otvara se dijalog prozor Zone Settings. U kojem namještamo parametre, u ovom prozoru nalazi se ArchiCAD-ovi pečati zone koje čine elementi biblioteke. Definisani pečati zona nalaze se u ArchiCAD-ovoj biblioteci. Postavljanje zona se vrši na sledeći način kliknemo na prvo dugme Parametri i izabranjem Zone Category tj. kategorije zone otvara se meni koji sadrži definisane kategorije zona. Odgovarajući 2D simbol, pečat zone, pojavljuje se u prozorčiću za pregled sa desne strane dijalog prozora. Sadržaj zavisi od uvećanja, broja zone i kriterijuma prikaza koje definišemo u dodatnom parametarskom prozoru. Visina zone, njena elevacija, visina međuspratne konstrukcije može se uneti posebno. Postoje dve metode zone:

 

NAZAD