Poglavlje 20: Rasterizovanje 3D crteža
Komanda Render sa podrazumjevanim parametrima
Rasterizovanje je mnogo kvalitetniji način prikazivanja crteža od sijenčenja. AutoCAD nudi tri vrste rasterizovanja – Render, Photo Real i Photo Raytrace.
Render je originalna AutoCAD-ova alatka za rasterizovanje. Pruža njmanje opcija ali daje najbrže rezultate. Za rasterizovanje crteža pomoću standardno namještenim parametrima odaberite alatku Render sa istoimene palete.
- Photo Raytrace prati zrake svjetla da formira odsjaje i prelamanja svjetlosti, kao i precizne sjenke.
- Photo Real formira slike liniju po liniju, prikazuje bitmapirane slike, formira providne materijale i daje voluminozne i mapirane sjenke.
Komanda Render sa podrazumjevanim parametrima
Često je korino rasterizovanje s pšodrazumjevanim oarametrima. Rezultati pomažu pri donošenju odluke koje mateijale i svijetla treba formirati i otkrivaju bilo kakve problemima sa samim modelima. Da biste primjenili komandu Render prvo treba da otvorite istoimenu paletu alatki.
Kada rasterizujete scenu s podrazumjevanim parametrima, AutoCAD koristi jedan izvor svjetlosti, koje pada na objekte u prikazu. AutoCAD nudi četri tipa svijetala da bi obezbjedio fleksibilnost za formiranje realistične scene, pravilan raspored svjetala je izuzetno važan.
Da biste formirali svjetla odaberite Lights s palete Render i otvorićete okvir za dijalog Lights.
Scene pomažu pri radu sa svjetlima i prikazima. Na primjer, možete formirati dvije scene: jednu sa udaljenim izvorom svjetla radi imitacije efekata prirodnog svjetla, i drugu bez udaljenog izvora svjetlaali s tačkastim i reflektorskim izvorima za postizanje noćne rasvjete.
Kada formirate scenu odaberite Scenes s palete Render i otvorite okvir za dijalog Scenes. Ovaj okvir za dijalog daje pregled scena i omogućava njihovo formiranje.
Dodavanje materijala
AutoCAD sadrži veliki broj materijala. Možete ih modifikovati i dobićete sopstvene, nove materijale. Da biste dodali materijale crtežu, odaberite Materials Library s palete Render i otvorićete okvir za dijalog Material Library.
Formiranje materijala
Kada uvezete materijale iz biblioteke možete ih modifikovati da biste dobili sopstvene materijale, to postižete koristeći opciju Materials.
Pridruživanje materijala
Čim ste uvezli, formirali ili promjenili potrebne materijale, možete ih pridružiti objektima.
Dadavanje pozadine
Dodavanje
se vrši pomoću alatke Backgrounds.
Vidi
Primjer
Finalno rasterizovanje
Odaberite Render Preferences da biste otvorili odgovarajući okvir za dijalog. Ovaj okvir za dijalog je identična kopija okvira za dijalog Render i omogućava prethodno podešavanje komande Render.