abc Matlab - elektronski priručnik
VII dio Dodaci /APPENDIX/ - 7.2. Programiranje u Matlabu 2
7.2.1. Kako stvoriti jednu običnu m-datoteku
Postupak stvaranja m-datoteke vrlo je jednostavan. Možemo ga provesti na dva načina, koristeći miš ili tastaturu:
1.) (pomoću miša) a) Postavimo pokazivač miša na natpis File odmah ispod natpisa MATLAB.
b) Jednom kliknemo lijevim tasterom miša na taj natpis da se pojavi padajući meni s opcijama New, Open, Close Command Window itd.
c) Postavimo pokazivač na opciju New. Čim to učinimo, desno od natpisa New pojaviće se novi padajući meni koji nam nudi odabir četiriju opcija: M-file, Figure, Model i GUI.
d) Nas zanima opcija M-file pa ćemo pokazivač postaviti na taj natpis i jednom kliknuti lijevim tasterom miša. Tada će se otvoriti tekst-editor Notepad i u njemu ćemo pisati svoje naredbe.
2.) (pomoću tastature) Postupak opisan u 1.) možemo napraviti i isključivo koristeći tastaturu. Redom kratko pritisnimo sljedeće tastere (svaki posebno):
Alt, N, F, I
(opcija Caps Lock na tastaturi ne mora biti uključena jer MATLAB-u ovdje nije važno jesu
li slova velika ili mala) i otvoriće se Notepad.
Uočimo da se trepćući pokazivač nalazi u retku ispred kojeg piše broj 1. Broj ispred linije njen je redni broj u datoteci, što nam vrlo često olakšava snalaženje u njoj. Upišimo u prvi redak te datoteke:
sin(pi/2)+cos(pi)*tan(3*pi/4)
Spremimo upisani tekst pod imenom PROBA na sljedeći način:
1.) Istovremeno pritisnemo tipke Ctrl i S. (Ili postavimo pokazivač miša na natpis File, jednom kliknemo lijevim tasterom miša, potom postavimo pokazivač na natpis Save i ponovno jednom kliknemo lijevim tasterom miša.)
2.) U novootvorenom prozoru MATLAB nas najprije obavještava da će datoteku – ma kako god je nazvali – spremiti u folder C:\matlabR12\work. Taj je folder ''default-ni'' folder za spremanje svih tipova datoteka. Ukoliko želimo datoteku spremiti u neki drugi folder, tada postavimo pokazivač miša na mali trougao Ñ odmah pokraj natpisa work. Jednom kliknemo lijevim tasterom miša na taj trougao i otvoriće nam se meni u kojem klikovima na lijevi taster miša sami formiramo stazu (engl. path) do foldera u kojeg želimo spremiti našu datoteku. Ovdje se nećemo odlučiti na tu mogućnost, nego ćemo datoteku spremiti u folder C:\matlabR12\work.
3.) Ispod natpisa Save in: možemo vidjeti popis svih datoteka dosad spremljenih u folderu C:\matlabR12\work.
4.) Ispod popisa datoteka nalazi se natpis File name: kraj kojeg je bijeli pravougaonik s plavo obrubljenim slovima Untitled odmah do kojih je trepćući pokazivač. Mi smo se već ranije odlučili da ćemo takvu datoteku nazvati Proba pa pritisnimo strelicu ¬ koja se nalazi odmah iznad tastera Enter na našoj tastaturi. Kad to učinimo, natpis Untitled ce nestati i ostaće samo trepćući pokazivač.
5.) Upisujemo ime datoteke:
proba.m
MATLAB zahtijeva da se spremi ime datoteke zajedno s njenom ekstenzijom. Budući da se ovdje radi o m-datoteci, ona ima kratku, ali jasnu ekstenziju: .m
Zbog toga prilikom spremanja moramo upisati ime datoteke u obliku:
ime_datoteke.m
6.) Pritisnemo Enter ili jednom kliknemo lijevim tasterom miša na natpis Save. Datoteka je spremljena, što nam potvrđuje natpis na vrhu ekrana:
C:\matlabR12\work\proba.m
Za izlaz iz upravo spremljene datoteke možemo istovremeno pritisnuti tastere Ctrl i W ili ponovo jednom kliknuti lijevim tasterom miša na natpis File, postaviti pokazivač na natpis Close proba.m i jednom kliknuti lijevim tasterom miša na taj natpis. U oba slučaja zatvaramo spremljenu m-datoteku i vraćamo se u radni prostor.
Učinak upravo provedenih radnji možemo vidjeti ukoliko u novom retku radnog prostora ukucamo:
proba
i pritisnemo Enter. Dobićemo:
ans =
2
MATLAB je pokrenuo datoteku s nazivom proba.m, izvršio sve naredbe zapisane u njoj kao da su zapisane u njegovom radnom prostoru i ispisao krajnji rezultat tih naredbi. Budući da je
rezultat jedine upisane naredbe u datoteci proba je 2 i to je rezultat koji je ispisao MATLAB.
Ovakav je način zapisivanja i izvršavanja naredbi praktičan jer se lako mogu popravljati greške prije nego li se program izvrši (za razliku od naredbi u radnom prostoru gdje se greške otklanjaju tek nakon izvršavanja naredbe). Čak i ako pogriješimo, MATLAB će nas obavijestiti u kojem je retku naše datoteke pronašao grešku, te nas obavijestiti o kakvoj se grešci radi, pa ćemo je moći ispraviti.
Programiranje u Matlabu 2 < Index > Funkcijske m–datoteke
|