Njemačka idealistička filozofija

Opis:
  1. Prije upućivanja u strukturu djela treba se zadržati i ispitati koje značenje ima riječ čisto i kritika u naslovu djela?
  2. Kritika čistog umanije kritika sistema i knjiga, već kritika (saznajne moći) mogućnosti našeg znanja, našeg iskustva, a izvjesno je po Kantu da naše saznanje počinje iskustvom.
  3. Čisto ili apriori omogućava iskustvenom saznanju karakter univerzalnog, nužnog i istinitog.
  4. “Ja nazivam čistim (u transcendentalnom smislu) sve predstave  u kojima se ne nalazi ništa što pripada osjećaju”. ( Kant, 1990: 52)
  5. “Termin ‘kritika’ znači da misao samu sebe dovodi u pitanje da bi saznala i procenila sopstveni domet. Termin ‘um’ takođe mora da bude objašnjen. Kant umom u svom prvom kritičkom delu naziva misao ukoliko ona nastoji da sazna, dakle, teorijsku misao koja se odvija u subjektu saznavanja. Da bi to bilo sasvim jasno, trebalo bi reći: ‘Kritika čisto teorijskog uma’ jer je tu reč samo o umu koji proizvodi teoriju, koji teži ka saznanju. Što se tiče termina ‘čist’- postoji jedna čisto Kantovska primena te reči- on znači da se kritika bavi umom ukoliko on ništa ne duguje iskustvu, ukoliko je na samog sebe upućen, ukoliko nema nikakve veze sa empirijskim rezultatima, sa datostima koje potiču od čula. Objekt kritike je, dakle, čist oblik misli, onakve kakva je pre iskustva i kad uslovljava iskustvo. Kant se tu služi jednom drugom reči, čiji je smisao otprilike (ali ne potpuno) isti kao i smisao reči čist. To je termin a priori, kao suprotnost onom a posteriori. A priori je ono što se nalazi u duhu pre našeg iskustva; a posteriori je ono što proističe iz našeg iskustva. Prema tome Kritika čistog uma postavlja sebi zadatak ispitivanja teorijske misli od strane nje same ukoliko ona sadrži nešto a priori”.( Herš, 1998: 168)
  6. Kritika čistog uma se sastoji od predgovora /prvom i drugom izdanju /uvoda i dva glavna dijela:
  7. Transcendentalne teorije o elementima i transcendentalne teorije o metodi.
  8. Prvi dio čine: transcendentalna estetika i transcendentalna logika.
  9. Na kraju, transcendentalna logika se dijeli: na transcendentalnu analitiku i transcendentalnu dijalektiku.
  10.  Drugi dio Kritike čistog uma nosi naslov 'Transcendentalna teorija o metodi'. Tu Kant daje određenje formalnih uslova potpunog sistema čistog uma. On ne misli u tom dijelu na metodičke principe naučnog saznanja, već na metodu opšte filozofske primjene umskog kritičkog saznanja koja se stekla u transcendentalnoj nauci o elementima.
  11. Kopernikanski okret-Saznanje se ne određuje predmetom, već predmet prema saznanju.
  12. Prije razmatranja strukture Kant upućuje:
  13. “ ...da postoje dva stabla ljudskog saznanja koja  možda niču iz istog korena, ali koji nama nije poznat, naime čulnosti i razuma; pomoću čulnosti predmeti nam bivaju d a t i. A razumom se

  z a m i š l j a j u”. (Kant, 1991: 47)


Zadaci:

Pokušaj odgovoriti  na pitanje koje je Hajdeger postavio -zašto je za Kanta zasnivanje metafizike kritika čistog uma?

Slike su preuzete iz Atlasa filozofije, čiji su autori: Peter Kunzmann, Franz - Peter Burkard i Franz Wiedmann

Index