Dučić je u svom poetskom razvoju imao više faza. Počeo je 1866. godine sa pjesmom „Samohrana majka“ objevljenom u somborskom „Golubu“. Od 1896. godine redovno izdaje u mostarskim novinama „Zora“, a od 1901. skoro jedino se javlja u „Srpskom književnom glasniku“. Piše pod uticajem Vojislava Ilića, Puškina (kojeg je kasnije prevodio) kao i nekih modernih francuskih pjesnika. U prvim fazama svog stvaralaštva ima malo izvještačenosti i oponašanja drugih pjesnika. Prelom se desio odlaskom u svijet, na zapad, tačnije upisivanjem na fakultet.
Dučićeva poetika je poetika velikih tema. Po njegovom mišljenju liričar može postati velikim pjesnikom samo onda kada bude kazao velike istine o trima najvećim i najfatalnijim motivima života i umjetnosti:
O Bogu, O Ljubavi i O Smrti. Njegova poezija nosi odlike kasnog simbolizma, a smatra se najvišim dometom u srpskoj poeziji uoči Prvog svjetskog rata. Poslije rata pisao je poeziju trajne vrijednosti, koju je sam odabrao i redigovao za svoja Sabrana dela.Osim poezije pisao je i putopise ( Gradovi i himere), prozu u kojoj govori o poeziji, pjesnicima, pripovjedačima, ljubavi, ženi, prijateljstvu itd. (
Blago cara, Radovana, Jutra sa Leutara, Mojim saputnicima), pjesme u prozi Plave legende, eseje o Vojislavu Iliću, Bori Stankoviću, Petru Kočiću, Isidori Sekulić... kao i istorijsku monografiju o grofu Savi Vladislaviću, Hercegovcu, jednom od najznačajnijih diplomata ruskog carstva prve polovine osamnaestog vijeka.U svoje vrijeme on je važio za nendamašan uzor pjesnika. Ali ta slava počela je da blijedi još za njegovog života, a nakon smrti pala je na najnižu tačku. Kasnije se za njega obnavlja interesovanje, njegove pjesme zauzimaju značajno mjesto u antologijama. Njegova poezija se podvrgava kritičkom preispitivanju koje, iako ponekad dovodi u pitanje neke njegove ranije priznate vrijednosti, zauzvrat otkriva nove i nepoznate. Bio je napadan od strane avangardnih pjesnika između dva rata zbog mondenske i pozerske strane svoje poezije, ali ipak nije nikada osporena vrijednost i značaj njegovog književnog djela u srpskoj književnosti.