abc Računarski sistemi - Prekidačka algebra – Boole-ova algebra – Algebra logike
2. Logičke operacije

2.2 Operacije NILI i NI

Elementarna logička kola ILI, I i NE su dovoljna za fizičku interpretaciju bilo kakvih funkcija u prekidačkoj algebri, pa se kaže da pripadaju jednom bazisu. Bazis je skup logičkih kola sa kojima se mogu realizovati sve prekidačke funkcije.
Pri projektovanju prekidačkih mreža postoji zahtjev da se one realizuju korištenjem bazisa koji sadrži što manje osnovnih logičkih kola. Postoji i bazis koji sadrži samo jedno logičko kolo, kao što je NI i NILI kolo, a mreže realizovane pomoću takvih bazisa se nazivaju homogene. NI i NILI kola se ostvaruju pomoću elementarnih logičkih kola.

NILI kolo se dobija vezivanjem invertora na izlaz elementarnog ILI kola. Booleova funkcija ovog kola je komplement funkcije ILI kola:

U principu, NILI kolo ima više ulaza  a samo jedan izlaz  Na izlazu NILI kola će biti stanje logičke nule ako na jednom ili više ulaza imamo stanje logičke jedinice. Na izlazu ćemo imati logičku jedinicu samo ako je na svim ulazima logička nula.
Grafički simbol NILI kola sa dva ulaza A i B:

Kombinaciona tabela NILI kola sa dva ulaza A i B:

A

B

Y

0

0

1

0

1

0

1

0

0

1

1

0

NI kolo se dobija vezivanjem invertora na izlaz elementarnog I kola. Booleova funkcija ovog kola je komplement funkcije I kola:


U principu, NI kolo ima više ulaza  a samo jedan izlaz  Na izlazu NI kola će biti stanje logičke jedinice ako na jednom ili više ulaza imamo stanje logičke nule. Na izlazu ćemo imati logičku nulu samo ako je na svim ulazima logička jedinica.

Grafički simbol NI kola sa dva ulaza A i B:


Kombinaciona tabela NI kola sa dva ulaza A i B:

A

B

Y

0

0

1

0

1

1

1

0

1

1

1

0

Operacije ILI, I i NE    <    Index    >    Specijalne logičke operacije