POCETNA STRANA | OBRAZOVANJE | KULTURA | SPORT | ZDRAVSTVO

 

 

 

Banja Luka je bila znacajan kulturni centar u bivsoj BiH, a danas je to u Republici Srpskoj. U gradu djeluje vise kulturnih institucija sa dugom tradicijom. Profesionalno Narodno pozoriste osnovano je daleke 1930. godine, a pored ove afirmisane institucije tu su i Djecije pozoriste i Pozoriste mladih "DIS".

Narodna i univerzitetska biblioteka "Petar Kocic" osnovana je 1936 i ona danas raspolaze sa fondom od preko 250 hiljada knjiga.


Kulturne institucija sa dugom tradicijom su Muzej Republike Srpske, osnovan 1930, i Arhiv Republike Srpske osnovan 1953.

Zavod za zastitu spomenika kulture je odigrao vaznu ulogu u izucavanju, prezentaciji i cuvanju kulturnog nasljedja ovog podrucja.

Veoma vaznu ulogu u razvoju i organizovanju kulturnog zivota na ovim prostorima ima Kulturni centar Banski dvor, institucija koja bi se mogla mjeriti sa slicnim ustanovama u mnogo vecim i bogatijim gradovima.

U Banjoj Luci djeluju dvije umjetnicke galerije, vise amaterskih kulturno-umjetnickih drustava, te spomen soba poznatih kulturnih stvaralaca sa ovog podrucja.

U posljednjih dvadesetak godina najveci napredak ostvarile su institucije iz oblasti informisanja i izdavacke djelatnosti. U Banjoj Luci danas djeluje pet televizijskih i tri radio stanice. Izlazi vise dnevnih listova i nedjeljnika, a stalno se povecava i broj izdavaca knjiga i casopisa.

Banja Luka je bila ranije, a pogotovo je to danas u Republici Srpskoj, sjediste brojnih kulturnih udruzenja: knjizevnika, likovnih umjetnika i drugih profesionalnih i amaterskih udruzenja.

Spremnost da se izdvaja za kulturu, i iznad trenutnih ekonomskih mogucnosti, oduvijek je krasila gradjane Banje Luke, ali je rat do te mjere narusio ekonomsku snagu ovog grada da je u najtezi polozaj doveo kulturne institucije. Ostaje nada da ce brzo doci bolja vremena i da ce njihov vjesnik biti procvat kulture