Mehanika disanja  

Početna

 

   Pluća i zid grudnog koša su elastične strukture. U prostoru između pluća i grudnog koša nalazi se veoma tanak sloj tečnosti koji omogućuje plućima da lako klize na zidu grudnog koša. 

   Mehaniku disanja čine dva procesa- udisanje i izdisanje. Udisanje (inspiracija) je aktivan proces - disajni mišići aktivno šire zid grudnog koša, pritisak u disajnim putevima postaje blago negativan, zbog čega vazduh ulazi u pluća. Na kraju inspiracije elastične sile pluća vraćaju grudni koš u prvobitni položaj, pritisak u disajnim putevima postaje lako pozitivan, pa vazduh iz njih polako izlazi u spoljašnju sredinu. Izdisanje (ekspiracija) u toku mirnog disanja odvija se pasivno, bez mišićne aktivnosti.

   Pošto prođe kroz nosne hodnike i ždrelo, gde se zagreva i obogaćuje vodenom parom, vazduh ulazi u dušnik, glavne bronhe, bronhiole i duktuse, sve do alveola, tj. plućnih vrećica. Između dušnika i alveolarnih vrećica vazdušni putevi se dele 23 puta. Prvih 16 generacija puteva formira sprovodnu (konduktivnu) zonu vazdušnih puteva, koji transportuju gasove - to su bronhi, bronhiole i terminalne bronhiole. Ostalih 7 generacija formiraju prolazne i respiratorne zone, gde se odvija razmena gasova (disanje) - to su respiratorne bronhiole, alveolarni duktusi i alveolarne vrećice. 

   Ovi mnogobrojni odeljci povećavaju površinu poprečnog preseka vazdušnih puteva. Zbog toga, brzina vazdušnog protoka u malim vazdušnim putevima opada na veoma niske vrednosti. Izračunato je da je ukupan obim 16. generacije vazdušnih puteva čak 2.000 puta veći od obima dušnika. Kod čoveka postoji oko 300 miliona alveola i ukupna površina alveolarnih zidova u kontaktu sa kapilarima u oba pluća iznosi 70 kvadratnih metara.

Nosna duplja
Paranazalni sinusi
Usta
Ždrijelo
Grkljan
Dušnik
Pluća
Mehanika disanja
Respiratorni mišići
Pušenje
Bolesti
Reanimacija
Galerija
Kviz