FUDBAL

 

 

 

Uvod

Istorija

Priroda igre


FIFA

UEFA


Pravila fudbala

Fudbalske pozicije


Oprema


Fudbalsko igralište

Američki fudbal

Futsal

Međunarodna takmičenja

Galerija

Kviz

 

 

  

MEĐUNARODNA TAKMIČENJA

 

Najveće međunarodno takmičenje organizuje FIFA, a to je Svetsko prvenstvo u fudbalu. Ovo takmičenje se održava svake četiri godine. Više od 190 nacionalnih fudbalskih reprezentacija učestvuje u kvalifikacijama pod nadzorom pripadajućih konfederacija za mesto u završnom turniru. Na završnom turniru nalaze se 32 ekipe (broj ekipa je 1998. godine povećan sa 24 na 32) koje se takmiče tokom približno mesec dana. Poslednje svetsko prvenstvo održano je 2010. u Južnoj Africi, a sledeće će biti 2014. u Brazilu.
 

   Fudbal je takođe zastupljen na Olimpijskim igrama od 1900, sa izuzetkom igara u Los Anđelesu 1932. Pre nastanka svetskog prvenstva u fudbalu, Olimpijske igre su imale status najvećeg međunarodnog takmičenja u fudbalu. Prvo je olimpijski fudbalski turnir bio predviđen isključivo za amatere, ali od OI u Los Anđelesu nastup je dopušten i profesionalcima uz brojna ograničenja koja onemogućuju slanje najjačih fudbalskih reprezentacija na OI. Trenutno, fudbal na OI igra se na nivou U-23, s tim da reprezentacije mogu da imaju tri igrača preko 23 godine. Kod žena i ženskog fudbala na OI, stvari su potpuno drugačije. Od Olimpijskih igara 1996. u Atlanti zastupljen je i ženski fudbal i to sa svim profesionalnim igračicama bez starosnih ograničenja. Zato je titula olimpijskih fudbalskih pobednica od jednake vrednosti kao i Svetsko prvenstvo u fudbalu za žene.
 

   Nakon SP-a, najvažnija međunarodna fudbalska takmičenja su kontinentalna prvenstva koja organizuju kontinentalne konfederacije i okupljaju najbolje fudbalske ekipe sa pojedinog kontinenta koje na glavni turnir ulaze kroz sitem kvalifikacija. Ti turniri po kontinentima i nadležne konfederacije su:
Evropa: Evropsko prvenstvo u fudbalu (UEFA)
Južna Amerika: Američki kup (KONMEBOL)
Afrika: Afrički kup nacija (KAF)
Azija: AFK azijski kup (AFK)
Srednja/Severna Amerika: KONKAKAF zlatni kup (KONKAKAF)
Okeanija: OFK kup nacija (OFK)
 

   Osim toga postoje i klupska takmičenja po kontinentima koja su takođe vrlo popularna i kvalitetom ne zaostaju za nacionalnim kontinentalnim takmičenjima. Najpoznatija klupska takmičenja su Liga šampiona u Evropi, kao i Kup Libertadores u Južnoj Americi. Pobednici ovih kupova, kao i kupova ostalih kontinenata igraju u takmičenju zvanom Svetsko klupsko prvenstvo.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  "Znanje.org" ne odgovaraza sadrzaj pojedinacnih stranica.