EKOLOGIJA

 

NACIONALNI PARK KOZARA

Nacionalni park "Kozara" se nalazi u sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, zauzimajuæi centralni dio istoimene planine - Kozare (RS)

Površina od 3520 ha proglašena je Nacionalnim parkom 1967. s ciljem zaštite kulturno-istorijskih i prirodnih vrijednosti planine Kozare.

Kozara je planina dinamiènog reljefa èiji visovi ne prelaze hiljadu metara nadmorske visine. Umjereno-kontitentalna klima, veliki broj sunèanih dana i pitomi planinski vrhovi - vidikovci sa kojih se vide Gradiška, Prijedor, Dubica i ostala okolna mjesta, daju posebnu vrijednost ovoj planini. Posebno lovište "Kozara" kojim, tako|e, upravlja Nacionalni park, ima površinu od 16 000 ha. Na podruèju Nacionalnog parka nalaze se izvori veæih potoka i rijeka (Mljeèanice, Moštanice, Kozaraèke rijeke-Starenice) što NP "Kozaru" èini orohidrografskim èvorištem istoimene planine. Centralni dio Nacionalnog parka i planine Kozare zauzima podruèje Mrakovice, na kojem se prostire nekoliko zaraavnjenih platoa visine od 700-800 metara.To je zaštiæena zona (prvi stepen zaštite) u kojoj  se izgra|uju, ili su veæ izgraðeni, turistièki objekti. Tokom poslednjeg rata u BiH, veæina ugostiteljskih objekata koji su, prije rata, bili visoko rangirani - devastirana je. U toku 2004. izgraðena su dva planinska bungalova apartmanskog tipa i pansion “Bijele vode”.

       

Nacionalni park "Kozara" svojim prelijepim i, prema kriterijima IUCN - zaštiæenim pejzažima- oplemenjuje doživljaj svakog posjetioca Parka .

NP "Kozara" èlan je Federacije nacionalnih parkova Evrope - EUROPARC!

Na podruèju NACIONALNOG parka biljni svijet je raznolik i bogat, naravno, zahvaljujuæi mnogobrojnim faktorima: prije svega, klimatskim, edafskim, orografskim, i mnogim drugim. Sjeverni dio Kozare zauzimaju visoke šume u kojima

dominira bukva i jela, a u južnom dijelu površine su obrasle, niskim (izdanaèkim) šumama hrasta i kulturama èetinara (crni bor, bijeli bor i smrèa). Karakteristièna pojava je pojava jele na visinama koje nisu uobièajene u Evropi za pojavu ove vrste. Naime, na jelu, na Kozari, nailazimo i na visinma od 200 metara! Pored njih ima i javora, lipe, jasena, graba, ive i johe. Meðu grmolikim vrstama na Kozari postoje: lijeska, glog, drenjak, zova, a zeljasti pokrov èine:

 

 

petrov krst (Paris quadrifolia)

lazarkinja (Asperula odorata)

šumarica (Anemone nemorosa)

kopitnjak (Asarum europaeum)

kukurijek (Helleborus odorus)

vrijesak (Calluna vulgaris)

i druge...

 

Važan prirodni resurs Nacionalnog parka je ljekovito i aromatièno bilje. Meðu ljekovitim biljem koje se nalazi u pojasu šuma jele i bukve istièu se:

jagoda divlja (Fragaria vesca)

maslaèak (Taraxacum officinale)

bokvica (Plantago media)

hajduèka trava (Achillea millefolium)

zeèja soca (Oxalis acetosella)

borovnica (Vaccinium myrtillus)

velebilje (Atropa belladonna)

majèina dušica (Thymus serpyllum)

lipa bijela (Tilia cordata)

kopriva (Urtica dioica)

breza (Betula verucoso)

kleka,borovica (Juniperus communis)

kamilica (Matricaria chamomilla)

nana (Mentha piperita)

jagorèevina (Primula vulgaris)

kupina (Rubus fruticosus)

zova (Sambucus nigra)

trešnja (Prunus avium)

žalfija, kadulja (Salvia officinalis)

lijeska (Corylus avellana)

oskoruša (Sorbus domestica)

pluænjak (Pulmonaria officinalis )

bijeli glog (Crataegus monogyna)

Flora Kozare nije dovoljno ispitana. Trenutno su u toku aktivnosti usmjerene ka formiranju nauènih  timova koji bi se bavili izuèavanjem biodiverziteta i izradom monografije o Kozari koja, zaista, zavreðuje pažnju, što dokazuje i podatak da je Botanièki odsjek prirodnjaèkog odjeljenja iz Sarajeva, tokom 1959-1960. prouèavajuæi floru Kozare, prikupio 900 vrsta biljaka,me|u kojima ima i endemskih biljnih vrsta... O tome je objavljen i nauèni rad u Glasniku Zemaljskog muzeja, u Sarajevu, 1963.

Na podruèju Nacionalnog parka "Kozara", posebno u jesen, u karakteristiènim šumskim zajednicama pojavljuju se GLJIVE.

Prolazna divljaè, koja èesto dolazi sa drugih lokaliteta su vuk i jelen. Dešavalo se da ,u podruèje planine Kozare, zaluta i medvjed, kojem je stanište, inaèe, na susjednoj planini Grmeè.

Kozara je stanište i velikog broja ptièijih vrsta. Prema dostupnim podacima, na Kozari, ima jastrebova, kobaca, sova... Meðu negrabljivicama istièu se jarebica, golub grivaš, golub dupljaš, grlica, svraka, slavuj veliki, veliki djetliæ, sjenica i vrabac.

Reptili Kozare: zmija bjelouška - pojavljuje se u dolini rijeke Golubaèe i na Bijelim vodama. Kockasta bjelouška - pojavljuje se u rijeci Golubaèi. U blizini Zeèijeg kamena primjeæen je poskok. Planinskih guštera i smukova ima na razlièitim lokalitetima ove planine.

Meðu vodozemcima zastupljene su žabe i daždevnjaci. A u srednjim i donjim tokovima rijeka Mljeèanice, Starenice, Moštanice i Crne rijeke žive potoèna pastrmka i rak. Dostupni podaci ukazuju na prisustvo više vrsta skakavaca i zrikavaca:

Ectobius balcani Rine - naðen je na Mrakovici

Bicolarana bicolar Phil

Miramela bos. Miliš (nalazište Mrakovica, Moštanica, Golubaèa )

Poecilimon ornatus (nalazište na Golubaèi) itd...

 

IZLETIŠTE TREŠNJIK

Okolina Banjaluke nudi mnostvo mogucnosti za izletnike i ljubitelje brdskih setnji i biciklizma. Brda koja okruzuju grad privlace svojim zelenilom, kao i mjesavinom pitomosti i divljine, tako da na nekim lokacijama koje su udaljene samo 5 kilometara od centra grada, gubite svaki osjecaj blizine urbanog podrucja. Tradicionalno naviknuti na vikend setnje na okolna izletnièka mjesta, stanovnici Banjaluke prosiruju ove aktivnosti i na nove atraktivne sportove.

Jedna od interesantnih lokacija je:

 

       



Sehitluci

Sigurno najpoznatije banjolucko izletiste, podjednako atraktivno i za mladje i starije generacije. Nudi tri popularne lokacije:

Tresnjik

Prostran travnati prostor okruzen sumom i prekriven tresnjinim stablima, idealno piknik mjesto koje nudi i mogucnosti za sportske aktivnosti. Postoji mnostvo sumskih staza koje vode od ovog izletista. Pristup je moguc pjesice, biciklima i automobilima. Ako na Tresnjik dolazite sumskom stazom, mozete se odmoriti i osvjeziti na Rajnerovom vrelu. Tu je nekada bila i izletnicka kucica.

Sa Tresnjika vodi staza prema vrelu Zmajevac, na neka 3-4 km od istocnog izlaza s proplanka.Voda iz izvora lociranih uz stazu je pitka, takodjer postoje i mala, neuredjena mjesta za rostilj.

 

                       Spomenik na Sehitlucima - Spomenik palim Krajisnicima (403m)

Spomenik je podignut u cast zrtava II svjetskog rata, (juna 1941. na tom mjestu je donesena odluka o dizanju oruzanog ustanka protiv okupatora), a djelo je vajara Augustina Augustincica koji je uradio skulptorsko i arhitektonsko uredjenje i I.Mujezinovica - freske u mauzoleju. Na zalost, u proteklih deset godina spomenik je prilicno unisten.Najmanje sto se moze uciniti je okreciti nebrojene grafite i pobrinuti se o redovnom odrzavanju cistoce.

Sa spomenika se pruža predivan pogled na grad i njegovu okolinu i pored svih nedostataka, ta romanticna okolina, pored izletnika, privlaci i mnoge zaljubljene parove.

Brdo Sehitluci se nalazi na juznoj strani grada. Najlaksi pristup brdu je s desne obale Vrbasa, kroz gradsko naselje Mejdan sve do poznate raskrsnice pored nekadasnjeg restorana "Alibaba". Tu se skrene lijevo i prati asfaltni put.

Pristup Tresnjiku moguc je i sumskom stazom, poslije raskrsnice kod Seizmoloske stanice, gdje se skrene lijevo na prvu sumsku stazu (odmah poslije ograde mosta)

 

Motel na Sehitlucima



Prije rata u BiH motel, tokom rata Radio "Big" imao tu sjediste.Motel nije vise funkcionalan za prvobitnu namjenu.

NAZAD